Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?
Pacjenci z problemem niepłodności, podczas swojej walki o biologiczne dziecko, zmagają się z wieloma trudnościami. Powstał specjalny poradnik dla takich osób – przeczytaj więcej na ten temat!
Pacjenci z problemem niepłodności, podczas swojej walki o biologiczne dziecko, zmagają się z wieloma trudnościami. Przechodzą przez ciężki proces związany z wyborem kliniki i lekarza, doświadczają skutków samego leczenia oraz towarzyszącego mu obciążenia psychicznego. Chcąc pomóc parom w tych trudnym czasie Stowarzyszenie NASZ BOCIAN oraz Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka stworzyły praktyczny poradnik dla pacjenta, którego zadaniem jest pełnienie funkcji drogowskazu dla osób starających się o dziecko przy wsparciu medycyny.
W Polsce działa ok. 40 ośrodków leczenia niepłodności. Pacjentom, szczególnie tym będącym na początku swojej ścieżki terapeutycznej, nierzadko trudno jest zdecydować się na jedną placówkę. Nie sprzyjają temu samodzielnie opracowywane przez kliniki wyniki ciążowe, którymi te charakteryzują się na swoich stronach, nie zawsze jasne koszty leczenia czy lęk par przed farmakoterapią i zabiegami. W uporządkowaniu informacji i podjęciu świadomej decyzji pomóc może poradnictwo innych par i lekarzy specjalistów – to ich głosy właśnie ujmuje praktyczny poradnik Stowarzyszenia NASZ BOCIAN i Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka.
Jak pacjenci wybierają klinikę leczenia niepłodności?
Według danych Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka prawie 2/3 respondentów, którzy zdecydowali się na leczenie metodami wspomaganego rozrodu przez ponad 2 lata wstecz podejmowało nieskuteczne próby zajścia w ciążę. Po tym czasie niespełna połowa ankietowanych była przekona, że przyjmie każde rozwiązanie, które pozwoli im mieć dziecko, nawet jeśli miałoby się ono wiązać z decyzją o podjęciu leczenia metodą in vitro. W tym miejscu znaczna część uwagi pacjentów zaczęła skupiać się na wyborze kliniki i lekarza prowadzącego. Respondenci, jako podstawowe kryteria decyzyjne, wskazywali: renomę placówki (74% głosów) oraz podejście personelu do chorego (59%). Ważny okazał się także autorytet lekarza oraz to, aby klinika od początku jasno określała cenę zabiegu.
Na co warto zwrócić dodatkową uwagę?
Zdaniem autorów poradnika, oprócz wykazywanych przez samych pacjentów badania opinii, przy wyborze kliniki warto obiektywnie ocenić jej skuteczność (najlepiej na podstawie tego, czy placówka raportuje do ESHRE, zatrudnia doświadczony personel, w tym psychologa). Należy także pochylić się nad tematem jasnego określania przez nią pełnych kosztów leczenia Ponadto, nieprzeceniona jest rola właściwej chemii z lekarzem prowadzącym – kluczem udanej współpracy jest wzajemne zaufanie. Pacjentom, w chwilach zwątpienia, pomóc może poradnictwo, aktywność na forach oraz rozmowa
z Linią Pomocy Pacjent dla Pacjenta. Aby uzyskać wsparcie, pacjenci mogą odwiedzać stronę www.nasz-bocian.pl.
Więcej informacji na profilu Ośrodka: https://www.facebook.com/osnpc.