Jak wrócić do życia po wakacjach? Pomysły na zwalczenie „pourlopowej depresji”

Jeszcze niedawno brałaś kąpiele w jacuzzi, sącząc drinki z palemką albo zdobywałaś z przyjaciółmi górskie szczyty w Tatrach, a teraz Twój wakacyjny sen dobiega końca i musisz wrócić do zajęć tak nudnych,  że samo ich wspomnienie przyprawia Cię o mdłości? W pracy szef oczekuje, że po urlopie wykażesz się doskonałą formą, tymczasem Ty myślisz tylko o kolejnym wyjeździe? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na to, jak wrócić do życia po wakacjach i poprawić sobie nastrój wczesną jesienią! Czas wprowadzić je w czyn, jeśli nie chcesz dołować się przez cały okrągły rok!

jak wrócić do życia po wakacjach

źródło: www.pixabay.com

Jak wrócić do życia po wakacjach? Pomysły na zwalczenie „pourlopowej depresji”

Rozruszaj się

Podczas długiego leniwego urlopu nasz umysł i ciało często pozostają w pewnym uśpieniu. Organizm przyzwyczaja się do powolnego trybu, drzemek i braku jakiejkolwiek presji, a naszym największym problemem staje się to, co zjeść na obiad, który zabytek zwiedzić w pierwszej kolejności i jaki smak lodów wybrać. W tym stanie bardzo trudno jest powrócić do żmudnej i odpowiedzialnej pracy. Aby nie przeżyć szoku, warto przed pierwszym dniem w pracy rozruszać trochę swoje ciało i umysł. Zacznij od porannych spacerów, siłowni, krótkich przebieżek czy lekkich ćwiczeń aerobowych. Pamiętaj, że zużywając energię paradoksalnie ją pomnażamy! Sięgnij też po ciekawą lekturę, która pobudzi Twój umysł i sporządź listę wyzwań/zadań, jakich zamierzasz podjąć się tuż po powrocie do pracy czy na uczelnię.  Mając opracowany plan działania, poczujesz się spokojniejsza!

 

Wróć do pracy w połowie tygodnia

Jeżeli tylko jesteś w stanie, planuj swoje urlopy tak, by nie wracać do pracy w poniedziałek. Perspektywa spędzenia aż pięciu dni w oczekiwaniu na kojący weekend sprawi, że nie będziesz mogła przestać nucić pod nosem „Tell me why I don’t like Monday’s…” Idealnym dniem na powrót jest środa – w końcu jesteśmy w stanie jakoś przetrwać te dwa dni.

źródło: www.pixabay.com

Planuj kolejne wyjazdy

Nic tak nie łagodzi pourlopowej depresji jak myśl o kolejnym wypoczynku. Wkrótce po powrocie do powakacyjnej rzeczywistości zacznij więc snuć plany swojej kolejnej przygody. Nawet, jeżeli w tej chwili masz zbyt ograniczone fundusze, żeby w ogóle myśleć o wyjeździe, nic nie przeszkodzi Ci w przeglądaniu przewodników i blogów poświęconych najpiękniejszym plażom, najdziwniejszym pubom, tajemniczym i rzadko uczęszczanym przez turystów zakątkom czy miejscom wpisanym na listę UNESCO. Obierz cel i spisuj wszystkie przydatne informacje! Zrób listę potrzebnego sprzętu i bagażu, oszacuj koszty podróży, szukaj tanich lotów i korzystnych ofert hotelowych! Wizja kolejnych wakacji wyłoni się sama!

 

Ciesz się urokami nowego sezonu

Te z nas, które nie wyobrażają sobie życia bez plaży i słońca zwykle źle przyjmują nie tylko świadomość konieczności powrotu do pracy, ale także myśl o nadchodzącej jesieni. Trzeba sobie jednak uświadomić, że gdyby w naszym świecie nie istniał cykl zmieniających się pór roku, straciłybyśmy wiele wyjątkowych przeżyć. Wczesną jesienią korzystaj jak najwięcej z darów ziemi. Jedz polskie winogrona, gotuj zupę z dyni, parz dyniowe latte a w piekarniku zapiekaj faszerowane żółte cukinie. Kup świece zapachowe i dobre wino, a na stole postaw kolorowe wrzosy. Przygotuj z dziećmi koniki z kasztanów i żołędzi, naszyjniki z jarzębiny lub bukieciki z kolorowych liści. Zrób sobie zdjęcia na tle drzew płonących czerwienią i żółcią. Skomponuj własną herbatę. Wybierz się na weekendowy festiwal lokalnych potraw (w wielu miasteczkach i wsiach organizowane są we wrześniu festiwale chleba, piwa, miodu czy kurczaka). Możliwości jest mnóstwo!

 

Otocz się zdjęciami z wyjazdu

To, że Twój urlop dobiegł końca nie znaczy, że musisz na zawsze wyrzucić go ze swojej głowy. Jeśli wywołasz kilka zdjęć z wyprawy na pustynię czy zwiedzania ruin starego zamku i postawisz je w ramce na biurku w pracy lub na komodzie w domu, jeden rzut oka na fotografie natychmiast przypomni Ci najpiękniejsze chwile i automatycznie poprawi humor. Możesz przy tym umilać sobie pracę łakociami, gadżetami lub elementami stroju przywiezionymi z wycieczki!

 

Znajdź pasję na jesień

Nowe hobby skutecznie zajmie Twoje myśli, przyniesie nową energię, endorfiny, a może nawet nowe znajomości. Może to być joga, wspinaczka, uczęszczanie do dyskusyjnego klubu filmowego lub książkowego, scrapbooking (utrwalisz wspomnienia z wakacji w pięknym albumie!), pieczenie ciast (idealny zapach domu na jesień), malowanie (np. jesiennych pejzaży), rumba czy planszówki (doskonałe na jesień!). Ważne, byś poczuła, że niczego nie tracisz, a wręcz przeciwnie, wkraczasz w równie ekscytujący moment w życiu!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (289 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...