Jak wyczyścić pędzle do makijażu?
Metod mycia akcesoriów jest bardzo wiele. Można czyścić je domowymi sposobami i środkami (mydłem, szamponem) lub specjalistycznymi płynami do mycia pędzli oraz dezynfekującymi (produktami z drogerii/ apteki). Szczegółowe sposoby jak wyczyścić pędzle do makijażu podane są poniżej
Dlaczego należy czyścić pędzle do makijażu?
Po wykonaniu makijażu na pędzlach zostaje martwy naskórek, łój i resztki kosmetyków. To wszystko sprzyja namnażaniu się bakterii, a korzystanie z brudnych akcesoriów może skutkować wystąpieniem podrażnień, wysypek, zaskórników oraz uczuleń. Dlatego też należy pamiętać, by regularnie myć pędzle do makijażu. Zalotka także wymaga podobnych zabiegów.
Zobacz także:
Jak często myć akcesoria?
Najlepiej myć pędzle raz w tygodniu. Ewentualnie, jeśli nie są znacznie zabrudzone, akcesoria do cieni, różu, pudru sypkiego, można czyścić co 2-3 tygodnie. Natomiast pędzle do nakładania korektora, podkładu lub pomadki warto czyścić codziennie.
Szczególnie, jeśli masz skórę tłustą i trądzikową, powinnaś myć akcesoria do makijażu każdego dnia! Malowanie się brudnymi pędzlami może skutkować problemami z cerą – trądzikiem, zatkanymi porami, infekcjami bakteryjnymi. Regularnie mycie oraz dezynfekowanie akcesoriów (co jakiś czas), pozwoli uniknąć wyprysków. Poza tym pozostałości kolorowych kosmetyków po poprzednich makijażach, mogą zmieniać kolor aktualnie używanego produktu.
Jak wyczyścić pędzle do makijażu: sposoby i środki
Najważniejsze to nie szorować akcesoriów zbyt mocno, ani nie używać gorącej wody! Do mycia należy stosować odrobinę kosmetyku i delikatnie pocierać włosie, aż z pędzla zacznie wyciekać zabarwiona woda. Następnie powinno się delikatnie spłukać przedmiot. Po umyciu można zdezynfekować pędzel aptecznym środkiem w spreyu. Później należy wytrzeć ostrożnie przedmiot ręcznikiem (najlepiej papierowym) i zostawić do naturalnego wyschnięcia.
Czyszczenie ciepłą wodą z mydłem/ szamponem
Najpopularniejszy sposób to woda z mydłem (np. szarym)/ delikatnym szamponem (np. dla dzieci). Ważne jest trzymanie pędzli podczas mycia – należy zamaczać samo włosie. Nie polewać wodą miejsca styczności skuwki z trzonkiem, by nie rozkleić przedmiotu. Od czasu do czasu można przemyć pędzle mydłem antybakteryjnym lub spryskać je po czyszczeniu spreyem antybakteryjnym.
Czyszczenie ciepłą wodą z olejkiem myjącym
Olejki skutecznie rozpuszczają tłuste, gęste i kryjące kosmetyki (np. podkłady). Najlepiej myć nimi pędzle z delikatnego, naturalnego włosia lub znacznie zabrudzone akcesoria.
Czyszczenie specjalnymi płynami
Specjalistyczne płyny czyszczą i jednocześnie dezynfekują pędzle. To idealnie rozwiązanie dla wizażystek oraz salonów kosmetycznych. Preparaty działają szybko, a mycie akcesoriów za ich pomocą nie wymaga dużego wysiłku. Wystarczy nalać płyn do naczynia, zanurzyć w nim włosie, delikatnie otrzeć pędzel o brzegi. Następnie wysuszyć pędzel.
Przeczytaj także: Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk?
Jak suszyć akcesoria?
Suszenie pędzli jest bardzo istotnie. Świeżo umytych akcesoriów nie należy stawiać w pozycji pionowej, najlepiej położyć je do wyschnięcia. Ewentualnie ułożyć akcesoria włosiem w dół. Wtedy woda/ płyn nie przedostanie się do skuwki, co może skutkować rozklejeniem. Można osuszyć pędzle delikatnie ręcznikiem lub chusteczką higieniczną. Nie należy umieszczać akcesoriów blisko grzejników, gdyż wtedy mogą bardziej się puszyć. Nie wolno suszyć ich także suszarką, bo wysoka temperatura szkodzi włosiu. Nieprawidłowa pielęgnacja pędzli może sprawić, że szybką stracą kształt i miękkość.
Jak wyczyścić pędzle do makijażu? Jak Wy dbacie o akcesoria?
Może cię zainteresuje: