Jak wybrać odpowiednią butelkę dla niemowlaka?
Na rynku znajduje się wiele różnych butelek do karmienia niemowląt. Głównie różnią się one materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale także kształtem oraz wielkością. Ważną kwestią jest także to, jaki wybierzemy smoczek.
Z jakiego materiału butelkę wybrać?
Oczywiście mamy do wyboru te plastikowe oraz szklane. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, dlatego od naszego własnej opinii, oraz opinii maluszka, ostatecznie zależy, co będzie dla nas poręczniejsze. Butelki szklane są oczywiście łatwiejsze, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Wyparza się je w tradycyjny sposób. Natomiast nie stanowią najlepszej izolacji przed temperaturą, dlatego o ile nam to raczej nie będzie przeszkadzać, bo mleka nigdy nie podgrzewa się do wysokich temperatur, gdy dziecko samo zacznie już pić z butelki, może pojawić się problem. Butelka może być dla nich za ciepła. Poza tym butelki szklane są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i, oczywiście, zdecydowanie cięższe od tych plastikowych. Dlatego może lepiej stosować je, gdy dziecko jest całkiem małe, a potem przejść na te plastikowe, których maluszek tak łatwo nie stłucze. Z różnic w izolacji cieplnej wynika również, że zawartość butelki plastikowej dłużej utrzymuje swoją temperaturę – szklana szybciej ją oddaje.
Jeśli jednak wybierzemy butelkę plastikową, koniecznie upewnijmy się, że ma odpowiednie certyfikaty i wykonana została z materiałów o zerowej zawartości BPA. Wtedy będziemy mogły być pewne, że plastik jest w pełni bezpieczny dla dziecka i nie wejdzie w reakcję z ciepłymi pokarmami.
Rozmiar butelki?
Tu sprawa jest prosta. Ponieważ butelkę powinno się wymieniać co parę miesięcy ze względów sanitarnych (najlepiej nie rzadziej niż co 3 miesiące), nie kupujmy większej „na zapas”. Niemowlęciu starczy taka, która ma pojemność 120 ml, następnie, gdy dziecko podrośnie, zainwestujmy w taką do 300 ml. Może mieć oczywiście mniej, ale nie warto kupować większej, ponieważ dziecko i tak nie spożyje większej ilości pokarmu.
Ile butelek kupić?
Jeśli butelka ma być tylko dodatkiem do karmienia piersią, zdecydowanie starczy nam jedna. Z kolei jeśli butelka będzie głównym źródłem pokarmu maluszka, niezależnie czy znajdzie się tam mleko modyfikowane, czy z naszej własnej piersi, powinniśmy „uzbroić się” w minimum trzy sztuki. Tak, aby zawsze jakaś była pod ręką – na przykład gdy jedna się wyparza, a druga jest w zlewie, trzecia będzie w sam raz pod ręką.
Kwestia smoczka
Na początku bardzo ważne jest, aby smoczek przypominał maksymalnie kształt kobiecej piersi. To oznacza, że powinien być „ścięty” pod odpowiednim kątem i zakończony w miarę płasko, aby dziecku nie zaburzyć odruchu ssania. Potem smoczek może wybierać już inne formy.
Antykolkowe akcesoria
Jeśli maluszek cierpi na problemy z układem trawiennym, warto rozważyć zakup smoczka antykolkowego (np. https://www.philips.pl/c-m-mo/butelki-i-smoczki-dla-niemowlat) lub butelki o tych samych właściwościach. Różnią się one technologicznie od zwykłych smoczków i butelek.