Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne ?

Okulary przeciwsłoneczne latem to nie tylko element naszej stylizacja. Owszem, dobrze jeśli świetnie w nich wyglądamy i czujemy, ale przede wszystkim ich rolą jest ochrona naszych oczu przed szkoliwym promieniowaniem UV. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne by pasowały do twarzy , dlaczego warto nosić dobre szkła, gdzie je kupować, jak sprawdzić czy chronią przed czerniakiem oka oraz co oznaczają symbole CE, EN, ISO lub UV 400? Przedstawiamy poradnik, który pozwoli wybrać najzdrowsze i najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne tego lata.

Zobacz również:  Konserwanty w żywności – bać się czy nie?Jak wybrac okulary przeciwsloneczne

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Wywodzi się z komórek barwnikowych, które uległy mutacji. Wbrew pozorom, znajdują się one nie tylko w skórze, ale również w gałce ocznej. Rozwijający się tam nowotwór długo nie daje żadnych objawów i najczęściej wykrywa się go przypadkiem. Głównym czynnikiem ryzyka są predyspozycje genetyczne oraz wystawianie się na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV).

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne ?- Tylko z filtrem UV

Jednym z elementów profilaktyki czerniaka, jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych. – Rozsądne opalanie, unikanie solariów i wspomniane szkła z filtrami nie zagwarantują nam, że nie zachorujemy na czerniaka gałki ocznej, ale na pewno zmniejszą ryzyko powstania choroby  – mówi dr Łukasz Grzęda, onkolog i ekspert kampanii Rakoobrona mającej na celu edukację z zakresu profilaktyki onkologicznej. Okulary należy kupować u optyka i poprosić go o sprawdzenie, czy dany model ma odpowiednie filtry, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Szkła powinny zawierać atesty oznaczone symbolami CE, EN, ISO lub UV 400.

Polecamy również: Wstydliwy problem: Nadpotliwość , jak sobie z nią radzić?

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne ? – Plastikowe okulary szkodzą

Okulary, które zamiast szkieł z filtrami UV mają dwa przyciemnione kawałki plastiku, w żaden sposób nie chronią wzroku. Co więcej, zamiast pomagać mogą poważnie zaszkodzić. – Źrenica takiego „zabezpieczonego” oka przyzwyczaja się do ciemności, a w rezultacie rozszerza się. Efekt jest taki, że wpada do niej więcej szkodliwego promieniowania UV, niż gdybyśmy wcale nie założyli okularów – mówi dr Dorota Romaniuk, okulista w Klinice Demeter w Warszawie. Przy zakupie okularów pierwszą wskazówką jest cena. Szansa, że nabędziemy je za 20-30 zł równa się zeru. Produkty z profesjonalnymi szkłami kosztują od około 100 zł wzwyż. Okulista lub optyk zawsze podpowie, czy okulary, które kupujemy, zapewnią oczom odpowiednią ochronę, dlatego warto polegać na jego opinii.

jak wybrać okulary przeciwsłoneczne

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne ? – Dopasowane i wygodne

Przez wiele osób okulary słoneczne są traktowane nie tylko jako ochrona oczu przed słońcem, ale również jako stylowy dodatek do garderoby. W tym sezonie projektanci zapowiadają powrót okularów o okrągłych oprawkach, na czele z lenonkami – nieodłącznym atrybutem brytyjskiego muzyka Johna Lennona. W tym roku czarne oprawki mają przejść do lamusa – ich miejsce zajmą te przezroczyste, nie zwracające na siebie uwagi. Mimo że okulary posiadają różny kształt i kolor, eksperci nie pozostawiają wątpliwości – z medycznego punktu widzenia wygląd nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze żeby szkła były dopasowane do twarzy na tyle, aby światło nie wpadało do oczu bokiem. Od wyglądu zdecydowanie większe znaczenie ma wygoda użytkownika – okulary muszą dobrze leżeć, nie mogą uciskać nosa ani uszu. Jeśli zapominamy, że mamy je na sobie, są idealne.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne ? – Chronią nie tylko oczy 

Okulary przeciwsłoneczne chronią nie tylko oczy, ale również otaczającą je skórę, która jest bardzo delikatna i cienka. Promienie słoneczne znacznie zmniejszają ilość włókien kolagenowych, a włókna elastyny stają się kleiste i tracą sprężystość. Pogarsza się elastyczność skóry i powstają zmarszczki. W efekcie wyglądamy na starszych i przemęczonych. Oprócz okularów z filtrem UV, skórze wokół oczu warto pomóc za pomocą kremów z filtrami.


Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kmakolagwa  25 czerwca 2015 10:22

  Fajny artykuł, bardzo dobrze znać takie rzeczy.

  Odpowiedz
 2. bbo  25 czerwca 2015 11:53

  Mają być nie tylko ozdobne, ale i pożyteczne.

  Odpowiedz
  • Żanett  25 czerwca 2015 16:38

   Dokładnie 🙂 Dobrze byłoby, gdyby jeszcze były niedrogie 🙂

   Odpowiedz
 3. princess2585  25 czerwca 2015 12:14

  Przymierzam się do zakupu okularów przeciwsłonecznych dla krótkowidza, więc dobrze poczytać takie artykuły.

  Odpowiedz
 4. Gocha  25 czerwca 2015 20:23

  Przydatny artykuł 🙂

  Odpowiedz
 5. basiaj  25 czerwca 2015 20:46

  Te co mam są najlepsze.

  Odpowiedz
 6. Patriszia  25 czerwca 2015 22:11

  Ciekawy artykuł. Póki co nie mogę pozwolić sobie na zakup okularów przeciwsłonecznych bo mam wadę wzroku i takie okulary są niestety bardzo drogie 🙁

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  26 czerwca 2015 22:51

  Muszę wybrać się do sklepu i kupić porządne okulary!

  Odpowiedz
 8. martucha180  28 czerwca 2015 20:01

  A ja popieram projekt Rakoobrona. Niestety, finanse i niewiedza zmuszają ludzi do zakupu tańszych okularów

  Odpowiedz
 9. Jaworka  28 czerwca 2015 21:32

  Źle dobrane okulary przeciwsłoneczne mogą przynieść wiele szkody ale z drugiej strony dobre okulary dobrze kosztują i nie każdego jest na nie stać, ja niestety nie noszę przeciwsłonecznych bo nosze na co dzień korygujące wadę wzroku ale fotochromy od razu ochronne

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany