Jak wybaczyć zdradę?

Zdrady zdarzają się nawet w pozornie udanych związkach. Ich przyczyn może być naprawdę wiele. Niedocenianie partnera, niezauważanie go, ochłodzenie relacji w związku, alkohol, chęć „skoku w bok”. Nie o tym jednak będziemy dzisiaj mówić. Chcemy zastanowić się nad tym, czy zdradę można wybaczyć i czy warto?

on-mnie-zdradza

Jeszcze kilkanaście lat temu, kilkadziesiąt lat temu uważało się, że zdrada nie oznacza końca małżeństwa. Bycie rozwódką było społecznie upokarzające i kobiety bez większych możliwości społecznych i finansowych zostawały w takich małżeństwach, często dając mężowi ciche przyzwolenie na „skoki w bok” byleby za każdym razem wracał do domu. Obecnie jednak uważa się, że zdrada jest oczywistym powodem do rozstania i rozwodu. Kobieta decydująca się wybaczyć mężowi często uważana jest wręcz za naiwną, zakompleksioną, słabą. Zastanawiamy się, czy nie może być jeszcze jednej drogi pomiędzy, czyli próby terapii i próby świadomej naprawy szkód, jakie spowodowała zdrada?

Jak wybaczyć zdradę – Dlaczego zdrada boli?

Miłość między dwojgiem ludzi często widzimy w bardzo romantycznych barwach. Byłyśmy wyjątkowe, jedyne na świecie, najpiękniejsze. Usłyszałyśmy przysięgę na całe życie i na tym w pewnym momencie zaczęłyśmy budować swoje własne poczucie wartości. Określałyśmy się jako żona, czy partnerka. Nie ma w tym nic złego, bo przecież to zupełnie naturalne, że nasze życie toczy się wokół relacji z najbliższymi nam osobami. Zdrada pomimo, że dla każdego może oznaczać przekroczenie innej granicy (dla jednych będzie to zauroczenie, pocałunek, seks) to przeżywana się podobnie i wiąże się z podobnym bólem – nie jesteśmy już wyjątkowi i najważniejsi a to, co o sobie myśleliśmy okazało się kłamstwem. Nawet pomimo tego, że nadal możemy być kochani, to nie jesteśmy już naj- i jedyni.

Zdrada

Jak wybaczyć zdradę – Daj sobie czas

Małżeństwo i związek jest czymś w rodzaju transakcji pomiędzy dwoma osobami. Obdarowują się nawzajem uczuciem, troską, bezpieczeństwem i tego oczekują w zamian. Jeśli przyjmiemy, że takie są warunki funkcjonowania relacji dwojga osób musimy się zastanowić, czy zdrada jest rzeczywistym końcem tych rzeczy.  Przede wszystkim musimy dać sobie czas na pobycie z własnymi myślami i emocjami, by zdecydować, czy chcemy zacząć rozmawiać z partnerem i ratować związek.

Jak wybaczyć zdradę – Zadawaj pytania

W momencie, gdy odkrywamy, że zostaliśmy zdradzeniu pojawia się w naszych głowach setka pytań, które chcielibyśmy zadać partnerowi. Kim ona jest? Co takiego ma , czego nie mam ja? Czy Ci się podobało? Czy już mnie nie kochasz? – to tylko niektóre  z nich. Jeśli decydujemy się na rozmowę warto jednak zadawać pytania, na które odpowiedzi rzeczywiście chciałybyśmy usłyszeć: Dlaczego to zrobiłeś? Co wtedy czułeś?  Co czułeś wracając do domu? Czy żałujesz? To są pytania, które mogą zaprowadzić Was do bardziej rzeczowej rozmowy. Jeśli chcesz dać partnerowi szansę musisz poznać również jego uczucia. Dowiedz się, czy partner żałuje tego co zrobię. Nie tego, czy żałuje, ze Cię zranił, ani tego, że został przyłapany! Jeśli rzeczywiście żałuje swojej zdrady możecie pracować nad ratowaniem związku.

Zwiazek

Jak wybaczyć zdradę – Nie ma idealnych związków

Związki naszych znajomych wcale nie się idealne i bez skazy. W każdym z nich pojawiają się kłótnie, kryzysy, czasami zdrady. Nie oznacza to jednak, że nie warto o nie walczyć. Namiętność z czasem słabnie, romantyczny wieczór to czasami taki spędzony w domu na kanapie, a proza życia bierze górę. Warto jednak pamiętać, że każdy kryzys można pokonać.  Potrzeba do tego dwojga osób, wybaczenia i dużo, dużo sił i bardzo ciężkiej pracy. I nie ma czego się wstydzić – jeśli sobie nie radzicie, skorzystajcie z terapii! Czasami naprawdę warto.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...