Jak wrócić do formy po ciąży ?
Słynne gwiazdy potrafią już w dwa tygodnie po porodzie pokazać się w idealnie płaskim brzuchem. Codziennie możemy zobaczyć ich zdjęcia z powrotów z siłowni, z siłowni, bądź wybierających się na siłownię. Nie oczekujmy jednak cudów – nie posiadamy armii specjalistów, którzy zadbają o nasz wygląd, formę i dietę, a przy okazji zaopiekują się naszym maluchem i domem. Jak wrócić do formy po ciąży w „normalnym tempie” zabieganej mamy? Mamy na to kilka prostych rad!
Zobacz także: Jak zacząć biegać bez kontuzji – porady eksperta
Jak wrócić do formy po ciąży ? – Odpowiednia dieta
Karmiąca mama nie ma niestety zbyt wielu możliwości urozmaicania posiłków. Warto jednak wykluczyć z diety te potrawy, które maluchowi są nieprzydatne, a mamie utrudniają powrót do formy – tłusty nabiał i mięsa oraz słodycze.
Dieta młodej mamy powinna być lekka nie tylko ze względu na chęć zrzucenia kilogramów, ale przede wszystkich, by uniknąć dolegliwości gastrycznych dziecka. Połącz więc te dwa cele w jedno, a z pewnością odniesiesz sukces!
Pracę nad powrotem do formy wesprzeć mogą z pewnością drobne zmiany nawyków. Trzy duże posiłki warto zamienić na 4-5 mniejszych co ok. 3 godziny oraz pić co najmniej 2,5l wody dziennie.
Jak wrócić do formy po ciąży ? – Ćwiczenia
Rosnący w ciąży brzuszek to powód do dumy i radości. Po porodzie nie zawsze wraca jednak do formy sprzed 9 miesięcy. Dlatego tak ważne jest pobudzanie do pracy mięśni odpowiedzialnych za wygląd tej partii ciała. Podczas kilkuminutowej przerwy w codziennych obowiązkach młoda mama może wykonać 2-3 serie klasycznych „brzuszków” lub przypomnieć sobie dziecięcą zabawę z hula hop. Każda aktywność, która pobudza dolną partię brzucha sprawi, że mięśnie zaczną się obkurczać, a brzuszek optycznie zmniejszy.
Jest wiosna, to świetny czas na spacery z maluchem. Dłuższe, czy krótsze sprawią, że młoda mama zazna trochę ruchu i dziecko będzie mogło wyspać się na powietrzu 🙂
Polecamy również: Crossfit – czy już uprawiasz?
Jak wrócić do formy po ciąży ? – Codzienna pielęgnacja
Bardzo ważna jest także codzienna pielęgnacja ciała. Młoda mama powinna zaopatrzyć się z peeling gruboziarnisty – najlepiej z soli morskiej. Regularny masaż ciała połączony z peelingiem pobudzi skórę do pracy – ujędrni i wesprze ukrwienie – radzi dermatolog, dr hab. med. Aleksandra Szlachcic z Ośrodka Medycznego Osteomed.
W kosmetyczce młodej mamy powinien znaleźć się też balsam np. na bazie kawy, który działa wyszczuplająco i ujędrniająco.
Jak wrócić do formy po ciąży ? – Wsparcie nowoczesnych metod
Także gabinety lekarskie i kosmetyczne oferują coraz więcej rozwiązań, które pozwalają w szybki i skuteczny sposób pozbyć się nadmiaru niechcianej tkanki tłuszczowej.
– Jednym z zabiegów, który gwarantuje doskonały efekt, a jednocześnie jest zupełnie nieinwazyjny jest Coolsculpting by Zeltiq – wyjaśnia dr hab. med. Aleksandra Szlachcic. – Zabieg jest zupełnie bezbolesny. Efekt natomiast naprawdę zadowalający. Udokumentowana redukcja po jednym zabiegu wynosi 22% masy tkanki tłuszczowej objętej kuracją – dodaje. Metoda ta prowadzi do apoptozy, czyli trwałego zniszczenia komórek tłuszczowych, co gwarantuje brak efektu jojo. Zabiegowi poddać się mogą młode mamy, które już nie karmią piersią.
Przede wszystkim młodej mamie potrzebny jest jednak czas. Powrót do formy po ciąży trwa mniej więcej 3-6 miesięcy. Nie należy się więc przejmować, że nie potrafimy wrócić do formy, równie szybko co „pani z telewizji” czy koleżanka. Uzbrój się w cierpliwość i działaj! Wystarczy wprowadzić kilka zmian żywieniowych, poświęcić trochę czasu na pielęgnację, by po niedługim czasie cieszyć się nie tylko macierzyństwem, ale również pięknym ciałem.
Ja wróciłam do wagi sprzed ciąży po 3 miesiącach po porodzie(a przytyłam 27kg) bez żadnego wysiłku. Zajmując się dzieckiem nie miałam nawet czasu i siły myśleć o diecie, czy ćwiczeniach. Trzeba było dbać o siebie – dbając jednocześnie o maluszka. Było to ponad 13 lat temu, wtedy jeszcze dziewczynom w głowach się aż tak nie poprzewracało na punkcie „dobrej formy”:) Dodam, że podczas kolejnych lat (czytaj: różnego rodzaju obowiązki) schudłam jeszcze bardziej i nie powróciłam już do wagi, jaką zawsze miałam (a byłam raczej „okrągłą” dziewczyną). Mało tego, zawsze trudno było mi zrzucić choćby kilogram. Po ciąży wszystko się „poprzekręcało”, a teraz 2kg schudnąć – to dla mnie kwestia kilku dni. Gorzej odwrotnie – żeby przytyć muszę starać się 3 miesiące. Taki psikus :p A na rozstępy i nadmiar skóry po ciążowym brzuszku, nie pomoże dieta, ani ćwiczenia – wyłącznie plastyka brzucha. Ale kto by się przejmował takim drobiazgiem 😀
Prawie 20 kg i po kłopocie w pół roku. Właściwie bez większych wysiłków. W moim przypadku również nie było ciśnienia dotyczącego odchudzania. Ot, zdrowe rzeczy do jedzenie, bo przy karmieniu sporo rzeczy odpada. Nie ćwiczyłam, bo pracy przy dziecku jest tyle, że czasu i sił brakuje na cokolwiek innego.
Ale przecież nie ma reguły. Mam znajome, które wracały do swojej wagi przez dwa lata. Powolutku, ale sukcesywnie, bez efektu jojo. Najważniejsze jest dobre samopoczucie i zdrowie tak mamy, jak i maluszka!
Koleżanka nakładała taki elastyczny, ciasny pas na kilka godzin dziennie. Twierdzi, że dzięki niemu nie ma obwisłej skóry na brzuchu. Oczywiście dbała też o dietę i ruch w tamtym czasie. Zawsze można spróbować.
Wprawdzie jeszcze nie byłam w ciąży, ale warto na przyszłość zapamiętać ten artykuł.
został mi tylko brzuch i nie moge sie go pozbyc…. cwiczenia nie pomagaja
Ważne też jest od początku ciąży smarować brzuszek preparatem na rozstępy. Mi po ciąży na szczęście nie powstał ani jeden rozstęp (stosowałam oliwkę i balsam z Rossmanna). Picie dużej ilości wody jest jak najbardziej wskazane, bo przy karmieniu piersią zwiększa to ilość produkowanego mleczka. Myślę, że mamy po urodzeniu gubi jednak jedzenie w pośpiechu
Ja po ciąży mam lekki brzuszek, ale urósł po miesiącu od porodu przez nieregularne posiłki i jedzenie w pośpiechu.
Na szczęście to jeszcze nie mój problem 🙂
ja w ciąży przytyłam 10 kg, zrzuciłam w 3 tygodnie