PrezentŚwiąteczny prezentownikChoinka

Jak wybrać najlepszy pulsometr dla biegacza amatora

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu pulsometr uważany był za urządzenie specjalistyczne, zarezerwowane dla sportowców i zaawansowanych amatorów. Jednak segment elektroniki użytkowej rozwija się w tak zawrotnym tempie, że obecnie jest to gadżet pożądany nawet przez początkujących biegaczy. Agito.pl podpowiada kto powinien zainwestować w pulsometr i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Bieganie

Podstawową funkcją pulsometrów jest pomiar tętna podczas wysiłku fizycznego. Jest to parametr, który pozwala monitorować naszą formę i optymalizować trening, by osiągać coraz lepsze rezultaty. Kilka lat temu, tego typu urządzenie miało ograniczoną dostępność i trzeba było słono zapłacić, ceny zaczynały się od około 800 za podstawowe urządzenie, dlatego pozwalali sobie na nie tylko nieliczni – najczęściej sportowcy, maratończycy itp.

– Segment elektroniki sportowej, w tym pulsometrów, rośnie w bardzo szybkim tempie. Coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzenie tego typu urządzeń do swojej oferty, przez co znacząco zwiększyła się ich dostępność.  – mówi Dariusz Jaworski, Product Manager Agito.pl. Po pierwsze, coraz więcej Polaków biega i traktuje sport jako hobby. Po drugie, pokochaliśmy gadżety, a pulsometry mają w sobie coś są z gadżetu. I po trzecie, ceny znacząco spadły, podstawowe modele dobrej jakości można kupić już za 200-300 zł. –dodaje.

Czy każdy biegacz musi mieć pulsometr?

Rynek pulsometrów można w dużym uproszczeniu podzielić na trzy segmenty, ze względu na typ biegacza: początkujący amator, zaawansowany amator oraz profesjonalista. Urządzenie przeznaczone dla tych trzech grup będą się różnić między sobą ilością badanych parametrów, jakością wykonania oraz dodatkowymi funkcjami. Czy amatorom, zaczynającym swoją przygodę z bieganiem potrzebne jest takie urządzenie? Na pewno nie jest niezbędne, jeśli jednak jesteśmy mocno nastawieni na analizę swoich treningów, można zainwestować w podstawowe urządzenie tego typu.

Jak to działa?

Sam pulsometr zazwyczaj nie mierzy tętna podczas treningu. To tylko urządzenie, które zbiera dane pochodzące z czujnika tętna. Potrzebujesz jeszcze czujnika tętna na klatkę piersiową. Przed zakupem sprawdź, czy otrzymasz go w zestawie. Czujnik zamontowany na pasku, umieszczasz na klatce piersiowej i rozpoczynasz transmisję danych. Istnieją modele, które dzięki wbudowanej technologii optycznej LED nie wymagają umieszczania dodatkowego czujnika na ciele. Dane z pulsometru są następnie przykazywane do aplikacji treningowej, gdzie można je analizować i tworzyć plany treningowe.

Jakich funkcji szukać?

Można powiedzieć, że pulsometr to osobisty trener, który mierzy Twój puls, oblicza maksymalne tempo, układa plan Twojego treningu, wskazuje Ci w jakim tempie biegać, by osiągnąć najlepsze rezultaty i poprawić formę. W rzeczywistości, w tych niewielkich urządzeń znajdziemy możliwość mierzenia wielu parametrów: średniego, maksymalnego pulsu, wyników w podziale na etapy, czasu treningu, długości kroku, przebiegu trasy, spalonych kalorii, obciążenia organizmu itp. Pozwalają też na personalizację widoku na ekranie, ustawianie alertów, tworzenie programów treningowych, analizę postępów w dzienniku treningowym, porównywanie wyników z innymi użytkownikami, dostęp do aplikacji mobilnych, zapisywanie tras dzięki wbudowanemu czujnikowi GPS i inne. To, jakich funkcji powinieneś szukać zależy od tego, jakich informacji o treningu potrzebujesz. Niemal każdy pulsometr pełni też funkcję zegarka i działa na bateriach do kilkunastu miesięcy.

W co warto inwestować?

Na pewno warto wybierać sprawdzone marki. Nasi Klienci najchętniej sięgają po pulsometry Garmin, Polar, Sigma. Zwracają uwagę na wytrzymałość, wygodę, wodoodporność oraz kompatybilność z mobilnymi systemami operacyjnym. Ceny za urządzenia tych marek zaczynają się już od niespełna 200 zł za podstawowe modele i sięgają nawet 1000 zł przy pulsometrach profesjonalnych.  Inwestując w dobry sprzęt można być pewnym, że posłuży nam on przez kilka, dobrych lat. –uzupełnia Dariusz Jaworski, Product Manager Agito.pl.

Agito.pl poleca sprawdzone modele pulsometrów:

Pulsometr Sigma PC 15.11 zielony 21512

Podstawowy model dla początkujących biegaczy z czytelnym, podświetlanym wyświetlaczem. Jest łatwy w obsłudze, a przy tym podaje precyzyjne pomiary. Posiada 1 tryb treningu, z możliwością wyboru jednej z  trzech stref pulsu: spalanie tkanki tłuszczowej, fitness, strefa użytkownika.  Po przekroczeniu strefy, usłyszymy i zobaczymy alert. Podczas treningu możemy mierzyć: całkowity czas ćwiczeń, średnią i maksymalną częstotliwość uderzeń serca, spalone kalorie i czas treningu w strefie. Pulsometr jest wodoszczelny do 30m. W zestawie znajduje się zegarek, nadajnik z opaską elastyczną na klatkę piersiową, instrukcję i baterie. Cena ok 144 zł.

Polar RS300X Bieganie & Multisport czarny

Pulsometr dla osób ćwiczących rekreacyjnie, którzy chcą mierzyć tętno i czasu treningu. Dzięki indywidualnym planom treningowym, pomaga optymalizować ustawienia stref tętna. Posiada zaawansowany licznik kalorii działający w oparciu o masę ciała, wiek, wzrost, płeć, maksymalne tętno i intensywność treningu. Został wyposażony w funkcję badania kondycji w stanie spoczynku. Współpracuje ze stroną polarpersonaltrainer.com. Pulsometr pozwoli nam ustalać indywidualne strefy tętna, mierzyć średnie i maksymalne tętno, ustawiać limity na podstawie wieku, wydatek energetyczny. Jest wodoodporny na 50m. W zestawie zegarek, nadajnik na klatkę piersiową i instrukcja. Cena ok. 335 zł.

Garmin Forerunner 210HR męski

Zaawansowany pulsometr do biegania wraz z czujnikiem tętna na pasku, przeznaczony do treningów w pomieszczeniach i na zewnątrz. Posiada wbudowany GPS. Pozwala na tworzenie własnych sesji interwałowych, wyświetlanie tempa każdego z interwałów, tworzenie treningów w oparciu o cele, pomiar tętna, pomiar spalonych kalorii. Umożliwia ustawianie limitów tętna, pomiar prędkości, zapis międzyczasów itp. Wszystkie dane można przekazywać do serwisu Garmin Connect, który umożliwia bezpłatną analizę i konfigurację treningów. W zestawie pulsometr, zasilacz sieciowy, czujnik tętna, klips do ładowania i instrukcja obsługi. Cena ok. 719 zł.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (93 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  19 sierpnia 2014 09:16

  Najważniejsze żeby ćwiczyć z głową,żeby sobie nie zaszkodzić.

  Odpowiedz
 2. martus2833  19 sierpnia 2014 15:56

  Probowalam kiedys biegac ale to nie dla mnie.

  Odpowiedz
 3. bbo  19 sierpnia 2014 21:28

  Ja nie biegam…

  Odpowiedz
 4. as_sa  24 sierpnia 2014 14:04

  Zdarza mi się biegać, ale nie używam takich gadżetów typu pulsometr czy aplikacja pokazująca jaki dystans się pokonało. Hm może powinnam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.