Jak wybrać idealną sofę do salonu?

Kanapa to niekwestionowana królowa salonu – a salon w większości domów pełni nie tylko rolę reprezentacyjną, ale jest przede wszystkim miejscem odpoczynku oraz spotkań w gronie rodzinnym i towarzyskim. Wybór sofy do pokoju dziennego w żadnym razie nie powinien być impulsywny ani przypadkowy. Jak zatem znaleźć mebel, który idealnie spełni nasze oczekiwania? Taki, który połączy funkcję estetyczną i praktyczną, wpisując się jednocześnie w styl i rytm naszego wnętrza?

sofa do salonu

 

 

Kanapa niejedno ma imię…

Narożnik, amerykanka, otomana, kanapa, sofa – choć każda z tych nazw określa nieco inny mebel wypoczynkowy, dwa ostatnie określenia używane są często zamiennie, zwłaszcza w języku potocznym. Dla osób planujących zakup siedziska do domu sama nomenklatura meblarska nie musi mieć wielkiego znaczenia, ale już forma i rozmiar mebla jak najbardziej, a na tym właśnie opierają się podstawowe różnice. Co zatem warto wiedzieć?

Prototypem dzisiejszej „kanapy” była tzw. cassapanca, czyli włoska skrzynia przeznaczona do siedzenia, której na przestrzeni siedemnastego i osiemnastego wieku dodano charakterystyczne dziś elementy, jak miękkie siedzisko, oparcie czy poręcze. To właśnie historia oraz funkcja praktyczna wpłynęły na kształty współczesnych kanap, które bazują przede wszystkim na geometrii. Trochę inną historię ma za sobą współczesna sofa – mebel pochodzący z Turcji, który zagościł w salonach siedemnastowiecznej Europy nie tylko za sprawą orientalnej mody, ale przede wszystkim ze względu na swoje walory estetyczne. Sofy od początku charakteryzowały obłe, miękkie kształty, niewielkie rozmiary, wyściełane siedziska i podłokietniki z wałków zamiast twardych poręczy. Współcześnie sofa sprawdza się jako uniwersalny mebel wypoczynkowy, zarówno w swojej klasycznej postaci, jak i różnych wariantach, jak choćby tzw. amerykanka z rozkładanym do przodu siedziskiem czy kunsztowna w formie otomana.

Inspiracje do domu: Mała sypialnia

Inspiracje do domu: Mała sypialnia

Nie każda z nas może pochwalić się wielką, przestronną sypialnią. Najczęściej musimy starać się odegrać rolę dekoratora naprawdę małych wnętrz. Myślisz, że Twój pokój jest zdecydowanie za mały na wstawienie wielkiego łóżka zamiast rozkładanej kanapy?

Sofa idealna: piękna i funkcjonalna

Niezależnie od tego, jak go określimy, mebel wypoczynkowy powinien być dobrze dopasowany do stylu wnętrza i życia domowników. Na jakie cechy kanapy czy też sofy warto więc zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Po pierwsze – liczy się rozmiar i przeznaczenie. Jeśli szukamy mebla do dużego, pełnego życia salonu, warto rozważyć kanapę narożną, która pomieści wiele osób siedzących w sprzyjającej rozmowom konfiguracji. Większość kanap, nie tylko narożnych, posiada opcję rozłożenia siedziska do naprawdę sporej, często dwuosobowej powierzchni spania, co dodatkowo podnosi jej funkcjonalność. Na rynku dostępne są też tzw. kanapy modułowe, które możemy modyfikować w zależności od zmieniających się potrzeb czy aranżacji. W mniejszych pomieszczeniach albo salonach łączonych z kuchnią sprawdzą się raczej klasyczne, średnie i niewielkie sofy, uzupełnione np. pufami czy fotelem.

Przy zakupie kanapy warto zwrócić uwagę na jej budowę. Kluczowe znaczenie nie tylko dla wygody użytkowania, ale też trwałości mebla ma m.in. to, w jakiej technologii zostało wykonane siedzisko, jaka jest konstrukcja oparcia i czy nasza sofa posiada dodatkowe udogodnienia, jak pojemnik na pościel, podłokietniki, regulowane zagłówki czy boczne półki na drobiazgi. Warto wiedzieć, że jeśli kanapa ma jednocześnie pełnić funkcję łóżka i zapewnić komfortowy wypoczynek także nocą, powinna mieć wygodny, solidny mechanizm rozkładania oraz możliwie największą i najbardziej równą powierzchnię spania.

Kiedy ustalimy już rodzaj mebla najlepiej pasujący do naszego salonu, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego typu obicia. Jeśli wśród domowników są małe dzieci lub czworonogi, dobrze jest zdecydować się na rodzaj tapicerki odpornej na uszkodzenia i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jedną z opcji jest ekoskóra – bardzo łatwa w czyszczeniu z plam i sierści, ale niekoniecznie odporna na ślady kocich czy psich pazurów. Wybierając obicie z tkaniny, warto zwrócić uwagę na jej strukturę: im bardziej gęsta i zbita, tym większa odporność na uszkodzenia i przecieranie (producenci mebli określają to za pomocą tzw. wskaźnika Martindale’a). Trzeba też pamiętać, że na niejednolitej fakturze materiału plamy i rysy są mniej widoczne niż na gładkich, zwłaszcza jasnych obiciach.

No właśnie – jasna czy ciemna kanapa? Odcień sofy to chyba jej najpopularniejsza cecha podkreślająca charakter wnętrza i styl jego właściciela. Niemal w każdym salonie sprawdzi się kolorystyczna klasyka: szarość, brąz, granat, czerń, a także beż i biel (choć te ostatnie są wymagające w utrzymaniu). Uniwersalne, jednobarwne kanapy są nie tylko ponadczasowe i eleganckie, ale stanowią świetną bazę do wystylizowania wnętrza w wybranym klimacie np. poprzez dodanie kolorowych poduszek. Osoby, które nie boją się odważnych rozwiązań i chcą podkreślić designerski charakter salonu, mogą wybrać sofę w awangardowym, mocnym kolorze, jak fuksja, kobalt, butelkowa zieleń czy ochra. Alternatywą są delikatniejsze pastele, bardzo modne w tym roku: zieleń szałwii, brudny róż czy błękit nieba (tzw. classic blue, uznany za kolor roku 2020).

Kanapa do salonu to inwestycja na lata – dlatego ten akurat zakup warto starannie zaplanować. Jeżeli tylko jasno zdefiniujemy swoje potrzeby dotyczące wymarzonej sofy, stanie się ona nie tylko ozdobą wnętrza, ale prawdziwym centrum domowego życia.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 3,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Aśka  23 kwietnia 2020 20:48

    Lubię żywe kolory i nowoczesny design, dlatego do swojego salonu wybrałam czerwoną sofę forli gala collezione na wysokich drewnianych nóżkach. Geometryczny kształt i wysokie oparcie w stylu tzw. uszaka dają ciekawy efekt, a siedzi się bardzo miękko i wygodnie.

    Odpowiedz
  2. Bird meble  4 czerwca 2020 09:51

    Polecam niekoniecznie sofę ale naroznik. Narożniki są moim zdaniem znacznie praktyczniejsze a w sklepach mozna znaleźć tak wiele różnych wielkościowo modeli, ze mozna je dopasować praktycznie do każdego pomieszczenia. Narożnik to znacznie większa powierzchnia do siedzenia. Jest rozkładany tak wiec moze stanowić łóżko dla domowników jak również dodatkową przestrzeń do spania w sytuacji kiedy ktoś nas odwiedza.
    Warto jest szukać mebli w mniejszych polskich firmach, u producentów. Ceny bywają o wiele korzystniejsze ( Polska poza tym jest jednym z potentatów produkcji mebli na świecie tak wiec takich producentów mamy wielu).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany