Jak wspomóc rozwój wzroku niemowlęcia?

Aby twoje dziecko mogło odkrywać otaczający je świat i zdrowo się rozwijać, potrzebuje dobrego wzroku. Ostrość widzenia zależy od zapewnienia dziecku już od momentu poczęcia odpowiednich składników odżywczych, w tym kwasu tłuszczowego omega-3 DHA.

mama i niemowlę

fot. freepik

Kwas tłuszczowy omega-3 DHA wspiera rozwój wzroku dziecka przed urodzeniem

Już w łonie przyszłej mamy na podstawie  intensywności światła oczy płodu są w stanie odróżnić  dzień od nocy. Jednak w ciągu pierwszych tygodni życia noworodek widzi jeszcze niewyraźnie i jedynie w dwóch wymiarach. Dopiero po około dwóch, trzech miesiącach niemowlę zaczyna rozpoznawać twarz mamy. Aby wzrok mógł się rozwijać w sposób optymalny, dziecko powinno otrzymywać kwas tłuszczowy DHA zarówno przed urodzeniem, jak i po urodzeniu – z mlekiem matki.

Kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy) zaliczany jest do kwasów tłuszczowych omega-3. Jest to składnik niezbędny dla rozwoju płodu, podstawowy budulec mózgu, błon komórkowych tkanki nerwowej oraz siatkówki oka płodu.

Związek między rozwojem wzroku dziecka i spożyciem kwasu tłuszczowego omega-3 DHA przez matki w czasie ciąży został udowodniony w wielu badaniach. W jednym z badań oceniano ostrość wzroku dzieci, których mamy spożywały codziennie w czasie ciąży tłuste ryby o dużej zawartości kwasu tłuszczowego DHA. Okazało się, że nawet po kilku latach, w wieku trzech i pół roku dzieci z tej grupy lepiej widziały, w porównaniu z dziećmi, które nie były wspierane od poczęcia odpowiednią porcją DHA.

Ostrość widzenia niemowlęcia zależy od jakości mleka matki

Po urodzeniu dziecka oko nadal się rozwija i wciąż potrzebuje dużo kwasu tłuszczowego DHA. Kluczową rolę odgrywa dieta matki, ponieważ DHA przenika do kobiecego mleka. Wyższy poziom kwasu tłuszczowego DHA w mleku matki wpływa pozytywnie na ostrość wzroku dziecka. Wpływ ten jest zauważalny nawet przez pierwsze cztery lata życia dziecka, a więc w okresie, gdy dziecko uczy się chodzić, rozróżniać kolory i poznaje świat poprzez obserwację.

Brak kwasu tłuszczowego DHA w pokarmie niemowlęcia już po trzech miesiącach wpływa negatywnie na ostrość widzenia. Badacze stwierdzili, że niemowlęta karmione mlekiem niezawierającym kwasy omega-3 posiadały znacznie mniejszą ostrość widzenia w 17., 26. i 52. tygodniu życia niż niemowlęta, które otrzymywały mleko wzbogacone w wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe.

Kwas tłuszczowy omega-3 DHA – unikalny składnik dla kobiet w ciąży i mam karmiących

Kwas DHA ma szersze działanie niż tylko poprawa ostrości widzenia u niemowląt. Wpływa także korzystnie na rozwój umysłowy dzieci, jeśli jest dostarczany w okresie ciąży i laktacji razem z mlekiem matki. Wyniki badań dowodzą, że uzupełnienie diety matki o kwasy tłuszczowe DHA i AA (kwas arachidonowy) może wspomagać rozwój inteligencji dziecka. Przyjmowanie preparatu z DHA przez ciężarne kobiety chorujące na cukrzycę zmniejszało liczbę porodów przedwczesnych. Ryzyko wystąpienia alergii u niemowląt może być także ograniczone dzięki stosowaniu kwasów omega-3. Ze względu na te dodatkowe korzyści nie powinno zabraknąć kwasu tłuszczowego DHA w suplementacji diety każdej przyszłej mamy.

Jak skomponować dietę w czasie ciąży i karmienia?

Codzienna dieta, która jest dobrze zbilansowana i zawiera kompozycję najważniejszych składników to podstawa. W wielu przypadkach niezbędne jest także odpowiednie wsparcie suplementami, tak aby mądrze zadbać o zdrowie mamy i rozwój dziecka.

Podstawowe składniki jadłospisu kobiety w ciąży to m.in. białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Zwróćmy uwagę, aby dieta była zróżnicowana. Nie należy wprowadzać drastycznych zmian, odchudzać się, ani zbytnio folgować apetytowi. Dobrą zmianą będzie na pewno zastąpienie słodyczy różnokolorowymi owocami. Każdy kolor warzyw i owoców to efekt zawartości różnych składników odżywczych, warto więc zadbać, by posiłki były kolorowe. Jeśli twoja dieta jest zbilansowana, wtedy prawdopodobnie nie jest niezbędne stosowanie preparatów multiwitaminowych. Dla pewności w porozumieniu z lekarzem wykonaj odpowiednie badania. Kobiety w ciąży z pewnością powinny stosować dodatkowo preparaty z kwasem foliowym i kwasami tłuszczowymi omega-3. Kwasy omega-3 mają dobroczynny wpływ na rozwój dziecka w czasie dziewięciu miesięcy życia płodowego, a potem w okresie wzrostu niemowlęcia. Zależy od nich również dobre zdrowie matki po ciąży. Suplementacja kwasów omega-3 jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w przeciwieństwie do witamin czy składników mineralnych są to składniki trudne do dostarczenia z dietą.

Niedobory kwasów omega-3 w diecie Polek

Na przestrzeni ostatnich 40 lat na całym świecie notuje się coraz więcej chorób zapalnych. Badacze sądzą, że przyczyną jest zmniejszenie ilości kwasów omega-3 w diecie, widoczne szczególnie w diecie zachodniej. Polakom prawdopodobnie brakuje połowy niezbędnej dawki omega-3 w codziennej diecie. Dotyczy to również kobiet w ciąży i karmiących piersią, co negatywnie wpływa na intensywny rozwój płodu i niemowlęcia. Aby dostarczyć zalecaną dawkę kwasów omega-3 należałoby jadać co najmniej dwie porcje ryb z zimnych mórz tygodniowo. Niewiele osób planuje w ten sposób swój jadłospis. Dodatkowo smażenie i gotowanie ryb niszczy kwasy omega-3. Obawy budzi poziom toksyn i metali ciężkich w kupowanych rybach. Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie diety przyszłych mam i kobiet karmiących piersią o dobry suplement, który zapewni codzienną porcję kwasów omega-3.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (205 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. MamaOla  21 października 2016 13:24

  Kochane, świetny artykuł. Mam tylko prośbę, czy możecie mi podpowiedzieć na jakie suplementy konkretnie powinnam zwrócić uwagę karmiąc piersią. Co same przyjmowałyście? Co polecacie??

  Odpowiedz
 2. Kaja  24 października 2016 11:01

  W kontekście artykułu, ważne dla maluszka jak już się urodzi są kwasy dha. To one są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój jego mózgu i wzroku. Ja już nie pamiętam który suplement brałam, ale w aptece na pewno polecą ci jakiś dobry 🙂

  Odpowiedz
 3. rosie  2 listopada 2016 10:22

  Kup sobie np Pregna Plus. Ja stosowałam całą ciążę i wszystko było ok. Uzupełniłam też niedobór żelaza, który na początku mi wykazały badania 🙂

  Odpowiedz
 4. Trudi  3 listopada 2016 10:07

  @rosie ja również byłam bardzo zadowolona z pregna plus, które jakoś unormowało moją zbilansowaną dietę, i do tego nie byłam ponad miarę rozdrażniona czym straszyły mnie koleżanki, ale okazało się, że one pregny nie brały, więc tym bardziej mogę ci polecić 🙂

  Odpowiedz
 5. Agniecha  18 listopada 2016 10:08

  dziękuję dziewczyny, też szukałam czeegoś sprawdzonego z kwasami dha. Jesteście kochane. Buziak :*

  Odpowiedz
 6. Doka  27 grudnia 2016 12:48

  Moja ginekolog również uważa, że mumomega są najlepsze. Kapsułki bardzo dobrze zbilansowane w kwasy omega3,6DHA przede wszystkim oczyszczone i z poparciem Towarzystwa Ginekologicznego. Także polecam.

  Odpowiedz
 7. Gosia  24 stycznia 2017 13:00

  Wiem, że kwasy omega są bardzo ważne dla dziecka i kobieta w ciąży powinna jeść dużo ryb, ale co poradzę, że sam zapach powoduje u mnie odruch wymiotny, dlatego łykam mumomegę i jestem z nich bardzo zadowolona. Kwas DHA wpływa na rozwój układu nerwowego płodu oraz wzrok dlatego chciałabym wybrać najlepszy preparat jakimi są te kapsułki. Polecam

  Odpowiedz
 8. stokrotkapolna  10 marca 2017 05:00

  Zbilansowana dieta,zdrowa,nie jednostronna zapewni maluszkowi wszystkie niezbędne składniki. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Zawsze warto czytać , i dowiadywać się cennych wskazówek dotyczących naszego organizmu

  Odpowiedz
 9. Kika07645  6 maja 2017 20:16

  Przez przypadek ostatnio kupiłam tabletki dla kobiet karmiących, które zawierają dodatkowo DHA. Do teraz byłam zła ze mnie w aptece naciągnęli ale teraz jestem wdzięczna temu farmaceucie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany