Jak wybrać dobre przedszkole?

Wybór dobrego przedszkola to nie lada wyzwanie dla rodziców. Każdy rodzic chce wybrać dla swojego dziecka jak najlepiej, to oczywiste, ale jak się do tego zabrać? Przygotowania do wybrania przedszkola na pewno należy rozpocząć rok lub co najmniej pół roku przed pójściem dziecka do przedszkola.

Zostawianie tej decyzji na ostatnią chwilę, czyli na moment, kiedy nasz maluch skończy dwa i pół roku byłoby ze strony rodzica co najmniej niefrasobliwością, chociażby ze względu na to, że dziecko potrzebuje czasu na zaakceptowanie nowej sytuacji i adaptację w przedszkolu, co wymaga czasu. Zaczynając przygotowania należy najpierw zastanowić się, czy dziecko jest już gotowe do zostania przedszkolakiem. Sam wiek – dwa i pół roku, wcale nie musi oznaczać, że dziecko jest przygotowane na ten moment.

Na początek warto sprawdzić, czy nasz kandydat na przedszkolaka dobrze się czuje wśród innych dzieci, czy one go interesują, czy wodzi za nimi wzrokiem podczas spacerów i rodzinnych spotkań. Zaobserwować, jak się zachowuje, gdy rodzice wychodzą np. do kina a dziecko zostaje u babci. Jeśli nie ma z tym problemu, możemy śmiało powiedzieć, że nasz maluch dojrzewa do pójścia do przedszkola. Gdyby jednak stronił od rówieśników lub się ich wstydził, gdyby nie chciał zostać pod opieką babci lub lubianej opiekunki albo kurczowo trzymał się mamy, gdy rodzice szykują się do wyjścia, są to sygnały, że trzeba jeszcze popracować nad jego gotowością przedszkolną.

Ogromne znaczenie ma uczenie dziecka samodzielności na miarę jego wieku, np. samodzielnego jedzenia lub zachęcanie do korzystania z toalety. To ważne, ponieważ rodzic w przedszkolu może zostać o to zapytany. Oczywiście nauczyciele pomagają dzieciom przy tych czynnościach, ale lepiej jest, jeśli dziecko jest już w domu stopniowo wdrażane do samodzielnego ich wykonywania.

Przy poszukiwaniu przedszkola często najlepiej sprawdza się poczta pantoflowa i rekomendacje znajomych i przyjaciół.

Nieocenione są informacje od osób, które mają dzieci w podobnym wieku i mogą podpowiedzieć, jaką placówkę wybrać. Zasłyszane informacje dobrze jest zweryfikować, najpierw zapoznając się z ofertą przedszkola na stronie internetowej a następnie odwiedzając miejsce, do którego chcemy posłać dziecko. Nie należy bać się zadawać trudnych pytań kierowniczkom przedszkola, w końcu nasze dziecko będzie spędzało tam znaczną część dnia i miejsce, które dla niego wybierzemy, musi spełniać wszystkie oczekiwania.

Dobra adaptacja

Obecnie przedszkola prowadzą zajęcia adaptacyjne przygotowujące dziecko do pójścia do przedszkola, warto bywać na nich kilka miesięcy przed rozpoczęciem właściwej edukacji przedszkolnej. Zajęcia adaptacyjne jak papierek lakmusowy pokażą, czy przedszkole, które właśnie odwiedzamy, spełnia nasze oczekiwania. Zajęcia odbywają się najczęściej w soboty, trwają około dwóch godzin i uczestniczy w nich dziecko zawsze w obecności kogoś bliskiego. Nie zawsze tą osobą musi być mama, z którą dziecko jest silnie związane emocjonalnie, lepiej żeby był to np. tata, dla którego będzie to odskocznia od codziennego życia zawodowego, a spędzenie dwóch godzin z dzieckiem w przedszkolu sprawi przyjemność obydwu stronom.

Podczas zajęć adaptacyjnych dziecko ma okazję znaleźć się w nowym otoczeniu, poznać je i zaakceptować. W przedszkolu jest dużo nowych zabawek, więc na pewno każdy maluch znajdzie coś interesującego dla siebie i będzie miał okazję spotkać inne dzieci, oswoić się z ich obecnością i pobawić. Zajęcia adaptacyjne prowadzą nauczyciele z przedszkola, osoby wykształcone i przygotowane do pracy z małymi dziećmi, profesjonaliści, którzy zapewnią dziecku bezpieczne i łagodne wejście w nowy świat. Nauczą dzieci pierwszych piosenek, pokażą jak wykonać pierwsze prace plastyczne, zaoferują zabawy integracyjne a wszystko po to, aby maluch poczuł się w przedszkolu dobrze i bezpiecznie, aby chciał do niego wracać i aby nie chciał z niego później wychodzić. Rodzice biorący udział w zajęciach, mogą poznać nauczycieli i zaobserwować ich podejście do dziecka, mogą również z nimi porozmawiać i zapytać o rzeczy, które ich interesują. Podczas wizyty w przedszkolu każdy rodzic może sprawdzić warunki lokalowe, jakimi dysponuje przedszkole, zobaczyć jak są wyposażone sale, czy w przedszkolu są zabawki edukacyjne, książki i układanki rozwijające dziecko, czy przedszkole jest wyposażone w pianino i inne instrumenty, jak jest urządzony plac zabaw i czy urządzenia, które się tam znajdują są bezpieczne. Nie bez znaczenia jest również otoczenie przedszkola, między innymi to czy znajduje się ono przy ruchliwej ulicy, czy jest dobrze ogrodzone, czy furtka jest zamykana, jak wygląda ogród przedszkola, czy jest bezpieczny i zadbany.

Ważne pytania

Warto również zapytać o opinię o przedszkolu innych rodziców, gdyż często się zdarza, że mieli już starsze dzieci w tym lub innym przedszkolu i mogą udzielić nam wyczerpującej odpowiedzi. Jeśli sami poczujemy, że przedszkole to zaczyna się nam podobać i jednocześnie dziecko nie będzie chciało z niego wyjść po kolejnych zajęciach lub zaśpiewa w drodze do domu swoją pierwszą przedszkolną piosenkę, to będzie to ważny sygnał, że warto umówić się z kierownikiem przedszkola na rozmowę i wybrać się do niego z całą listą pytań. Spotkanie powinno być wcześniej umówione telefonicznie lub mailowo. Należy zwrócić uwagę jak zostaliśmy przyjęci, czy kierowniczka poświęciła nam czas zarówno podczas rozmowy telefonicznej jak i podczas spotkania w biurze przedszkola. Na liście pytań powinny znaleźć się również sprawy, o których wcześniej rozmawialiśmy z innymi rodzicami lub, które nam się nasunęły podczas przeglądania strony internetowej. Najczęściej kierownik to były nauczyciel, który zna sprawy przedszkola od podszewki i jednocześnie wizytówka przedszkola, to on wie najwięcej i warto właśnie do niego zwrócić się ze wszystkimi naszymi wątpliwościami dotyczącymi przedszkola.

Warto pytać o wszystko – nie ma głupich pytań. Dobrze, jeśli w spotkaniu uczestniczy obydwoje rodziców, żeby wiedzieli wszystko o miejscu, w którym ich dziecko spędzi 3 najbliższe lata. Cenne jest, jeśli przedszkole posiada osobę odpowiedzialną za edukację w przedszkolu, może to być np. dyrektor ds. edukacji, a także psychologa, którego rady są nieocenione. Jeśli w przedszkolu jest doświadczony nauczyciel pełniący funkcję metodyka, to jest to kolejny atut, wtedy możemy liczyć, że nasze dziecko będzie dobrze przygotowane do pójścia do szkoły. Maluch codziennie będzie jadał w przedszkolu kilka posiłków, dlatego trzeba zapytać, kto układa jadłospis i czy jest to wykwalifikowany dietetyk. Można też poprosić o jadłospis z danego dnia i zapoznać się z nim na miejscu. Należy również zapytać o ofertę opieki medycznej dla dziecka, kiedy przebywa w przedszkolu. Kierownika przedszkola powinno się również zapytać o to, czy przedszkole posiada własny program ponad podstawę programową a co ważniejsze, czy i jak realizuje ten program.

Zajęcia dodatkowe to najprawdopodobniej to, co dziecko pokocha najbardziej w przedszkolu, oczywiście nie licząc swojej pani wychowawczyni, dlatego dobrze wiedzieć, jaka jest oferta przedszkola w tym zakresie, jaka jest intensywność zajęć i kto je prowadzi. Jakie wykształcenie i doświadczenie mają instruktorzy, kto uczy angielskiego, czy zajęcia konwersacyjne prowadzi native speaker. Kto prowadzi zajęcia rytmiczne, baletowe, judo czy plastyczne, kto uczy tańca a kto będzie uczył grać w szachy, pływać. Warto zapytać, czy przedszkole oferuje dziecku możliwość gry na instrumentach np. pianinie, skrzypcach lub czy prowadzi zespół lub orkiestrę, co daje dziecku dużo większe szanse uzyskania sukcesów przy dalszej edukacji w szkole.

Podczas spotkania rodzice mogą ponadto ustalić, kto będzie w przyszłym roku wychowawcą ich dziecka, jakie ma wykształcenie, ilu jest nauczycieli w grupie, co przedszkole oferuje w grupie trzylatków a co w grupie cztero czy pięciolatków, jakimi metodami pracują nauczyciele, co zrobić, gdy dziecko jest alergikiem i co wyjątkowego oferuje przedszkole, czego nie znajdziemy nigdzie indziej. Wtedy mamy szansę uzyskać informacje o koncertach przedszkolnych, wyjazdach do teatrów, muzeów a być może przedszkole zaoferuje nam naukę jazdy na nartach.

Leżakowanie to standardowy temat w rozmowach rodziców, którzy pamiętają czasy, kiedy byli przedszkolakami zmuszanymi do leżakowania. Obecnie przymus leżakowania to przeszłość, teraz nauczyciele czytają dzieciom książki, słuchają utworów muzyki klasycznej a śpią tylko te dzieci, które spania potrzebują. Niemniej warto o to również spytać.

Taki zestaw pytań i rozmowa na pewno rozwieją wszelkie wątpliwości.

Na koniec kierownik powinien oprowadzić rodziców po przedszkolu, co dodatkowo pomoże im w podjęciu właściwej decyzji. Ważna jest informacja, ile lat przedszkole istnieje, czy posiada inne placówki na terenie miasta. Jeśli przedszkole posiada kilkunastoletnią tradycję, więcej placówek a także zaświadczenie o wpisie do ewidencji Biura Edukacji, to warto wziąć je poważnie pod uwagę.

O autorze artykułu:

Jacek Wawer – Współzałożyciel pierwszego Przedszkola Zielona Ciuchcia w Warszawie w 1996 roku. Obecnie współwłaściciel i dyrektor Przedszkoli Pomarańczowa Ciuchcia (dawniej Zielona Ciuchcia).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (87 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...