Jak wpuściliśmy starożytnych do naszych kuchni i łazienek
Trudno wyobrazić sobie jak dokładnie wyglądało życie na Ziemi tysiące lat temu. Jednak ponad cztery tysiące lat przed naszą erą zaczęto stosować pewne rozwiązania poprawiające komfort codziennego życia, które funkcjonują do dziś. Oczywiście większość z nich została ulepszona z biegiem czasu, ale pomysłowość ówcześnie żyjących ludzi, zwłaszcza w połączeniu z brakiem dostępu do obecnej technologii, może robić wrażenie. Jednym z wynalazków, który przetrwał do czasów współczesnych w niemal niezmienionej formie, choć u zarania dziejów miał inną funkcję, są płytki łazienkowe.
Potrzeba matką wynalazku
Początkowo płytki ceramiczne służyły starożytnym ludom do ochładzania wnętrz domów w Mezopotamii, Egipcie i Grecji – pełniły więc funkcję ochronną przed wszechobecną spiekotą. Następnie służyły celom dekoracyjnym – w IX wieku naszej ery trafiały do meczetów w Tunezji, a sto lat później zaczęły ozdabiać europejskie kościoły katolickie.
Gdy na skutek rewolucji industrialnej płytki zyskały popularność w niektórych krajach europejskich zaczęto stosować dwie tendencje w projektowaniu ich wyglądu – płytki ozdabiano tęczowymi kolorami i geometrycznymi figurami lub stawiano na prostą mieszankę białego i niebieskiego koloru. Jak widać kiedyś płytki kuchenne nie były popularne, a działo się tak z prostego powodu – kuchnie w ich dzisiejszym kształcie i przeznaczeniu zaczęły funkcjonować dopiero w drugim dziesięcioleciu XX wieku.
Wygoda i bezpieczeństwo
Dziś płytki kuchenne są standardowym wyposażeniem domu, podobnie jak płytki łazienkowe, instaluje się je również w pomieszczeniach sanitarnych. Zdobią podłogi, ściany, elewacje. Ich największą zaletą jest funkcjonalność – łatwo je umyć, co może mieć szczególne znaczenie gdy zdarzy nam się jakiś “wypadek” przy gotowaniu w kuchni, zaś antypoślizgowe płytki łazienkowe niwelują niebezpieczeństwo upadku na mokrej podłodze. Schludny wygląd zapewnia pomieszczeniom aurę sterylności (zwłaszcza płytki kuchenne ścienne w skromnym białym wariancie kolorystycznym pogłębiają to wrażenie).
Czystość przede wszystkim
Chętniej będziemy korzystać z zadbanej toalety, gdzie płytki ścienne łazienkowe lśnią z czystości, a obiad ugotowany w utrzymanej w porządku kuchni (w czym pomagają dające się łatwo umyć płytki kuchenne ścienne) będzie nam lepiej smakował – w takich miejscach nie będziemy bowiem obawiali się zarazków i bakterii. Zachowanie w czystości takich miejsc może wydawać się nie lada wyzwaniem, ale antypoślizgowe płytki łazienkowe oraz ceramiczne płytki kuchenne znacząco ułatwią nam zadanie dzięki podatnemu na czyszczenie charakterowi.