Jak wspomóc rozwój wzroku niemowlęcia?
Aby twoje dziecko mogło odkrywać otaczający je świat i zdrowo się rozwijać, potrzebuje dobrego wzroku. Ostrość widzenia zależy od zapewnienia dziecku już od momentu poczęcia odpowiednich składników odżywczych, w tym kwasu tłuszczowego omega-3 DHA.
Kwas tłuszczowy omega-3 DHA wspiera rozwój wzroku dziecka przed urodzeniem
Już w łonie przyszłej mamy na podstawie intensywności światła oczy płodu są w stanie odróżnić dzień od nocy. Jednak w ciągu pierwszych tygodni życia noworodek widzi jeszcze niewyraźnie i jedynie w dwóch wymiarach. Dopiero po około dwóch, trzech miesiącach niemowlę zaczyna rozpoznawać twarz mamy. Aby wzrok mógł się rozwijać w sposób optymalny, dziecko powinno otrzymywać kwas tłuszczowy DHA zarówno przed urodzeniem, jak i po urodzeniu – z mlekiem matki.
Kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy) zaliczany jest do kwasów tłuszczowych omega-3. Jest to składnik niezbędny dla rozwoju płodu, podstawowy budulec mózgu, błon komórkowych tkanki nerwowej oraz siatkówki oka płodu.
Związek między rozwojem wzroku dziecka i spożyciem kwasu tłuszczowego omega-3 DHA przez matki w czasie ciąży został udowodniony w wielu badaniach. W jednym z badań oceniano ostrość wzroku dzieci, których mamy spożywały codziennie w czasie ciąży tłuste ryby o dużej zawartości kwasu tłuszczowego DHA. Okazało się, że nawet po kilku latach, w wieku trzech i pół roku dzieci z tej grupy lepiej widziały, w porównaniu z dziećmi, które nie były wspierane od poczęcia odpowiednią porcją DHA.
Ostrość widzenia niemowlęcia zależy od jakości mleka matki
Po urodzeniu dziecka oko nadal się rozwija i wciąż potrzebuje dużo kwasu tłuszczowego DHA. Kluczową rolę odgrywa dieta matki, ponieważ DHA przenika do kobiecego mleka. Wyższy poziom kwasu tłuszczowego DHA w mleku matki wpływa pozytywnie na ostrość wzroku dziecka. Wpływ ten jest zauważalny nawet przez pierwsze cztery lata życia dziecka, a więc w okresie, gdy dziecko uczy się chodzić, rozróżniać kolory i poznaje świat poprzez obserwację.
Brak kwasu tłuszczowego DHA w pokarmie niemowlęcia już po trzech miesiącach wpływa negatywnie na ostrość widzenia. Badacze stwierdzili, że niemowlęta karmione mlekiem niezawierającym kwasy omega-3 posiadały znacznie mniejszą ostrość widzenia w 17., 26. i 52. tygodniu życia niż niemowlęta, które otrzymywały mleko wzbogacone w wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe.
Kwas tłuszczowy omega-3 DHA – unikalny składnik dla kobiet w ciąży i mam karmiących
Kwas DHA ma szersze działanie niż tylko poprawa ostrości widzenia u niemowląt. Wpływa także korzystnie na rozwój umysłowy dzieci, jeśli jest dostarczany w okresie ciąży i laktacji razem z mlekiem matki. Wyniki badań dowodzą, że uzupełnienie diety matki o kwasy tłuszczowe DHA i AA (kwas arachidonowy) może wspomagać rozwój inteligencji dziecka. Przyjmowanie preparatu z DHA przez ciężarne kobiety chorujące na cukrzycę zmniejszało liczbę porodów przedwczesnych. Ryzyko wystąpienia alergii u niemowląt może być także ograniczone dzięki stosowaniu kwasów omega-3. Ze względu na te dodatkowe korzyści nie powinno zabraknąć kwasu tłuszczowego DHA w suplementacji diety każdej przyszłej mamy.
Jak skomponować dietę w czasie ciąży i karmienia?
Codzienna dieta, która jest dobrze zbilansowana i zawiera kompozycję najważniejszych składników to podstawa. W wielu przypadkach niezbędne jest także odpowiednie wsparcie suplementami, tak aby mądrze zadbać o zdrowie mamy i rozwój dziecka.
Podstawowe składniki jadłospisu kobiety w ciąży to m.in. białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Zwróćmy uwagę, aby dieta była zróżnicowana. Nie należy wprowadzać drastycznych zmian, odchudzać się, ani zbytnio folgować apetytowi. Dobrą zmianą będzie na pewno zastąpienie słodyczy różnokolorowymi owocami. Każdy kolor warzyw i owoców to efekt zawartości różnych składników odżywczych, warto więc zadbać, by posiłki były kolorowe. Jeśli twoja dieta jest zbilansowana, wtedy prawdopodobnie nie jest niezbędne stosowanie preparatów multiwitaminowych. Dla pewności w porozumieniu z lekarzem wykonaj odpowiednie badania. Kobiety w ciąży z pewnością powinny stosować dodatkowo preparaty z kwasem foliowym i kwasami tłuszczowymi omega-3. Kwasy omega-3 mają dobroczynny wpływ na rozwój dziecka w czasie dziewięciu miesięcy życia płodowego, a potem w okresie wzrostu niemowlęcia. Zależy od nich również dobre zdrowie matki po ciąży. Suplementacja kwasów omega-3 jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w przeciwieństwie do witamin czy składników mineralnych są to składniki trudne do dostarczenia z dietą.
Niedobory kwasów omega-3 w diecie Polek
Na przestrzeni ostatnich 40 lat na całym świecie notuje się coraz więcej chorób zapalnych. Badacze sądzą, że przyczyną jest zmniejszenie ilości kwasów omega-3 w diecie, widoczne szczególnie w diecie zachodniej. Polakom prawdopodobnie brakuje połowy niezbędnej dawki omega-3 w codziennej diecie. Dotyczy to również kobiet w ciąży i karmiących piersią, co negatywnie wpływa na intensywny rozwój płodu i niemowlęcia. Aby dostarczyć zalecaną dawkę kwasów omega-3 należałoby jadać co najmniej dwie porcje ryb z zimnych mórz tygodniowo. Niewiele osób planuje w ten sposób swój jadłospis. Dodatkowo smażenie i gotowanie ryb niszczy kwasy omega-3. Obawy budzi poziom toksyn i metali ciężkich w kupowanych rybach. Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie diety przyszłych mam i kobiet karmiących piersią o dobry suplement, który zapewni codzienną porcję kwasów omega-3.