Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Zakup odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka, jest jedną z najważniejszych decyzji, którą powinni podjąć wszyscy zmotoryzowani rodzice. W końcu bezpieczeństwo najmłodszego członka rodziny powinno być tutaj najważniejsze. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wybór tego niezbędnego akcesorium do auta powinien być zależny od kilku, ważnych czynników. Co powinni więc brać pod uwagę opiekunowie malucha i gdzie najlepiej kupować foteliki samochodowe?

Foteliki samochodowe a przepisy prawne

     Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym jest obecnie podyktowane normami prawnymi. Przepisy na ten temat znajdują się w ustawie „Prawa o ruchu drogowym”. Każde dziecko musi być więc obowiązkowo wożone w foteliku, aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Wyjątek stanowi reguła dotycząca umieszczenia trzech fotelików na tylnym siedzeniu. Wtedy, na kanapie mogą swobodnie podróżować te maluchy, które ukończyły trzeci rok życia. Dla bezpieczeństwa dzieci, lepiej jest jednak unikać takiego rozwiązania. 
     Kolejny, jednym z ważniejszych przepisów, dotyczy zależności pomiędzy fotelikiem, a wiekiem i wzrostem najmłodszych pasażerów. Zabronione jest podróżowanie z dzieckiem, które nie ukończyło trzeciego roku życia w aucie, które nie jest zostało wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Dzieci, które z kolei osiągnęły 135 cm wzrostu, mogą być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika. Koniecznie muszą być jednak przypięte pasami. 
      Przepisy nakazują również dostosowanie fotelika do obecnej masy ciała malucha. Ważny jest również odpowiedni montaż tego samochodowego dodatku. Niespełnienie lub niedostosowanie się do obowiązujących reguł może skutkować niemałą karą grzywny. Dlatego tak ważne jest, aby podczas zakupów dokładnie sprawdzić parametry oraz właściwości wybranego fotelika.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem fotelika?

     Decydując się na kupno fotelika samochodowego dla dziecka, trzeba przede wszystkim myśleć o zapewnieniu najmłodszemu pasażerowi jak największego bezpieczeństwa. Oczywiście, dziecko musi też czuć się na siedlisku wygodnie i komfortowo. Zdarza się, że rodzice kupują pierwszy z brzegu fotelik, niedostosowany do potrzeb swojej pociechy. Niewygodny materiał czy zła regulacja pasów, mogą spowodować nie tylko irytację ze strony malucha, ale także skończyć się nieustającym płaczem lub wręcz odmową dalszego podróżowania. Przy wyborze odpowiedniego fotelika dla dziecka, należy więc zwrócić szczególną uwagę na:

  • zakres regulacji położenia fotelika;
  • jakość materiału pokrowca (czy jest łatwy w praniu i miły w dotyku);
  • działanie regulacji pasów;
  • montaż fotelika w aucie (czy jest stabilny, nie chwieje się, itd);
  • nalepkę z certyfikatem bezpieczeństwa (obecnie obowiązująca norma to ECE 44/03 i 44/04);
  • dopasowanie fotelika do wagi i wzrostu oraz wieku dziecka.

     Przed pierwszą jazdą, warto wypróbować kupiony fotelik. Wystarczy tylko włożyć malucha w dane siedzenie oraz sprawdzić czy wybrany model pasuje do danego samochodu. Należy również zwrócić uwagę na to, jak dziecko czuje się wpięte w fotelik. Przy wszelkich negatywnych odczuciach, będzie można oddać kupiony model do sklepu lub wymienić go na inny.

Kategorie fotelików samochodowych

     Biorąc pod uwagę zarówno obowiązujące normy prawne, jak i bezpieczeństwo dziecka, podstawowym czynnikiem decydującym o kupnie fotelika musi być wzrost, waga oraz wiek małego pasażera. Tylko w tym przypadku, w trakcie wystąpienia kolizji, siedlisko będzie spełniać właściwie swoją funkcję. Biorąc pod uwagę te wytyczna, wyróżnia się pięć podstawowych kategorii fotelików:

  • foteliki dla niemowląt, czyli grupa 0 (0-10 kg) – siedzenia dla takich maluchów muszą być obowiązkowo montowane tyłem do kierunku jazdy. Często dostępne są w większych zestawach z wyposażeniem wraz z wózkiem. Przeznaczone są dla dzieci do osiemnastego miesiąca życia.
  • foteliki dla niemowląt i kilkulatków, czyli grupa 0+ (0-13 kg) – również należy je montować tyłem do jazdy. Dedykowane są nie tylko kilkumiesięcznym maluchom, ale również dzieciom do trzeciego roku życia. To dobra inwestycja dla rodziców, którzy nie chcą zbyt często kupować nowych siedzeń;
  • foteliki dla kilkulatków, czyli grupa I (9-18 kg) – mogą w nich jeździć maluchy, które mają przynajmniej rok. Fotelik należy wymienić na kolejny, po ukończeniu przez dziecka czwartego roku życia. W tej kategorii dostępne są modele zarówno przeznaczone do jazdy tyłem, jak i przodem;
  • foteliki dla kilkulatków, czyli grupa `II (15-26 kg) – dedykowane najczęściej pasażerom, od trzeciego do siódmego roku życia. Najczęściej, nie posiadają już pięciopunktowych pasów, dlatego dziecko musi być tutaj zabezpieczone tradycyjnymi pasami samochodowymi;
  • foteliki dla dziecka, czy grupa III (22-36 kg) – przeznaczone dla najstarszych dzieci, do dwunastego roku życia. 

 Gdzie kupić fotelik samochodowy?

     Znając już podstawowe wymagania oraz kategorie fotelików samochodowych, możemy rozpocząć szukanie najlepszego siedziska dla naszej pociechy. 
      Jeśli jednak nadal zastanawiasz się, który fotelik okaże się najbardziej komfortowy dla dziecka, możesz sprawdzić ranking najlepszych marek . Porównując poszczególne modele oraz właściwości danych siedzeń, będziesz mógł wybrać ten jedyny dopasowany do potrzeb Twojego dziecka. Bo w końcu to jego bezpieczeństwo jest tutaj najważniejsze. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (84 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...