Jak wybrać szkołę językową?

Zbliża się koniec ferii zimowych, a wraz z nim powrót do szkoły i pracy. Dla wielu z nas jest to także czas wyboru szkoły językowej. Wybór tej właściwej, spośród często dziesiątek ofert na rynku, to decyzja na wiele miesięcy. Jakimi wskazówkami się kierować, aby nie żałować wyboru już po kilku spotkaniach? Przypomnijmy kilka tych najważniejszych.

Często przesłanką wyboru szkoły jest cena. Nie dajmy się jednak zwieść sprytnym chwytom marketingowym. Szkoły często reklamują się ceną zdecydowanie niższą niż u konkurencji, nie wspominając np. o liczebności grup. Zastanówmy się nad komfortem nauki, wygodniej będzie nam się uczyć w grupie 4 czy 14 osobowej? – W małych grupach uwaga lektora po prostu częściej skupia się na każdym z uczniów, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej się otworzyć, szczególnie osobom nieśmiałym– mówi Aleksandra Srokowska ze szkoły języka hiszpańskiego El Sueno we Wrocławiu.

Ważna jest nie tylko sama nauka języka, także poznawanie kultury danego kraju. Dlatego nie zapomnijmy sprawdzić czy w szkole uczą też native speakerzy.  Dzięki takim kontaktom językowym zapoznajemy się z językiem „u źródła”. Na początku frustrujące może wydawać się to, że rozumiemy tylko niektóre słowa. Długofalowo jednak, taki system nauki zawsze przynosi efekty, zwłaszcza gdy jest połączony z dodatkową integracją. – Dla naszych uczniów organizujemy „fiesty hiszpańskie”  z native speakerami. W ich trakcie można spróbować specjałów hiszpańskiej kuchni, posłuchać hiszpańskiej muzyki, pograć w hiszpańskie gry– dodaje Srokowska. Wspólna integracja przekłada się na ciekawe zajęcia i wiele opowieści, których efektem jest większe zaangażowanie uczniów i wysoka efektywność zajęć.

Równie ważna, jak same lekcje, jest także możliwość konsultacji z lektorem. Dotyczy to np. konieczności nadrobienia zaległości związanych z nieobecnością na zajęciach. Sprawdzając szkołę, dobrze zwrócić uwagę także na ofertę różnych poziomów zaawansowania, przygotowania do egzaminów a także samej metody. Warto zastanowić się na czym najbardziej nam zależy. Jeśli na swobodnym mówieniu – wybierajmy szkołę nastawioną na komunikację.

Szkoła językowa to jednak przede wszystkim ludzie. – Najważniejsze jest, aby lektorzy byli uwielbiali  swoją pracę i potrafiącymi zaszczepić w uczniach pasję i entuzjazm do języka –dodaje  Srokowska. I o tym przede wszystkim pamiętajmy wybierając szkołę na najbliższy semestr.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...