Jak wybrać najlepszy preparat na stawy?
Wybór suplementów diety jest ogromny. Z jednej strony jest to duży plus, ponieważ możesz znaleźć ten, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Jednak z drugiej strony szeroki asortyment może paradoksalnie utrudniać podjęcie decyzji. Dlatego, zanim dokonasz zakupu dowiedz się, czym kierować się wybierając preparat na stawy.
Suplementy na stawy – kiedy warto rozważyć ich stosowanie?
Objawy, takie jak ból, czy sztywność stawów są bardzo uciążliwe i utrudniają codziennie funkcjonowanie. Nie mówiąc już o treningach – jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie mogą zmusić Cię do zrezygnowania z Twojej pasji. Na szczęście nie musi to tak wyglądać. Ważne jest jednak, aby znaleźć przyczynę problemu ze stawami. Tylko wtedy możliwe będzie wdrożenie skutecznego leczenia.
Źródłem nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu ruchu może być m.in. otyłość (nadmierna masa ciała jest niemałym obciążeniem dla Twoich stawów), zbyt intensywne treningi (jeśli nie są dostosowane do Twoich możliwości), wiek (u osób starszych problemy ze stawami występują częściej), choroba przewlekła, a także urazy.
W przypadku problemów ze stawami zastosowanie znajdują m.in. suplementy diety zawierające kolagen. Warto rozważyć ich stosowanie, jeśli jesteś narażony na działanie czynników mających negatywny wpływ na jego syntezę i przyczyniających się do degeneracji włókien kolagenowych.
Wdrożenie suplementów diety z kolagenem jest polecane m.in. osobom z chorobami stawów i w podeszłym wieku, a także sportowcom.
Wybór preparatu na stawy w zależności od oczekiwanych efektów
Przed zakupem zastanów się, czego oczekujesz od danego produktu. Z jakimi dolegliwościami się zmagasz, na jakim działaniu najbardziej Ci zależy? Kolejne pytanie dotyczy preferowanej formy. Suplementy na stawy sprzedawane są m.in. jako kapsułki, tabletki musujące. W aptekach i sklepach znajdziesz również produkty w formie płynów. Zastanów się, które z nich będą dla Ciebie najlepszym wyborem. Pamiętaj, że skuteczność suplementacji zależy również od regularności. Dlatego nie wybieraj preparatu w formie, która zniechęci Cię do jego przyjmowania.
Jedną z najistotniejszych kwestii jest skład preparatu na stawy. To od niego zależy, jakie efekty może przynieść suplementacja. Poniżej znajdziesz przykładowe składniki tego typu produktów wraz z opisem ich działania.
Kwas hialuronowy – jeden z podstawowych składników mazi stawowej
Kwas hialuronowy należy do polisacharydów. Występuje w Twojej skórze, oku, a także chrząstce i mazi stawowej. Jego synteza odbywa się przede wszystkim w tkance łącznej. W tym momencie możesz zastanawiać się nad zasadnością suplementacji skoro kwas hialuronowy, powstaje w Twoim organizmie. Niestety wraz z upływem lat jego synteza ulega osłabieniu. Widać to zarówno po skórze (jest mniej nawilżona i elastyczna), jak i po oczach. Nie jest to obojętne również dla stawów, które stają się mniej ruchome.
Suplementy diety z kwasem hialuronowym polecane są w przypadku zmniejszenia lepkości lub objętości mazi stawowej. Ponadto mogą przynosić ulgę, gdy zmagasz się z dolegliwościami bólowymi.
Kwas hialuronowy sprzedawany jest m.in. w tabletkach (głównie jako składnik złożonych preparatów) i formie płynnej.
Siarczan chondroityny – na poranne zesztywnienie stawów
Jest to organiczny związek chemiczny, który stanowi istotny składnik tkanki chrzęstnej. Dzięki niemu powstają protoglikany – niezbędne do produkcji mazi, która chroni stawy m.in. przed urazami.
Siarczan chondroityny stosowany jest w medycynie sportowej, reumatologii i ortopedii. Suplementy na stawy, które zawierają go w swoim składzie, są szczególnie polecane:
- osobom powyżej 50. roku życia;
- sportowcom, którzy są bardziej narażeni na kontuzje;
- chorym na artretyzm, osteoporozę, choroby zwyrodnieniowe stawów (jako element wspomagający ich leczenie);
Ekstrakty roślinne o szerokim działaniu
Preparat na stawy może zawierać również ekstrakty roślinne. Niektóre z roślin już od lat znane są ze swoich właściwości antyzapalnych i przeciwbólowych. Jedną z nich jest dzika róża. Ekstrakt pozyskiwany z kwiatów tej rośliny jest niezwykle bogaty w witaminę C – składnik niezbędny do syntezy kolagenu. Ponadto jest źródłem związków wykazujących silne działanie antyoksydacyjne (m.in. wspomnianej witaminy C). Oznacza to, że suplementy na stawy z ekstraktem z kwiatów dzikiej róży (https://arkazdrowia.pl/produkt/vivilife-na-stawy-60-kapsulek/) chronią Twoje stawy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
W sprzedaży znajdziesz również suplementy diety, które zawierają kurkumę. Jak się okazuje, możesz wykorzystać ją nie tylko do tego, aby sprawić, że Twoje potrawy będą pyszne i pięknie zabarwione. Właściwości prozdrowotne kurkumy są znane i cenione od lat. W przypadku problemów ze stawami szczególne znaczenie ma jej silne działanie przeciwzapalne.
Co na stawy? Jakie jeszcze naturalne składniki możesz wykorzystać, aby skutecznie walczyć z ich bólem, sztywnością i stanem zapalnym? Odpowiadając na to pytanie nie można zapomnieć o imbirze. Podobnie jak kurkuma jest on ceniony za silne właściwości przeciwzapalne. Poprzez zmniejszenie stanu zapalnego przyczynia się do złagodzenia dolegliwości bólowych.
Kolejnym roślinnym składnikiem, którego warto szukać w suplementach diety, jest ekstrakt pozyskiwany z żywicy kadzidłowca. Obok kurkumy, imbiru, czy dzikiej róży wykorzystywany jest on do łagodzenia stanów zapalnych i bólu.
Ekstrakt, który pozyskuje się z korzenia arcydzięgla chińskiego to następny naturalny składnik występujący w preparatach na stawy. Już od wielu lat stosuje się go m.in. w przypadku dolegliwości reumatycznych. Jest to roślina, która zawiera tak cenne składniki, jak ostol, czy angelicyna.
Istnieje wiele roślin, które mają korzystny wpływ na stawy, wykazują działanie przeciwbólowe, antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Oprócz tych wymienionych wyżej warto pamiętać również o arnice, rozmarynie, czosnku, lawendzie, a także ananasie. Przed zastosowaniem preparatu, który zawiera ekstrakt roślinny, należy upewnić się, czy nie masz przeciwwskazań do jego stosowania. Co więcej, pamiętaj o tym, że poszczególne składniki roślin mogą wchodzić w interakcje z lekami.