Jak wybrać najlepszy pulsometr dla biegacza amatora

Jeszcze kilka lat temu pulsometr uważany był za urządzenie specjalistyczne, zarezerwowane dla sportowców i zaawansowanych amatorów. Jednak segment elektroniki użytkowej rozwija się w tak zawrotnym tempie, że obecnie jest to gadżet pożądany nawet przez początkujących biegaczy. Agito.pl podpowiada kto powinien zainwestować w pulsometr i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Młoda kobieta ciesząca się zdrowym stylem życia podczas joggingu

fot. Freepik

Podstawową funkcją pulsometrów jest pomiar tętna podczas wysiłku fizycznego. Jest to parametr, który pozwala monitorować naszą formę i optymalizować trening, by osiągać coraz lepsze rezultaty. Kilka lat temu, tego typu urządzenie miało ograniczoną dostępność i trzeba było słono zapłacić, ceny zaczynały się od około 800 za podstawowe urządzenie, dlatego pozwalali sobie na nie tylko nieliczni – najczęściej sportowcy, maratończycy itp.

Czy każdy biegacz musi mieć pulsometr?

Rynek pulsometrów można w dużym uproszczeniu podzielić na trzy segmenty, ze względu na typ biegacza: początkujący amator, zaawansowany amator oraz profesjonalista. Urządzenie przeznaczone dla tych trzech grup będą się różnić między sobą ilością badanych parametrów, jakością wykonania oraz dodatkowymi funkcjami. Czy amatorom, zaczynającym swoją przygodę z bieganiem potrzebne jest takie urządzenie? Na pewno nie jest niezbędne, jeśli jednak jesteśmy mocno nastawieni na analizę swoich treningów, można zainwestować w podstawowe urządzenie tego typu.

Jak to działa?

Sam pulsometr zazwyczaj nie mierzy tętna podczas treningu. To tylko urządzenie, które zbiera dane pochodzące z czujnika tętna. Potrzebujesz jeszcze czujnika tętna na klatkę piersiową. Przed zakupem sprawdź, czy otrzymasz go w zestawie. Czujnik zamontowany na pasku, umieszczasz na klatce piersiowej i rozpoczynasz transmisję danych. Istnieją modele, które dzięki wbudowanej technologii optycznej LED nie wymagają umieszczania dodatkowego czujnika na ciele. Dane z pulsometru są następnie przykazywane do aplikacji treningowej, gdzie można je analizować i tworzyć plany treningowe.

Jakich funkcji szukać?

Można powiedzieć, że pulsometr to osobisty trener, który mierzy Twój puls, oblicza maksymalne tempo, układa plan Twojego treningu, wskazuje Ci w jakim tempie biegać, by osiągnąć najlepsze rezultaty i poprawić formę. W rzeczywistości, w tych niewielkich urządzeń znajdziemy możliwość mierzenia wielu parametrów: średniego, maksymalnego pulsu, wyników w podziale na etapy, czasu treningu, długości kroku, przebiegu trasy, spalonych kalorii, obciążenia organizmu itp. Pozwalają też na personalizację widoku na ekranie, ustawianie alertów, tworzenie programów treningowych, analizę postępów w dzienniku treningowym, porównywanie wyników z innymi użytkownikami, dostęp do aplikacji mobilnych, zapisywanie tras dzięki wbudowanemu czujnikowi GPS i inne. To, jakich funkcji powinieneś szukać zależy od tego, jakich informacji o treningu potrzebujesz. Niemal każdy pulsometr pełni też funkcję zegarka i działa na bateriach do kilkunastu miesięcy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...