Jak właściwie usunąć kleszcza – poradnik krok po kroku

Jak właściwie usunąć kleszcza, gdy podczas wiosennego czy letniego spaceru dostał się na naszą skórę? Wiosna i lato to okres zwiększonej aktywności kleszczy. Chyba każdy z nas zna te pajęczaki i wie, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą ugryzienie kleszcza. Po każdej takiej wędrówce powinniśmy dokładnie wytrzepać ubranie i obejrzeć swoje ciało, by wykluczyć ugryzienie przez kleszcza. Nie zapominajmy również o sprawdzaniu naszych pupili, które niejednokrotnie towarzyszą nam podczas spacerów. Co zrobić, gdy kleszcz zdąży nas ugryźć, jak się go pozbyć i jak zrobić to właściwie? Sprawdźcie sposoby na bezpieczne usunięcie kleszcza!

Jak właściwie usunąć kleszcza

Dlaczego powinno się zabezpieczać przed kleszczami

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które można spotkać w wysokich trawach, zaroślach, lasach ale również w parkach miejskich, a nawet w przydomowych ogródkach. Te pasożyty świetnie wyczuwają zapach i wibracje zbliżającego się “żywiciela”, którego chwytają się i szukają dogodnego miejsca na skórze, w które mogłyby się wbić. Najczęściej spotykamy je na psach czy wychodzących kotach, które ocierając się o trawy ułatwiają kleszczowi wejście. Kleszcze stanowią także zagrożenie dla ludzi, dlatego powinno się dokładać wszelkich starań, by zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszcza jeszcze zanim wyjdziemy na spacer, a po nim warto dokładnie sprawdzić siebie i odzież pod kątem ewentualnego pasażera na gapę. Kleszcze przenoszą groźne choroby, niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Do najczęściej wymienianych chorób należą:  borelioza, babeszjoza, anaplazmoza, odkleszczowe zapalenie mózgu i hepatozoonoza. Choroby odkleszczowe bardzo ciężko od razu zdiagnozować, rozwijają się w organiźmie po cichu, atakując narządy i wyrządzając w nich nieodwracalne zmiany. Pamiętajcie o profilaktycznej ochronie przed kleszczami siebie i swoich pupili, by jak najbardziej zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza.

Latające kleszcze z głębi lasu – jak się chronić przed strzyżakiem jelenim?

Latające kleszcze z głębi lasu – jak się chronić przed strzyżakiem jelenim?

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, że oprócz zwykłych kleszczy w lasach możemy spotkać także latające kleszcze - czyli latające strzyżaki jeleni. Podobnie jak kleszcze mogą przenosić boreliozę, która w ostatnich latach stała się dla nas zagrożeniem znacznie bardziej realnym i niebezpiecznym niż kiedykolwiek przedtem. Odnotowuje się coraz więcej przypadków jej zachorowania, co jest wiązane z rosnącą liczebnością kleszczy roznoszących tę chorobę. Nasza wiedza w zakresie profilaktyki rośnie. Dlatego warto poznać także innego insekta roznoszącego tę chorobę podczas leśnych spacerów lub grzybobrania - czyli strzyżaka, którego ukąszenia są równie groźne. Czym są i jak się przed nim chronić? Spieszymy z wyjaśnieniem!

Co robić, gdy ugryzie nas kleszcz

Kleszcze największą aktywność mają w godzinach porannych i popołudniowych, czyli wtedy, kiedy najczęściej wychodzimy na spacer.  Zanim ugryzą, szukają na naszym ciele odpowiedniego miejsca.. Najczęściej wkręcają się w cienką i dobrze ukrwioną skórę za uszami, na linii włosów, w okolicach szyi, pach, pępka, w pachwinach czy zgięciach łokci i pod kolanami.  Jeśli zauważymy u siebie lub naszego psa czy kota wkręconego kleszcza, nie ma potrzeby panikować i jechać od razu do przychodni (lub weterynarza w przypadku zwierząt). Im szybciej zlokalizujemy i usuniemy kleszcza wbitego w skórę, tym większa jest szansa na uniknięcie zakażenia groźnymi chorobami. Jeśli sami nie potrafimy tego zrobić lub nie mamy odpowiednich narzędzi, lepiej poprosić kogoś o pomoc. Na rynku mamy bardzo duży wybór akcesoriów do usuwania kleszczy dlatego już wcześniej warto się w nie zaopatrzyć.

Kleszcza najprościej możemy wyjąć za pomocą:

  • pęsety
  • kleszczołapek
  • lassa
  • karty do usuwania kleszczy
  • pompki

pęseta do usuwania kleszczy

 

Jak usunąć kleszcza – krok po kroku

  • załóż rękawiczki jednorazowe i dokładnie odsłoń miejsce, w którym znajduje się kleszcz
  • za pomocą wybranego przyrządu chwyć kleszcza za głowę, jak najbliżej skóry

usuwanie kleszcza

 

  • zdecydowanym lekko obrotowym ruchem wyciągnij kleszcza. Wykręcanie sprawia, że jest większe prawdopodobieństwo wyjęcia kleszcza w całości (bez rozerwania go)
  • po wyjęciu kleszcza sprawdź czy został usunięty w całości, następnie zdezynfekuj miejsce ugryzienia środkiem antybakteryjnym i umyj ręce (jeżeli kleszcza nie uda się wyjąć w całości, nie panikuj. Pozostałość zostanie sama usunięta przez ciało w ciągu kilku dni)
  • kleszcza przed wyrzuceniem najlepiej rozgnieść (nie rób tego gołymi rękami)
  • obserwuj miejsce wkłucia przez najbliższe 4 tygodnie. Jeśli na skórze pojawi się w tym miejscu rumień wędrujący, inna wysypka lub gorączka, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem

Czego nie robić przy usuwaniu kleszcza

Szybkie i właściwe wyjęcie kleszcza ze skóry zwiększa szanse na uniknięcie zakażenia chorobami odkleszczowymi. Jeśli chcemy mieć pewność czy kleszcz był zainfekowany czy nie, po wyjęciu możemy oddać go zbadania w laboratorium. Pamiętaj, że kleszczy nie powinno się usuwać gołymi rękami czy paznokciami, bo możemy go urwać (w skórze pozostanie głowa). Nie chwytaj go również za brzuch, bo pod naciskiem może zacząć wymiotować. Nie wolno smarować kleszcza masłem, olejem, wazeliną czy lakierem do paznokci ani polewać do benzyną, alkoholem i olejkiem miętowym. Wszystkie te działania przyniosą więcej szkody niż dobrego bo kleszcz zacznie wymiotować zainfekowaną treścią żołądkową do naszego ciała.

Czego nie robić przy usuwaniu kleszcza

Ważna profilaktyka przeciwkleszczowa

W przypadku ukąszenia przez kleszcza najważniejszy jest czas – by jak najszybciej go znaleźć i usunąć ze skóry. Pamiętaj o dokładnym sprawdzaniu siebie i swojego psa po powrocie ze spaceru, zwłaszcza miejsc “ulubionych” przez kleszcze. Stosuj repelenty – środki ochrony przed kleszczami dla ludzi. Spraye odstraszające kleszcze będą najskuteczniejsze. Zadbaj o profilaktykę u swoich zwierząt – psów i kotów. Również dla nich wybierz odpowiednią ochronę przeciwkleszczową (obrożę, krople, tabletki).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Skosa Sandra  4 czerwca 2020 11:27

    Właśnie dlatego używam przed każdym spacerem do lasu czy parku specjalny specyfik przeciwkleszczowy. Jednak, gdyby się wydarzyła taka sytuacja, że pomimo ochrony miałabym kleszcza to takie porady są jak najbardziej przydatne.

    Odpowiedz
  2. luna341  7 czerwca 2020 13:45

    Najlepiej samemu sie nie brać za usuwanie kleszczy. Czasami jednak jesteśmy skazanie na siebie, więc te rady warto sobie zakodować, wówczas nie zrobimy sobie krzywdy.

    Odpowiedz
  3. macierzanka  8 czerwca 2020 21:48

    Przydatne informacje.

    Odpowiedz
  4. wwwkleszcze  10 czerwca 2020 12:29

    Ogólnie kleszcze można podzielić na twarde (Ixodidae), które są częściowo pokryte twardym pancerzem, oraz miękkie pozbawione tego pancerza nazywane obrzeżkowatymi, których głównymi żywicielami są ptaki, np. gołębie.

    Odpowiedz
  5. Biomedka  29 czerwca 2020 12:14

    Mam to szczęście, że do tej pory nie miałam spotkania pierwszego stopnia z kleszczem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany