Jak wybrać najlepszy pulsometr dla biegacza amatora

Jeszcze kilka lat temu pulsometr uważany był za urządzenie specjalistyczne, zarezerwowane dla sportowców i zaawansowanych amatorów. Jednak segment elektroniki użytkowej rozwija się w tak zawrotnym tempie, że obecnie jest to gadżet pożądany nawet przez początkujących biegaczy. Agito.pl podpowiada kto powinien zainwestować w pulsometr i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Bieganie

Podstawową funkcją pulsometrów jest pomiar tętna podczas wysiłku fizycznego. Jest to parametr, który pozwala monitorować naszą formę i optymalizować trening, by osiągać coraz lepsze rezultaty. Kilka lat temu, tego typu urządzenie miało ograniczoną dostępność i trzeba było słono zapłacić, ceny zaczynały się od około 800 za podstawowe urządzenie, dlatego pozwalali sobie na nie tylko nieliczni – najczęściej sportowcy, maratończycy itp.

– Segment elektroniki sportowej, w tym pulsometrów, rośnie w bardzo szybkim tempie. Coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzenie tego typu urządzeń do swojej oferty, przez co znacząco zwiększyła się ich dostępność.  – mówi Dariusz Jaworski, Product Manager Agito.pl. Po pierwsze, coraz więcej Polaków biega i traktuje sport jako hobby. Po drugie, pokochaliśmy gadżety, a pulsometry mają w sobie coś są z gadżetu. I po trzecie, ceny znacząco spadły, podstawowe modele dobrej jakości można kupić już za 200-300 zł. –dodaje.

Czy każdy biegacz musi mieć pulsometr?

Rynek pulsometrów można w dużym uproszczeniu podzielić na trzy segmenty, ze względu na typ biegacza: początkujący amator, zaawansowany amator oraz profesjonalista. Urządzenie przeznaczone dla tych trzech grup będą się różnić między sobą ilością badanych parametrów, jakością wykonania oraz dodatkowymi funkcjami. Czy amatorom, zaczynającym swoją przygodę z bieganiem potrzebne jest takie urządzenie? Na pewno nie jest niezbędne, jeśli jednak jesteśmy mocno nastawieni na analizę swoich treningów, można zainwestować w podstawowe urządzenie tego typu.

Jak to działa?

Sam pulsometr zazwyczaj nie mierzy tętna podczas treningu. To tylko urządzenie, które zbiera dane pochodzące z czujnika tętna. Potrzebujesz jeszcze czujnika tętna na klatkę piersiową. Przed zakupem sprawdź, czy otrzymasz go w zestawie. Czujnik zamontowany na pasku, umieszczasz na klatce piersiowej i rozpoczynasz transmisję danych. Istnieją modele, które dzięki wbudowanej technologii optycznej LED nie wymagają umieszczania dodatkowego czujnika na ciele. Dane z pulsometru są następnie przykazywane do aplikacji treningowej, gdzie można je analizować i tworzyć plany treningowe.

Jakich funkcji szukać?

Można powiedzieć, że pulsometr to osobisty trener, który mierzy Twój puls, oblicza maksymalne tempo, układa plan Twojego treningu, wskazuje Ci w jakim tempie biegać, by osiągnąć najlepsze rezultaty i poprawić formę. W rzeczywistości, w tych niewielkich urządzeń znajdziemy możliwość mierzenia wielu parametrów: średniego, maksymalnego pulsu, wyników w podziale na etapy, czasu treningu, długości kroku, przebiegu trasy, spalonych kalorii, obciążenia organizmu itp. Pozwalają też na personalizację widoku na ekranie, ustawianie alertów, tworzenie programów treningowych, analizę postępów w dzienniku treningowym, porównywanie wyników z innymi użytkownikami, dostęp do aplikacji mobilnych, zapisywanie tras dzięki wbudowanemu czujnikowi GPS i inne. To, jakich funkcji powinieneś szukać zależy od tego, jakich informacji o treningu potrzebujesz. Niemal każdy pulsometr pełni też funkcję zegarka i działa na bateriach do kilkunastu miesięcy.

W co warto inwestować?

Na pewno warto wybierać sprawdzone marki. Nasi Klienci najchętniej sięgają po pulsometry Garmin, Polar, Sigma. Zwracają uwagę na wytrzymałość, wygodę, wodoodporność oraz kompatybilność z mobilnymi systemami operacyjnym. Ceny za urządzenia tych marek zaczynają się już od niespełna 200 zł za podstawowe modele i sięgają nawet 1000 zł przy pulsometrach profesjonalnych.  Inwestując w dobry sprzęt można być pewnym, że posłuży nam on przez kilka, dobrych lat. –uzupełnia Dariusz Jaworski, Product Manager Agito.pl.

Agito.pl poleca sprawdzone modele pulsometrów:

Pulsometr Sigma PC 15.11 zielony 21512

Podstawowy model dla początkujących biegaczy z czytelnym, podświetlanym wyświetlaczem. Jest łatwy w obsłudze, a przy tym podaje precyzyjne pomiary. Posiada 1 tryb treningu, z możliwością wyboru jednej z  trzech stref pulsu: spalanie tkanki tłuszczowej, fitness, strefa użytkownika.  Po przekroczeniu strefy, usłyszymy i zobaczymy alert. Podczas treningu możemy mierzyć: całkowity czas ćwiczeń, średnią i maksymalną częstotliwość uderzeń serca, spalone kalorie i czas treningu w strefie. Pulsometr jest wodoszczelny do 30m. W zestawie znajduje się zegarek, nadajnik z opaską elastyczną na klatkę piersiową, instrukcję i baterie. Cena ok 144 zł.

Polar RS300X Bieganie & Multisport czarny

Pulsometr dla osób ćwiczących rekreacyjnie, którzy chcą mierzyć tętno i czasu treningu. Dzięki indywidualnym planom treningowym, pomaga optymalizować ustawienia stref tętna. Posiada zaawansowany licznik kalorii działający w oparciu o masę ciała, wiek, wzrost, płeć, maksymalne tętno i intensywność treningu. Został wyposażony w funkcję badania kondycji w stanie spoczynku. Współpracuje ze stroną polarpersonaltrainer.com. Pulsometr pozwoli nam ustalać indywidualne strefy tętna, mierzyć średnie i maksymalne tętno, ustawiać limity na podstawie wieku, wydatek energetyczny. Jest wodoodporny na 50m. W zestawie zegarek, nadajnik na klatkę piersiową i instrukcja. Cena ok. 335 zł.

Garmin Forerunner 210HR męski

Zaawansowany pulsometr do biegania wraz z czujnikiem tętna na pasku, przeznaczony do treningów w pomieszczeniach i na zewnątrz. Posiada wbudowany GPS. Pozwala na tworzenie własnych sesji interwałowych, wyświetlanie tempa każdego z interwałów, tworzenie treningów w oparciu o cele, pomiar tętna, pomiar spalonych kalorii. Umożliwia ustawianie limitów tętna, pomiar prędkości, zapis międzyczasów itp. Wszystkie dane można przekazywać do serwisu Garmin Connect, który umożliwia bezpłatną analizę i konfigurację treningów. W zestawie pulsometr, zasilacz sieciowy, czujnik tętna, klips do ładowania i instrukcja obsługi. Cena ok. 719 zł.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (158 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  19 sierpnia 2014 09:16

  Najważniejsze żeby ćwiczyć z głową,żeby sobie nie zaszkodzić.

  Odpowiedz
 2. martus2833  19 sierpnia 2014 15:56

  Probowalam kiedys biegac ale to nie dla mnie.

  Odpowiedz
 3. bbo  19 sierpnia 2014 21:28

  Ja nie biegam…

  Odpowiedz
 4. as_sa  24 sierpnia 2014 14:04

  Zdarza mi się biegać, ale nie używam takich gadżetów typu pulsometr czy aplikacja pokazująca jaki dystans się pokonało. Hm może powinnam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany