Jak wybrać buty do tańca – porady eksperta

Na fali popularności takich programów jak „Taniec z Gwiazdami”, „You Can Dance” cała Polska ruszyła do tańca już kilka lat temu. Tym prazem pod lupę bierzemy obuwie do tańca. Jak ma wyglądać, co ma nam dawać i czy rzeczywiście do potrzebujemy? Wspólnie z Piotrem Brożkiem, ekspertem obuwniczej marki Sensatiano, radzimy jak wybrać buty do tańca ?

Sama kwestia doboru idealnych butów do tańca nie jest zagadnieniem nowym. Już w XIX wieku powstały pierwsze firmy specjalizujące się w tworzeniu profesjonalnego obuwia tanecznego, początkowo dla stosunkowo wąskiego grona tancerzy baletowych. Dziś jednak możemy dobrać odpowiednie buty niemal do każdego rodzaju tańca.

Jak wybrać buty do tańca

 

Jak wybrać buty do tańca – Dlaczego nie powinno się korzystać ze zwykłego obuwia?

Mogłoby się wydawać, że tańczyć można w każdych butach. Najważniejsze przecież są chęci, a każdy pewnie zna powiedzenie „złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek spódnicy“. Ale profesjonalne obuwie taneczne to nie tylko „widzimisię“ choreografów i trenerów.

 Nasze stopy codziennie muszą pokonywać tysiące kroków, schodów i przeszkód. Do tego typu czynności buty codzienne przygotowane są wyśmienicie – obuwie dostępne w typowych sklepach obuwniczych jest sztywne i odporne na uszkodzenia. Takie buty kompletnie się jednak nie sprawdzą podczas wielogodzinnej zabawy lub turnieju. Podczas tańca stopy potrzebują miękkości i komfortu. W takiej sytuacji bardzo ważna jest lekka konstrukcja, a także podeszwa zapewniająca odpowiedni poślizg oraz dobre wyważenie, niezbędne do wykonywania bezpiecznych i stabilnych obrotów.

Jak wybrać buty do tańca ? – Czy do każdego typu tańca potrzebne są inne buty?

 Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z tańcem, nie musimy od razu kupować kilku par butów, z których każda przeznaczona będzie tylko do jednej dyscypliny. W przypadku początkujących tancerzy, sprawdzić się może obuwie przeznaczone do tańców latynoamerykańskich, ze standardową podeszwą, która jest lekko sztywna, dzięki czemu zapewnia stabilność nóg. Bywa, że buty przypisane do pewnego typu tańca zostają wykorzystane do odmiennego stylu. Tak było na przykład z jazzówkami. Początkowo popularne były w tańcu nowoczesnym, ale obecnie coraz częściej stosowane są w salsie solo.

 

 Jak wybrać buty do tańca ? – Na co zwrócić uwagę?

 Aby buty zdały egzamin, muszą zostać dobrane z uwzględnieniem doświadczenia tancerki lub tancerza. Te idealnie dopasowane powinny przylegać do stopy, a w przypadku obuwia do tańców latynoamerykańskich – mogą być nawet o kilka milimetrów za krótkie, aby podeszwa nie przeszkadzała w tańcu.

 – Panie powinny wybierać takie wysokości i rodzaje obcasów, na których czują się pewnie. Dość dobrą stabilność zapewniają typowo taneczne obcasy typu „flare”, ale mało doświadczonym tancerkom, które oczekują dużej stabilności, polecić można masywne obcasy typu „cuban“. Natomiast obcasy typu „slim“ nie dają wyraźnego poczucia równowagi i są przeznaczone jedynie dla doświadczonych tancerek – tłumaczy Piotr Brożek.

 Panowie, wybierając buty, powinni kierować się podobnymi zasadami. Najlepszy jest but z wierzchem ze skóry naturalnej, ponieważ sztuczna nie przepuszcza powietrza. Do tańców standardowych i użytkowych obcas powinien być płaski (o wysokości 2,5 cm), a do latynoamerykańskich wskazana jest wysokość  4-4,5 cm. Najważniejsze jednak, by buty do tańca nie były za duże.

 – W obuwiu damskim otwartym, palce powinny kończyć się na równi z podeszwą lub pozostawić kilka milimetrów luzu. W obuwiu zamkniętym, duże palce nie powinny dotykać czubków – podkreśla ekspert obuwniczej marki Sensatiano. Panie powinny unikać modeli, w których małe palce wychodzą z boku, poza podeszwę. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się fasony bardziej zabudowane, które zapewnią odpowiedni komfort i stabilność.

 

 Bez względu na to, czy jesteś laikiem, który zwyczajnie chce przetańczyć całą noc, osobą, która zaczyna amatorski kurs tańca, czy parą młodą, która zamierza przetańczyć swoje wesele, czy jeśli jesteś profesjonalnym tancerzem – potrzebujesz odpowiednich butów do tańca! Wygodniejsza, bardzie stabilne, dobrane idealnie do Twoich stóp i umiejętności pozwolą Ci niejednokrotnie przez wiele godzin szaleć na parkiecie.

 Galeria: Jak wybrać buty do tańca ?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  31 stycznia 2015 10:14

  Wygodne i ładne.

  Odpowiedz
 2. martucha180  31 stycznia 2015 12:23

  W sam raz na karnawał.

  Odpowiedz
 3. bbo  31 stycznia 2015 15:03

  Jak dla księżniczki.

  Odpowiedz
 4. m258  22 listopada 2016 13:27

  te ostatnie ladne

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany