Jak wybrać idealną zabawkę dla niemowlaka?

Wybierając zabawkę dla dziecka, weź pod uwagę wiek malucha i obszary, które chcesz stymulować. Inne zabawki są przydatne, gdy jest spokojny, inne zabawki są przydatne, gdy są aktywne, a inne zabawki pozwalają rozwijać zdolności motoryczne. Kolejny skutecznie wpłynie na zmysły Twojego dziecka. Podpowiadamy, jak dostosować zabawkę, aby wspierać zdrowy rozwój maluszka.

Jak wybrać idealną zabawkę dla niemowlaka?

Jakich błędów unikać wybierając zabawki dla niemowląt?

Wielokrotnie decydujemy się na zakup zabawki, która nas interesuje i pasuje do naszej estetyki. Jednak to, co kochamy, może nie zawsze być dobre dla noworodków, które dopiero zaczynają odkrywać świat zewnętrzny. Czego więc unikać, aby zabawki pomagały, a nie szkodziły dziecku?

Kupowanie zabawek niedostosowanych do wieku to jeden z podstawowych błędów przy zakupie zabawek dla niemowląt. Takie zabawki nie wpływają pozytywnie na rozwój dziecka i bywają dla niego niebezpieczne.

Poważnym zagrożeniem dla dziecka jest nadmierna stymulacja. Zbyt duża stymulacja może wywołać u dziecka płaczliwość i niepokój. Jednak rodzice rzadko kojarzą ten stan z zabawkami, którymi otaczają swoje dzieci. Jednocześnie zabawki, które są zbyt głośne i jasne, mogą wnieść zbyt wiele wrażeń do codziennego życia.

Wbrew pozorom powszechną praktyką jest również kupowanie zabawek niewiadomego pochodzenia bez odpowiednich certyfikatów. Warto jednak pamiętać, że poza atrakcyjną ceną, tego typu zabawki mogą być również niebezpieczne dla dzieci. Zabawki dla niemowląt hurtownia oferują tylko atestowane produkty bezpieczne dla dzieci.

Zabawki, które mają zbyt wiele funkcji, nie będą dobre dla niemowląt. Zabawki powinny aktywizować dzieci i mobilizować je do uczenia się nowych umiejętności, ale tylko tych, na które są już gotowe.

Jakie zabawki dla niemowląt 1–3 miesiące?

Szumiące zabawki mogą towarzyszyć noworodkom każdego dnia. Cicha muzyka, biały szum lub dźwięk bicia serca mogą uspokoić dziecko i poprawić jakość snu. Jeśli zastanawiasz się nad zabawką dla nowonarodzonego dziecka doskonale sprawdzi się tutaj szumiś lub wydra usypianka.

Jakie zabawki dla niemowląt 3–6 miesięcy?

Gdy dziecko kończy 3 miesiące, stopniowo zaczyna interesować się otoczeniem, ale jego pierwszym punktem odniesienia jest ciało. Dotykanie rękami i stopami oraz wkładanie wszystkiego do ust będzie przez jakiś czas ulubioną czynnością. Dlatego w tym okresie można używać podręcznych zabawek dla dzieci, takich jak grzechotki, zabawki dla niemowląt z lusterkami lub zabawki z zawieszkami dla niemowląt – kostki sensoryczne, zawieszki itp. Można również stosować gryzaczki i maty edukacyjne.

Jakie zabawki dla niemowląt 6–9 miesięcy?

6-miesięczne dziecko przeszło kilka skoków rozwojowych i na pewno nie jest takie samo jak kilka miesięcy temu. Jest bardziej świadoma swojego ciała i interesuje się otaczającym ją światem. To idealny moment, aby podarować mu swoje pierwsze klocki, najlepiej miękkie, książki edukacyjne i pierwsze interaktywne zabawki

Jakie zabawki dla niemowląt 9–12 miesięcy?

Ostatni kwartał okresu niemowlęctwa skupia się na mobilności dziecka. Zwykle w tym okresie dziecko po raz pierwszy próbuje się poruszyć: raczkować, raczkować, raczkować, siedzieć i robić pierwszy krok. 

Zabawki przeznaczone dla niemowląt w wieku powyżej 9 miesięcy powinny zachęcać do ćwiczenia tych umiejętności. Idealna byłaby piłka, pchacz lub zabawka do raczkowania. Ponadto zabawki, które aktywują ręce i percepcję ćwiczeń, nadal mogą dobrze działać, a to świetny czas, aby dzieci korzystały z zabawek na biegunach. 

Źródło: https://www.marko-baby.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (30 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...