Jak wybrać firany do salonu?

Dekoracje okien, takie jak zasłony czy firany, sprawiają, iż pomieszczenia stają się bardziej przytulne, zaś aranżacja kompletna. Aby tak się stało, trzeba jednakże dobrać wymienione tekstylia w taki sposób, aby pasowały one nie tylko do wybranego wnętrza, ale również do tylu reszty części wystroju. W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, dokonując zakupu firan do salonu w sklepie internetowym.

Dopasowanie firan do stylu salonu

Po pierwsze powinniśmy się zastanowić nad tym, w jakim stylu urządzony został nasz salon i zależnie od tego wybrać właściwy materiał. I tak np. do nowoczesnego salonu właściwe będą proste, długie firany, najlepiej w naturalnym kolorze bez zdobień.

A jakie firany będą odpowiednie do salonu urządzonego w stylu skandynawskim? W tym przypadku także sprawdzą się delikatne, gładkie tkaniny — śnieżnobiałe albo o złamanym odcieniu bieli. Do skandynawskiego wnętrza pasują idealnie także firany z grubszym splotem i o nieco rustykalnym wzornictwie.

Określenie funkcjonalności salonu

W chwili, kiedy będziemy już mieć wybrany styl pokoju dziennego, pozostaje nam określenie funkcji, jakie pełnić mają w nim firanki. Czy będzie to funkcja tylko dekoracyjna, czy może chcemy się uchronić przed promieniami słońca, wybierając firanę marszczoną?

Wybór firan zależnie od wielkości salonu

Wybierając firany w sklepie internetowym czy stacjonarnym, powinniśmy wziąć pod uwagę metraż naszego pokoju dziennego. Jakie firany będą odpowiednie do niewielkiego salonu w bloku, a jakie zaś do tego o sporym metrażu?

W niewielkim pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się minimalistyczne, proste firany. Jeżeli naszym zamiarem jest optyczne powiększenie wnętrza, powinniśmy wybrać śnieżnobiałe firany, które rozjaśnią i rozświetlą całość aranżacji. Stawiajmy raczej na eleganckie, proste materiały, bez niepotrzebnych dekoracyjnych dodatków.

A jakie firany będą odpowiednie do sporego pokoju dziennego z aneksem kuchennym? W dużym pomieszczeniu idealnie będą wyglądać firany z gęstym splotem i intensywnymi wzorami. Sprawdzą się również intensywne kolory. To, co mogłoby przytłoczyć w niewielkim salonie, na sporej przestrzeni będzie wyglądało efektownie i okazale.

Jeżeli dokonujemy wyboru firanek do pokoju dziennego z aneksem kuchennym i oknem, nie tylko w salonie, ale również w części kuchennej powinniśmy postawić na firany w takim samym, albo w podobnym stylu. Dzięki temu całe pomieszczenie będzie wyglądać harmonijnie i spójnie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (17 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...