Jak wyczyścić złoto? TOP 5 najlepszych domowych porad na ratunek łańcuszkom i pierścionkom

Twój łańcuszek nie wygląda już tak jak rok temu? Jeżeli masz do czynienia z prawdziwym złotem – wyłącznie zabrudził się od użytkowania i łatwo odzyskasz jego dawny blask. Jak to zrobić? Mamy dla was 5 domowych sposobów.

Spis treści:

Złoto lub srebro – każda z nas zazwyczaj skłania się ku wybranemu kierunkowi, decydując się na biżuterię w jednym z wydań. Jeżeli jesteś zwolenniczką pierwszej frakcji, a w twojej szkatułce nie brakuje pierścionków, łańcuszków czy bransoletek – mamy dla ciebie 5 cennych porad. Z pewnością bowiem zauważyłaś, że niektóra biżuteria, a zwłaszcza ta długo nie noszona szarzeje lub zwyczajnie traci swój dawny blask. Co zatem zrobić przed jej założeniem – jak wyczyścić złoto? Pomogą domowe sposoby – tanie i skuteczne

jak wyczyścić złoto

źródło: www.pixabay.com

Jak wyczyścić złoto? TOP 5 najlepszych domowych porad na ratunek łańcuszkom i pierścionkom

1) Soda oczyszczona i sól

soda oczyszczona

www.pixabay.com

Miseczkę szklaną wykładamy folią aluminiową, zalej szklanką gorącej wody i wsyp po dwie łyżki soli i sody oczyszczonej. W roztworze zanurz biżuterię na pół godziny. Między czasie możesz wyjmować ją i czyścić szczoteczką. Podobnie przy tej metodzie, jak i w przypadku pozostałych na koniec przepłucz ozdoby wodą i dokładniej wytrzyj.

 

2) Proszek do pieczenia

proszek do pieczenia

www.pixabay.com

Na zwilżony płatek kosmetyczny nasypujemy proszek do pieczenia i gdy zacznie się pienić przecieramy złoto, pozostawiając na nim grubszą warstwę pianki. Naszą biżuterię nią pokrytą odstawiamy na około pół godziny, a potem przemywamy ściereczką zmoczoną w w zimnej wodzie.

 

3) Mydło i amoniak

mydło

źródło: www.pixabay.com

2 łyżki wodnego roztworu amoniaku (rozcieńcz go wcześniej w litrze wody) połącz z mydłem w płynie ( 3-4 krople), a następnie nałóż na szczoteczkę i myj złoto. Po wszystkim wypłucz ozdoby w wodzie i wytrzyj.

 

4) Płyn do naczyń

płyn do naczyń

źródło: www.pixabay.com

Do letniej wody wlej kilka kropel płynu do mycia naczyń, a następnie zanurz w niej ozdobę pozostawiając ją na kwadrans. Następnie wymyj łańcuszek czy inną biżuterię pod bieżącą wodą i dokładnie wytrzyj.

 

5) Kwasek cytrynowy

kwasek cytrynowy

źródło: www.pixabay.com

Ratunkiem dla złota będzie również kwasek cytrynowy, który dodasz do ciepłej wody. Wystarczy jej połowa szklanki wzbogacona dwoma zakrętkami kwasku. Spokojnie możesz moczyć biżuterię w takiej mieszance nawet kilka godzin. Na koniec płucz, wytrzyj i porządnie wypoleruj powierzchnię, która będzie się prezentowała jak nowa.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (139 głosów, średnia: 4,04 z 5)
zapisuję głos...