Jak wyczyścić piekarnik, żelazko czy wannę? Domowe sposoby są najlepsze!

Ocet, sól, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy wystarczą, aby przywrócić porządek w twoim domu. Zapomnij o żrącej chemii, a zamiast tego sięgnij po produkty, które znajdziesz w swojej kuchni. Pomogą w przypadku przypalonego piekarnika, zacieków na wannie czy przy profilaktycznym czyszczeniu bębna pralki. Masz inne sprawdzone sposoby? Czekamy na komentarze!

Sen z powiek spędza ci pożółkła wanna albo przypalony piekarnik? Nie pomaga nawet szorowanie szczotką naszprycowaną „najlepszą” chemią? Powinnaś spróbować domowych sposobów, które mogą okazać się o wiele skuteczniejsze oraz, co najważniejsze – zdrowsze, zarówno dla twoich dróg oddechowych, jak i dłoni. Te triki powinna znać każda pani domu!

źródło: www.pixabay.com

Jak wyczyścić piekarnik, żelazko czy wannę? Domowe sposoby są najlepsze!

Sprzątanie bez chemii:

Piekarnik

źródło: www.pixabay.com

Nawet gdy jesteś najbardziej ostrożną i dokładną gospodynią na świecie, w twoim piekarniku prędzej czy później pojawi się przypalony tłuszcz. Gdy nie doczyścimy go od razu dokładnie, z każdym pieczeniem coraz bardziej będzie on „wrastał” w konstrukcję urządzenia. Poniższe porady sprawdzą się też gdy regularnie czyścisz piekarnik. A mianowicie – na początek wyjmij wszystkie ruchome elementy i namocz je w rozcieńczonym occie. Wnętrze natomiast posyp grubą warstwą soli. Na bokach możesz ją rozprowadzić za pomocą wilgotnej ściereczki. Następnie rozgrzewasz piekarnik do 50 stopni, wyłączasz i myjesz przy użyciu wody i gąbki. Innym trikiem jest wsypanie do urządzenia około 50 gram sody, zalanie jej wodą mineralną (tak aby przykryła proszek), rozgrzanie piekarnika, czekanie ok. 20 minut aż woda odparuje, wyłączenie i wytarcie wilgotną gąbką.

 

Wanna

źródło: www.pixabay.com

Regularne mycie wanny zapobiegnie w przyszłości pojawianiu się żółtych lub szarych zacieków i przebarwień. Czasem jednak, mimo to można je dostrzec i wówczas z pomocą przybędą produkty, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Do czyszczenia użyj bowiem sodę oczyszczoną i biały ocet. Najpierw jednak sodę należy przesypać do słoika, a w wieczku zrobić dziurki – tym samym tworząc „solniczkę” do sprzątania. Ocet natomiast przelej do butelki ze spryskiwaczem. I tak kolejno posyp powierzchnię wanny, a następnie spryskaj. Potem zabierz się do szorowania szczotką. Na koniec spłucz wannę gorącą wodą.

 

Żelazko

źródło: www.pixabay.com

Nieraz zdarzyło ci się zagapić i przypalić żelazko. Zanim się zorientowałaś na dobre przywarł do niego materiał, przy okazji niszcząc twoją ulubioną bluzkę. Oprócz nieprzyjemnego zapachu, pozostał również ślad. Możesz go jednak usunąć domowymi sposobami! Wystarczy pół szklanki octu i pół szklanki sody oczyszczonej, które musisz ze sobą zmieszać. Następnie zmocz w roztworze czystą ściereczkę i pocieraj po powierzchni żelazka. Pamiętaj aby wcześniej nieco nagrzać urządzenie, ale w czasie czyszczenia wyłącz je już z prądu. Jeżeli chcesz wyczyścić również otwory, zamocz w mieszance patyczki do uszu, którymi z łatwością do nich dotrzesz. Możesz też użyć soli i gazety. I tak na kartkach rozsypujesz ziarenka i prasujesz tak długo, aż nie pozbędziesz się osadu.

 

Pralka

źródło: www.pixabay.com

Choć nie widać tego gołym okiem, również twoja pralka, od czasu do czasu, potrzebuje odświeżenia. Niech nie zmyli cię fakt, że często pierzesz. To właśnie środki chemiczne w połączeniu z twardą wodą sprawiają, że zaczyna niszczeć, a co za tym idzie – kolejna partia prania może wyglądać na przybrudzoną. Dlatego profilaktycznie, powiedzmy raz w miesiącu wykonaj jedyne w swoim rodzaju pranie. 1/3 szklanki z kwaskiem cytrynowym wlej do dozownika na proszek i nastaw temperaturę 90 stopni. Pamiętaj by na czas „czyszczenia” nie wrzucać nic do bębna pralki.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (72 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. MarciaMarcia  21 listopada 2018 08:59

  Jaki fajny artykuł !

  Odpowiedz
 2. marta_12  21 listopada 2018 10:57

  Przydatne.

  Odpowiedz
 3. martucha180  21 listopada 2018 11:43

  Trzeba wypróbować te sposoby.

  Odpowiedz
 4. macierzanka  21 listopada 2018 16:47

  Świetne rady.

  Odpowiedz
 5. malgosia  22 listopada 2018 14:07

  Rady rzeczywiście się sprawdzają i je wykorzystuję podczas sprzątania. Tylko proszę o radę jak poradzić sobie z patelnią kamienną, była taka ładna jak ją kupiłam z czasem na zewnątrz pożółkła brzydkim osadem, nic nie pomaga sól, ocet, środki do czyszczenia kuchni , więc co ??????

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany