Jak wyczyścić słuchawki douszne i dokanałowe? Kilka przydatnych wskazówek
Są niewielkich rozmiarów i doskonale dostosowują się do wnętrza ucha, jednak szybko się brudzą. Niewiele osób wie jak wyczyścić słuchawki douszne lub dokanałowe, a co gorsza są i tacy, którzy nie robią tego wcale. Warto jednak wiedzieć, że to małe akcesorium elektroniczne jeśli nie jest właściwie konserwowane może być przyczyną przykrych dolegliwości zdrowotnych.
Spis treści:
Dlaczego należy czyścić słuchawki douszne i dokanałowe?
Jak wiadomo każdy sprzęt elektroniczny zbiera na sobie kurz. Nie inaczej jest z słuchawkami. Kiedy je odkładamy na stolik czy komodę bądź wrzucamy luzem do torby przyklejają się do nich drobinki brudu. Zanieczyszczenia mają tu ułatwioną drogę, żeby się przyczepić do powierzchni, bo na słuchawkach dousznych i dokanałowych często jest też niewielka ilość lepkiej woskowiny. Jeśli zabrudzenia znajdą się potem w naszej małżowinie przedostaną się także do środka ucha. To z kolei z czasem może powodować szereg problemów jak np. zatkanie przewodu słuchowego czy nawet stan zapalny ucha.
Sposoby na to jak wyczyścić słuchawki douszne i dokanałowe
Aby słuchawki douszne i dokanałowe służyły nam jak najdłużej, a do tego ich noszenie przez dłuższy czas nie powodowało problemów ze słuchem ważne jest dbanie o ich czystość. Istnieją na to sprawdzone i bezpieczne sposoby, które postaramy się przybliżyć.
Jak wyczyścić słuchawki douszne?
Douszne słuchawki douszne nie mają silikonowych nakładek. Ich powierzchnię możesz zatem czyścić suchą szczoteczką do zębów. W łatwy sposób pozbędziesz się z nich nagromadzonego kurzu i brudu. Sam proces należy przeprowadzić delikatnie, by nie uszkodzić delikatnego sprzętu. Jeśli czyszczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów możesz wykorzystać też waciki kosmetyczne czy suchą niepylącą ściereczkę.
Sposoby na to jak wyczyścić słuchawki dokanałowe
Słuchawki dokanałowe posiadają silikonowe lub wykonane z gąbki końcówki. To spore ułatwienie jeśli chodzi o utrzymanie sprzętu w czystości. Możesz je bowiem łatwo zdjąć i dokładnie wyczyść w miseczce z ciepłą wodą i mydłem. Tu także pomocna może być stara szczoteczka do zębów, która pozwoli lepiej usunąć nagromadzone zabrudzenia. Sprawdzą się też patyczki do uszu, którymi dotrzemy do wszelkich zakamarków w modelach z silikonu.
Inne pomocne sposoby na to jak wyczyścić słuchawki douszne i dokanałowe
Niezależnie od modelu słuchawek do odtykania zabrudzeń, które zatykają siatkę w słuchawkach w sprzęcie przyda się sprzężone powietrze. Jeśli go nie masz możesz zamiennie użyć także podmuchu zimnego powietrza z suszarki. Nigdy jednak nie próbuj używać ostrych przedmiotów do wyciągania zabrudzeń i nie używaj płynów na siatkę słuchawki!
Uwaga: przeprowadzając systematyczne czyszczenie słuchawek dousznych i dokanałowych używaj minimalnej ilości płynu, który nanosisz na szmatkę czy wacik. Jego nadmiar mógłby bowiem uszkodzić w sprzęcie podzespoły. Jeśli się obawiasz, że jego ilość jest zbyt duża dokładnie odciśnij nadmiar lub zamiennie użyj chusteczek dezynfekujących. Egzamin zda także 70% alkohol izopropylowy, którym możesz przetrzeć konkretne elementy za pomocą wacika.
Na koniec pamiętaj – aby uniknąć osiadania na sprzęcie kurzu nieużywane słuchawki zawsze przechowuj w specjalnym etui. Taki pojemnik zabezpieczy jest je nie tylko przed brudem, ale także przed przypadkowym zniszczeniem.