Jak wybrać okulary korekcyjne ?

Większość z nas przy wyborze okularów skupia się przede wszystkim na walorach estetycznych, czy okulary pasują do kształtu twarzy, czy są wygodne, nie za ciężki, i czy noski są dobrze ustawione. Niestety nie dość często skupiamy się tym co najważniejsze, czyli szkłach. O tym jakie opcje proponuje nam nowoczesna optyka i jak wybrać okulary korekcyjne dowiecie się z poniższego materiału. 

okulary kobieta

Jak wybrać okulary korekcyjne ? – Nie wybieraj na oko

Pierwszym krokiem przy wyborze okularów jest dokładne określenie celu, do jakiego są one potrzebne. Czy korekcja wzroku jest niezbędna w celu poprawy widzenia w dali czy w bliży? A może pożądane są soczewki, umożliwiające dobre widzenie na każdą odległość i we wszystkich kierunkach? Czy będą używane do jazdy samochodem, do czytania, pracy przed komputerem czy może do uprawiania sportu? Współczesna optyka oferuje szereg konstrukcji i materiałów, z których wykonywane są soczewki okularowe – aby jednak dokonać prawidłowego wyboru, nie wystarczy proste komputerowe badanie wzroku u okulisty – to dopiero wstęp do kompleksowej diagnozy. Okulista specjalizuje się przede wszystkim w diagnostyce i leczeniu chorób oczu. Za pomocą badania autorefraktometrem okulista określi wprawdzie, w przybliżeniu, moc przyszłych soczewek, nie wykona jednak dodatkowych testów optycznych czy też innych precyzyjnych pomiarów pozostałych  parametrów układu wzrokowego. Pomiary te są konieczne do określenia wady wzroku oraz niezbędne do prawidłowego doboru konstrukcji soczewek tak, aby najlepiej zaspokajała ona potrzeby wzrokowe pacjenta.

Badanie autorefraktometrem, czyli komputerowe badanie wzroku, określa jedynie przybliżoną wartość korekcji optycznej i powinno być jedynie wstępem do dalszych badań  – tłumaczy Maja Kornacka, marketing manager w firmie Hoya Lens Poland. To zadanie dla optometrysty, który specjalizuje się w badaniu wad refrakcji, czyli wad wzroku. Optometrysta wykonuje szereg testów, które pozwalają na profesjonalny dobór soczewek okularowych z uwzględnieniem ich mocy oraz komfortu widzenia. Kompleksowe pomiary wykonane przez fachowca w swojej dziedzinie to gwarancja dla użytkownika, że będzie dobrze widział. Dodatkowo, co równie istotne, optometrysta posiada wiedzę, jakie rozwiązania są dostępne, z jakich materiałów wykonywane są soczewki, jakie powłoki można zastosować oraz czemu to wszystko ma służyć – dodaje Maja Kornacka.

Okulary

Jak wybrać okulary korekcyjne ? – Powłoka antyrefleksyjna. Zbytek czy standard?

Zdecydowanie standard. Oczekiwana jakość widzenia uzależniona jest nie tylko od prawidłowo dobranej korekcji wady wzroku i właściwie dopasowanej konstrukcji soczewek, lecz także od uszlachetnień, na które można zdecydować się przy wyborze okularów. Mowa przede wszystkim o różnego rodzaju powłokach „udoskonalających” jakość widzenia w różnych warunkach atmosferycznych oraz zwiększających walory zdrowotne. np. chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV czy światłem niebieskim. Wśród uszlachetnień soczewek okularowych, szczególne miejsce zajmuje powłoka antyrefleksyjna.

Powłoka antyrefleksyjna to rodzaj wielowarstwowego uszlachetnienia, nakładanego na soczewkę okularową, którego zadaniem jest eliminowanie odbicia światła od powierzchni soczewek. Dzięki temu  soczewki przepuszczają więcej światła, poprawiając tym samym kontrast i komfort widzenia. Są szczególnie polecane kierowcom (oślepiające światła nocą), osobom pracującym przed komputerem (odbicia światła od ekranu) oraz…. każdemu użytkownikowi okularów (dzięki takiej powłoce rozmówca widzi oczy, nie zaś refleksy odbijające się od powierzchni okularów). Powłoki antyrefleksyjne, mogą posiadać również szereg innych właściwości, wpływających na komfort użytkowania okularów – np. zwiększają odporność soczewek na zarysowania czy zaparowanie, zmniejszają podatność na zabrudzenia i przyleganie pyłków czy też zdecydowanie ułatwiają usuwanie brudu i tłuszczu z ich powierzchni. Tym samym, powłoka antyrefleksyjna gwarantuje ostre i komfortowe widzenie w każdym świetle, zdecydowanie ułatwia codzienną pielęgnację soczewek i zwiększa ich żywotność, przez co maksymalnie wzrasta komfort użytkowania okularów.

Jak wybrać okulary korekcyjne ? – Soczewka soczewce nierówna

 Przez wiele lat preferowanym surowcem do produkcji soczewek optycznych było szkło – pomimo, że nie jest materiałem lekkim, umożliwia wytworzenie praktycznie każdej mocy korekcyjnej, jest odporne na zarysowania i przejrzyste. Własności szkła można dodatkowo poprawić, stosując barwienie i powłoki uszlachetniające, dostosowując w ten sposób wygląd okularów do różnych trendów i stylów użytkowania. W ostatnich latach, osoby noszące okulary stały się jednak znacznie bardziej wymagające. Oczekują lżejszych i cieńszych soczewek, zwiększających komfort użytkowania, szkło zaś nie jest już jedynym dostępnym materiałem, z którego tworzy się soczewki okularowe stałe miejsce na rynku zdobyły bowiem wysokoindeksowe soczewki organiczne (z zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych), które poza doskonałymi parametrami optycznymi, są wyjątkowo lekkie, cienkie i wytrzymałe. Soczewki organiczne, w połączeniu z odpowiednią powłoką antyrefleksyjną, dają gwarancję korzystania z soczewek przez wiele lat – bez względu na warunki otoczenia.

kobieta okulary

Jak wybrać okulary korekcyjne ? – Nie bój się zapytać optyka

Bywa, że pomoc w doborze okularów w salonach optycznych sprowadza się do zapytania o  wartość korekcji wzroku (wady wzroku) i preferowany kształt i wygląd oprawek. Nierzadko klienci sami nie wiedzą, czego potrzebują, jakie rozwiązania są dostępne, z jakich materiałów wykonywane są soczewki. Możliwości oferowane przez nowoczesną optykę są znacznie bardziej rozbudowane niż mogłoby się początkowo wydawać, dlatego każdą decyzję warto przemyśleć i przedyskutować z optykiem – to on pomoże ustalić niezbędne cechy naszych idealnych okularów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  10 lutego 2016 10:10

  Noszę okulary do czytania, od lat mam te same oprawki. Jakoś niespecjalnie zależy mi na ich wyglądzie, może dlatego, że nie muszę nosić ich cały czas. Ci, którzy muszą, mają ogromny wybór i z pewnością są salony optyczne, które w swojej ofercie mają kompleksową usługę.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  10 lutego 2016 10:41

  Fajne rady. bardzo trudno wybrać odpowiednie oprawki osobie, która nigdy wcześniej nie nosiła okularów. Wiem coś o tym bo sama niedawno kupowałam okulary, Jak dziecko we mgle zdałam się na rady optyka.

  Odpowiedz
 3. martucha180  10 lutego 2016 11:37

  Ja wybieram „na oko”, bo wiem czego chcę. Jak mi 2 lata temu pewne niebieskie oprawki wpadły w oko, to wpierw je zaklepałam, a potem umówiłam się na wizytę do okulistki.

  Odpowiedz
 4. bbo  10 lutego 2016 12:01

  Wczoraj kupiłam swoje pierwsze w życiu okulary korekcyjne. U mnie również okazało się, ze soczewka soczewce nierówna. Teraz przyzwyczajam się do ich obecności na nosie.

  Odpowiedz
 5. Wusia  10 lutego 2016 12:18

  Noszę od lat okulary korekcyjne i kupuję je u dobrego optyka.Oczywiście przed tym wizyta u okulisty, a nie żadne badanie wzroku u optyka.Lubie nosić takie okulary , które pasują do mojego kształtu twarzy i czasam mierzę kilkanście sztuk oprawek, zanim wybiorę te , które mi się podobają.Tym bardziej ,że jest to zakup dość drogi i na dłużej.

  Odpowiedz
 6. marta_12  10 lutego 2016 13:00

  Jako krotkowidz mogę stwierdzić, że szkła sporo dają i wg mnie liczy się ich dobór przez lekarza okulistę. od niego recepta na okulary i wizyta w zakładzie optycznym.
  Po tych kilkunastu latach noszenia okularów nie zmieniłabym ich na soczewki.

  Odpowiedz
 7. plum12  10 lutego 2016 13:18

  Okularów nie noszę, ale uważam, że dobry optyk i okulista jest niezbędny! Nawet okulary przeciwsłoneczne powinny być kupowane u optyka a nie w sieciówkach czy na bazarze!

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  12 lutego 2016 10:19

   To prawda, okulary przeciwsłoneczne z bazaru, czy innych niesprawdzonych miejsc bardziej szkodzą niż pomagają! Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i kupują je ze względu na ich niską cenę.

   Odpowiedz
 8. Uśmiechnij się :)  10 lutego 2016 14:15

  Całe szczęście jeszcze nie mam potrzeby noszenia okularów, oby jak najdłużej. Czasami zdarza mi się przymierzać okulary znajomych i mam wrażenie, że większość oprawek kompletnie do mnie nie pasuje. Moja twarz bardzo się zmienia. Mam dość małą twarz i głowę, a byle jakie okulary mi ją całkiem zasłaniają.

  Odpowiedz
 9. martus2833  10 lutego 2016 19:07

  Noszę okulary do czytania oraz do jazdy samochodem. Na szczęscie mam swojego sprawdzonego optyka, który zawsze doradzi, które „bajery” warto wybrać. Przyznaję, że antyrefleksy bywają przydatne (ale podobno powłoka niszczy się, podczas mycia okularów popularnymi chusteczkami z alkoholem).
  Wybór oprawek to też nie lada wyczyn 🙂

  Odpowiedz
 10. Ewcia  10 lutego 2016 19:16

  Używam okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze oraz do czytania. Nie kupuje się okularów w aptece czy hipermarkecie. Pierwsze kroki to specjalista czyli lekarz okulista, który dobierze odpowiednie okulary. Następnie pozostaje świetny optyk, który dopierze oprawki do naszej twarzy i już po sprawie 🙂

  Odpowiedz
 11. gusia.  10 lutego 2016 19:32

  Ładne okulary drogi wydatek,a je kupuje się nie na rok.Ja mam do czytania,wybrałam takie w których czuję się dobrze i ładnie w nich wyglądam 🙂

  Odpowiedz
 12. Aneta  10 lutego 2016 22:12

  Od jakiegoś czasu noszę okulary korekcyjne, choć nie mam jakiejś mega dużej wady, to jednak za szkłami okularów lepiej widzę świat 😉 Jestem na etapie poszukiwania jakichś fajnych, kobiecych oprawek, bardzo napaliłam się na kocie, czerwone, ale nie jest to chyba idealny wybór dla mnie.

  Odpowiedz
 13. sylwiawes  11 lutego 2016 10:53

  Teraz jest taki duży wybór świetnych oprawek ,że można z pomocą optyka sobie dobrać.

  Odpowiedz
 14. Ewelina  11 lutego 2016 19:44

  Zanim wybrałam moje okulary korekcyjne przeprowadziłam długą rozmowę z optykiem, który rozwiał wszelkie moje wątpliwości. Od niedawna noszę okulary, na szczęście nie muszę ich nosić cały czas, tylko w określonych sytuacjach.

  Odpowiedz
 15. Patriszia  3 kwietnia 2016 22:43

  Niestety jestem posiadaczką okularów od dziecka i już ze mną zostaną długie lata. Mam sporą wadę wzroku. Zazwyczaj zdaję się na rady optyka i wybieram wszystko co najlepsze, ale przez to mój portfel mocno cierpi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany