Jak czyścić bez chemii piekarnik, żelazko czy wannę? Domowe sposoby są najlepsze!

Jak czyścić bez chemii? Czy jest to możliwe? Zapomnij o żrącej chemii, a zamiast tego sięgnij po produkty, które znajdziesz w swojej kuchni. Pomogą w przypadku przypalonego piekarnika, zacieków na wannie czy przy profilaktycznym czyszczeniu bębna pralki. Masz inne sprawdzone sposoby? Czekamy na komentarze!

Sen z powiek spędza ci pożółkła wanna albo przypalony piekarnik i nie wiesz jak czyścić bez chemii te urządzenia? Ocet, sól, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy wystarczą, aby przywrócić porządek w domu. Poniżej znajdują się przepisy na domowe środki czyszczące, które mogą okazać się o wiele skuteczniejsze oraz, co najważniejsze – zdrowsze, zarówno dla twoich dróg oddechowych, jak i dłoni. 

Jak czyścić bez chemii

Przeczytaj inne artykuły na temat czyszczenia bez chemii:

 

Jak czyścić bez chemii piekarnik

Jak czyścić bez chemii PIEKARNIK

źródło: www.pixabay.com

Na początek wyjmij wszystkie ruchome elementy i namocz je w rozcieńczonym occie. Wnętrze natomiast posyp grubą warstwą soli. Na bokach możesz ją rozprowadzić za pomocą wilgotnej ściereczki. Następnie rozgrzewasz piekarnik do 50 stopni, wyłączasz i myjesz przy użyciu wody i gąbki. Innym trikiem jest wsypanie do urządzenia około 50 gram sody, zalanie jej wodą mineralną (tak aby przykryła proszek), rozgrzanie piekarnika, czekanie ok. 20 minut aż woda odparuje, wyłączenie i wytarcie wilgotną gąbką.

 

Jak czyścić bez chemii wannę

Jak czyścić bez chemii wannę

źródło: www.pixabay.com

Regularne mycie wanny zapobiegnie w przyszłości pojawianiu się żółtych lub szarych zacieków i przebarwień. Do czyszczenia użyj bowiem sodę oczyszczoną i biały ocet. Najpierw jednak sodę należy przesypać do słoika, a w wieczku zrobić dziurki – tym samym tworząc „solniczkę” do sprzątania. Ocet natomiast przelej do butelki ze spryskiwaczem. I tak kolejno posyp powierzchnię wanny, a następnie spryskaj. Potem zabierz się do szorowania szczotką. Na koniec spłucz wannę gorącą wodą.

 

Jak czyścić bez chemii żelazko

Jak czyścić bez chemii żelazko

źródło: www.pixabay.com

Po przypaleniu oprócz nieprzyjemnego zapachu, pozostaje również ślad. Możesz go jednak usunąć domowymi sposobami! Wystarczy pół szklanki octu i pół szklanki sody oczyszczonej, które musisz ze sobą zmieszać. Następnie zmocz w roztworze czystą ściereczkę i pocieraj po powierzchni żelazka. Pamiętaj aby wcześniej nieco nagrzać urządzenie, ale w czasie czyszczenia wyłącz je już z prądu. Jeżeli chcesz wyczyścić również otwory, zamocz w mieszance patyczki do uszu, którymi z łatwością do nich dotrzesz. Możesz też użyć soli i gazety. I tak na kartkach rozsypujesz ziarenka i prasujesz tak długo, aż nie pozbędziesz się osadu.

 

Jak czyścić bez chemii bęben pralki

pralka

źródło: www.pixabay.com

Środki chemiczne w połączeniu z twardą wodą sprawiają, że zaczyna niszczeć, a co za tym idzie – kolejna partia prania może wyglądać na przybrudzoną. Dlatego profilaktycznie, powiedzmy raz w miesiącu wykonaj jedyne w swoim rodzaju pranie. 1/3 szklanki z kwaskiem cytrynowym wlej do dozownika na proszek i nastaw temperaturę 90 stopni. Pamiętaj by na czas „czyszczenia” nie wrzucać nic do bębna pralki.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. MarciaMarcia  21 listopada 2018 08:59

  Jaki fajny artykuł !

  Odpowiedz
 2. marta_12  21 listopada 2018 10:57

  Przydatne.

  Odpowiedz
 3. martucha180  21 listopada 2018 11:43

  Trzeba wypróbować te sposoby.

  Odpowiedz
 4. macierzanka  21 listopada 2018 16:47

  Świetne rady.

  Odpowiedz
 5. malgosia  22 listopada 2018 14:07

  Rady rzeczywiście się sprawdzają i je wykorzystuję podczas sprzątania. Tylko proszę o radę jak poradzić sobie z patelnią kamienną, była taka ładna jak ją kupiłam z czasem na zewnątrz pożółkła brzydkim osadem, nic nie pomaga sól, ocet, środki do czyszczenia kuchni , więc co ??????

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany