Jak wybierać restauracje na urlopie, by uniknąć zatrucia?

Wakacje wiążą się z urlopami i wyjazdami. Bez względu na to, czy wybieramy się na polskie morze, czy na wycieczkę zagraniczną często problemem są nasze posiłki i wybój restauracji. Jak wybierać restauracje na urlopie by uniknąć zatrucia , zjeść smacznie i przy okazji nie przepłacić?  Podpowiadamy, jak w obcym mieście znaleźć restaurację, w której nie przepłacając zjemy smacznie i zdrowo.

jedzenie cc0

fot. pixabay.com

 

Jak wybierać restauracje na urlopie – Z dala od centrum

Bez względu na to, czy wakacje spędzamy opalając się nad morzem, wędrując po górach lub poznając uroki zabytkowych miast, w każdej z tych miejsc znajdziemy punkty szczególnie popularne wśród turystów. Czasem jest to deptak, a czasem rynek główny. Rozpoznamy je wszędzie – jest tam pełno ludzi, sprzedawców pamiątek oraz oczywiście lokali gastronomicznych. Tego typu przestrzenie warto odwiedzić, ale nie zawsze są najlepszym wyborem, gdy zgłodniejemy. W takich lokalizacjach możemy bowiem spodziewać się wyższych cen. Co ważne, nie zawsze idą one w parze z jakością obsługi i serwowanych potraw. Trudniej oczekiwać w nich indywidualnego podejścia do gości, a pośpiech obsługi związany z dużą liczbą klientów może obniżyć jakość podawanego jedzenia.

– Dlatego też znacznie lepszym wyborem są restauracje usytuowane w mniej popularnych miejscach, poza głównymi szlakami wędrówek turystów zauważa Anna Muras, ekspert firmy UpMenu. – Często są to małe, znacznie spokojniejsze lokale, w których jednak większą uwagę przykłada się do potrzeb gości. Zwykle możemy w nich również liczyć na niższe rachunki. Najważniejszy jest jednak klimat takich miejsc. Rzadko pamiętamy o obiedzie zjedzonym gdzieś na zatłoczonym deptaku, chętnie natomiast wspominamy ten podany w małej, przytulnej restauracji odnalezionej przypadkiem.

Jak wybierać restauracje na urlopie – Przede wszystkim świeżo i regionalnie

Latem, zwłaszcza upalnym, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na świeżość jedzenia. Czasem nawet drobna przekąska może być powodem poważnych dolegliwości, które skutecznie zepsują nam wypoczynek. Gdy więc przychodzi pora posiłku, w wyborze restauracji kierujmy się nie tylko potrzebami żołądka, ale również zdrowym rozsądkiem. Z najnowszego raportu Polska na talerzu wynika, że Polacy chętnie odwiedzają lokale typu street food. Z ich oferty chociaż od czasu do czasu korzysta ponad połowa z nas, najczęściej zamawiając kebaby, hamburgery i hot-dogi. Zanim jednak skierujemy się do najbliższej budki z ciepłymi przekąskami, zainteresujmy się, jak jest w niej przygotowywane jedzenie, czy wykorzystywane składniki są świeże, czy stoliki dla klientów są regularnie sprzątane. Street food może być smaczny i zdrowy, często jest też elementem lokalnej kultury, który warto poznać. Dlatego zamiast sięgać po dostępne wszędzie zapiekanki czy hot-dogi przygotowywane z mrożonych produktów, warto próbować specjałów regionalnych, które coraz częściej są serwowane prosto z ulicy.

Doskonale jest to widoczne w krajach azjatycki, ale również u nas taka oferta zyskuje na popularności – zauważa Anna Muras z UpMenu. – Food trucki mogą zaskoczyć swoich klientów bogactwem menu. Znajdziemy w nich np. pierogi czy burgery przygotowywane w oparciu o unikatowe receptury i regionalne produkty. Również w restauracjach warto sięgać po takie właśnie dania. W ten sposób z jednej strony mamy okazję poznać smaki niedostępne w innych rejonach kraju czy świata, a z drugiej, możemy liczyć na świeżość potraw.

Zobacz także: Raj nad Morzem Egejskim

Jak wybierać restauracje na urlopie – Słuchaj innych

O tym, jak trudno jest odnaleźć się w nowym miejscu wie każdy, kto stanął przed takim wyzwaniem. Skorzystanie z komunikacji miejskiej czy odnalezienie konkretnego punktu bywa bardzo kłopotliwe, zwłaszcza jeśli pojawią się dodatkowe problemy, takie jak np. bariera językowa. Jak w obcym mieście odnaleźć lokal, w którym zjemy smacznie, zdrowo i na dodatek nie przepłacimy? Warto skorzystać z doświadczeń innych, zwłaszcza miejscowych. Czasem wystarczy chwila rozmowy ze sprzedawcą na rynku albo parą spotkaną w parku, by dowiedzieć się, gdzie zjemy prawdziwe domowe jedzenie, a gdzie serwują najlepszą pizzę w mieście.

Możemy także skorzystać z niezastąpionego źródła wiedzy, jakim jest internet. Na forach, blogach czy serwisach tematycznych powinniśmy bez trudu odnaleźć informacje dotyczące restauracji działających w miejscu, które właśnie odwiedzamy – zauważa Anna Muras, ekspert UpMenu. – Warto także odwiedzić strony internetowe tych lokali, gdzie znajdziemy menu oraz inne przydatne informacje dotyczące np. zamówień z dostawą. W ten sposób możemy oszczędzić czas, który przeznaczymy na inne zajęcia. Po co rezygnować z rodzinnej zabawy na plaży i iść na obiad, skoro jedzenie może przywieźć dostawca?

Eksperci UpMenu radzą:

  • Najlepsze pod względem turystycznym lokalizacje nie zawsze są najlepsze również pod względem oferty gastronomicznej
  • Szczególną uwagę zwracaj na świeżość serwowanego jedzenia oraz na czystość panującą w lokalu
  • Sprawdzaj opinie dotyczące restauracji. Wykorzystuj internet i informacje uzyskane od miejscowych
  • Próbuj lokalnego jedzenia – to okazja do poznania nowych smaków

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (212 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...