Jak wyczyścić butelkę i słoik? 5 prostych patentów na zabrudzone szkło

Kłopoty z domyciem szklanych butelek i słoików to zmora niejednej pani domu. Jednak i na osad na dnie czy klej spod etykiet są sposoby. Mamy dla was 5 porad w tym szklanym temacie.

Jako prawdziwa pani domu znasz z pewnością całe mnóstwo patentów na domowe porządki. Zdarzają się jednak sytuacje nieprzewidywalne i wówczas potrzeba staje się matką wynalazku. Dziś pod lupę bierzemy szkło, a dokładniej zabrudzone, tłuste i trudno dostępne butle i słoje. Okazuje się, że mogą odzyskać dawny blask w kilka sekund. Wystarczy kilka domowych sposób, nawet bez użycia chemii. Z pewnością przynajmniej jeden ze sposobów da ci odpowiedź na jedno z odwiecznych pytań: jak wyczyścić butelkę – oczywiście szklaną.

 

kolaż własny redakcji, źródło: www.pixabay.com

Jak wyczyścić butelkę i słoik? 5 prostych patentów na zabrudzone szkło

1. Ryż i ocet

To doskonałe rozwiązanie na zalegający na dnie osad. Wsypujemy 7 łyżek ryżu, a następnie zalewamy octem go spirytusowym tak, aby jego poziom sięgał centymetr ponad ryż. Zakręcamy butelkę lub słoik i potrząsamy przez około pół minuty – delikatnie szejkując i obracając naczynie. Na koniec wystarczy go dokładnie opłukać.

 

 

2. Skorupki jajek

Na dno dotrą też skorupki jaj – wystarczą pozostałości po 3 sztukach. Wsypujemy je do naczynia i zalewamy gorącą wodą, która powinna sięgać do połowy naczynia, a której działanie możemy wzmocnić dwiema łyżkami octu. Jeżeli na ściankach są zaschnięte resztki jedzenia dobrze jest też dodać trochę płynu do naczyń. Potem przychodzi czas na energiczne potrząsanie. Wystarczy pół minuty, w porywach do minuty. Ostatnim krokiem będzie wypłukanie butelki lub słoika.

 

 

3. Ryż i soda oczyszczona

To recepta na tłuszcz, dlatego sposób sprawdzi się w przypadku choćby butelek po olejach. Do naczynia wsypujemy łyżkę ryżu, łyżkę sody oczyszczonej i łyżkę wody i standardowo – zakręcamy. Podobnie jak w pozostałych przypadkach pozostaje szejkowanie. Minuta powinna wystarczyć.

 

 

4. Gorący ocet

Z pewnością nie raz walczyłaś z nalepkami i innymi etykietami na słoikach i butelkach. Tymczasem gwarantem usunięcia papieru i znajdującego się pod nim kleju jest gorący ocet. Podgrzej go w rondelku, a następnie nakładaj za pomocą wacika na nalepkę, tak, aby ją odpowiednio nasączyć. Zerwanie pójdzie jak z płatka. Na koniec przemyj szkło.

 

 

5. Tabletki do czyszczenia protez

Aby szklane naczynie odzyskało dawny lśniący blask od wewnątrz napełnij je ciepłą wodą i wrzuć dwie tabletki do czyszczenia protez zębowych. Zakręcamy całość i pozostawiamy na kilka godzin, np. na noc. Gdy my będziemy smacznie spały cały osad się rozpuści, podobnie jak zabrudzenia, a szkło po opłukaniu pięknie będzie błyszczeć. Zapomnisz też o smugach.

 

 

 

 

Yves Rocher

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (92 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. macierzanka  9 maja 2019 11:55

    Dobrze wiedzieć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany