Jak wybrać dobrą działkę budowlaną?

Zakup działki budowlanej – to pierwszy krok do wymarzonego domu z ogrodem i jedna z najważniejszych decyzji dotyczących budowy. Od rodzaju i usytuowania terenu pod inwestycję zależeć będzie komfort życia całej rodziny. Nieciekawie usytuowana, mało atrakcyjna działka może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Postawiony na niej dom zamiast stać się przytulną oazą, będzie przyczyną problemów i zmartwień. Dlatego też decyzję o zakupie działki budowlanej należy dobrze przemyśleć. Wybór powinien być podyktowany nie tylko ceną i lokalizacją. Przeglądając działki budowlane, należy zwrócić uwagę na wiele kwestii, od ukształtowania terenu i jego usytuowanie, przez rozmiar, po takie detale, jak infrastruktura, sąsiedztwo czy widok z okien. Jakie czynniki pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji o wyborze działki budowlanej?

Pierwszy krok – ustalenie własnych potrzeb

Działka budowlana powinna przede wszystkim być dopasowana do rodzaju zabudowy, która ma na niej powstać. Poszukiwania terenu pod budowę należy więc rozpocząć od ustalenia swoich potrzeb. Jak duży ma być dom, który stanie na działce? Gdzie powinna być usytuowana działka: w obrębie centrum miasta, na jego obrzeżach, a może na wsi? Jakiego sąsiedztwa oczekujemy – czy w pobliżu ma znajdować się szkoła lub przedszkole, sklepy, obiekty sportowe czy kulturalne? Czy wokół domu ma pozostać teren zielony pod ogród? Ustalając swoje oczekiwania, ułatwiamy sobie poszukiwanie idealnego terenu pod budowę: wiemy, czego szukać. W ten sposób można zawęzić poszukiwania do konkretnego regionu czy charakterystyki działek: wielkości czy usytuowania albo ukształtowania.

Działka budowlana – sprawdź status, zanim kupisz

Jednym z pierwszych kroków przy wyborze terenu pod budowę powinno być sprawdzenie statusu prawnego działki. Zanim w ogóle zaczniemy zastanawiać się nad zakupem gruntu, należy ustalić, kto jest jego prawnym właścicielem oraz czy nie jest on obciążony zadłużeniem. W tym celu należy sprawdzić wypis z księgi wieczystej sądu rejonowego. Już na etapie poszukiwań działki budowlanej trzeba ustalić, czy na wybranym terenie można postawić dom. Zdarza się, że sprzedawcy kuszą atrakcyjną lokalizacją czy wielkością, ale zapominają wspomnieć o tym, że działka ma status rolnej czy leśnej, a nie budowlanej. Jeśli odpowiedni organ potwierdzi, że mamy do czynienia z działką budowlaną, warto zapytać o warunki zabudowy: dopuszczalną liczbę kondygnacji, rozmiar zabudowy, dostęp do drogi publicznej, i upewnić się, że te odpowiadają wizji domu, który ma stanąć na zakupionej działce.

Jak wybrać idealną działkę budowlaną?

Oczywistym jest, że działka pod budowę musi spełnić pewne właściwości formalne: rozmiarem odpowiadać wielkości domu, pozwalać na wybudowanie domu mieszkalnego o określonej liczbie kondygnacji.

Istnieje jednak szereg innych kryteriów, które wpływają na ocenę jej atrakcyjności pod kątem wybudowania wymarzonego domu rodzinnego. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Przede wszystkim będą to: – Sąsiedztwo – Wybierając działkę, należy zwrócić uwagę na jej lokalizację. To ona w dużej mierze wpływać będzie na codzienny komfort. Warto tu wziąć pod uwagę swoje preferencje: jedni lepiej będą się czuli na terenie gęsto zabudowanym, miejskim, inni woleli będą wiejską idyllę i więcej przestrzeni między zabudowaniami. Jeśli decydujemy się na zakup działki budowlanej na terenie, na którym stoją już inne domy, warto zorientować się, jakie rodziny mieszkają w sąsiedztwie i zastanowić się, czy znajdziemy z nimi wspólny język. Na wartość działki wpływ ma również infrastruktura: a więc to, czy w okolicy znajdują się takie obiekty jak sklepy, szkoły, przedszkola, instytucje kulturalne.

– Ukształtowanie terenu – Jeśli dom ma być energooszczędny, warto zwrócić uwagę na usytuowanie działki budowlanej wobec stron świata. Umiejscawiając sypialnie na północy, a strefę dzienną (salon, kuchnię) po stronie południowej, zyskujemy oszczędności rzędu nawet 10% w stosunku to usytuowania odwrotnego. Należy pamiętać również, że wzniesienie domu na terenie nierównym, a zwłaszcza na wzniesieniu, zawsze generuje wyższe koszty.

– Kształt działki – Nie bez znaczenia jest kształt działki. Najlepszy teren pod budowę stanowi działka kwadratowa lub kształtem zbliżona do kwadratu. Ta świetnie nadaje się zarówno pod projekty domów parterowych, jak i piętrowych. Jeśli za domem ma znaleźć się większy ogród, warto rozważyć również działki budowlane o kształcie prostokąta, krótszą krawędzią przylegające do drogi.

– Rodzaj gruntu – Inne kryterium przy zakupie działki budowlanej to rodzaj gruntów na danym terenie. Ten ma wpływ na koszt robót fundamentowych oraz izolacji. Najbardziej atrakcyjne są grunty zagęszczone: piaski, żwiry, pospółki. Spore utrudnienie może stanowić grunt gliniasty. Za nieatrakcyjne i niewskazane pod budowę domu uznaje się grunty organiczne i niekontrolowane nasypy. Na takim terenie trudno będzie nawet uzyskać pozwolenie na budowę domu. Jak wybrać idealną działkę? Najlepiej uzbroić się w cierpliwość: ustalić swoje potrzeby, a przeglądając działki do sprzedaży zachować czujność i rozwagę, zwracając uwagę na detale.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (165 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany