Jak wesprzeć nasz mikrobiom? 5 najlepszych sposobów

Mikrobiom to zespół mikrorganizmów, przede wszystkim bakterii, zasiedlających organizm, który jest najbardziej zróżnicowany w jelitach. Od składu mikrobiomu zależy głównie praca układu pokarmowego, ale też funkcjonowanie procesów odpornościowych. Z kolei na sam mikrobiom wpływa wiele różnych czynników, a na część z nich mamy spory wpływ. Pojawia się więc pytanie, jak skutecznie wesprzeć swój mikrobiom? Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na poprawę mikrobiomu w jelicie!

Stosowanie zdrowej diety

Chcesz zadbać o swój mikrobiom? Zacznij od zmiany diety na zdrowszą. Jak się okazuje, dieta to jeden z czynników mających najsilniejszy wpływ na skład mikrobiomu jelitowego. Aby mikrobiota jelitowa miała odpowiedni skład, trzeba przede wszystkim jeść duże ilości węglowodanów złożonych. Oprócz tego należy sięgać po zdrowe i jak najmniej przetworzone produkty, dostarczające organizmowi składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Wyeliminowanie z diety szkodliwych substancji

Z jednej strony trzeba włączyć do codziennego jadłospisu produkty bogate w cenne dla zdrowia związki, a z drugiej wyeliminować te, które dostarczają tych szkodliwych, mających negatywny wpływ na mikrobiom. Do produkcji substancji mogących powodować uszkodzenie komórek nabłonkowych jelita, a zarazem prowadzić do pogorszenia składu mikrobioty jelitowej, przyczynia się przede wszystkim nadmiar przetworzonej żywności. Negatywny wpływ mają też cukry proste, nasycone tłuszcze i białka zwierzęce. To wszystko trzeba więc przynajmniej ograniczyć.

Unikanie stresu i świadome radzenie sobie z nim

Stres zmniejsza liczebność dobroczynnych bakterii, jednocześnie stymulując przyrost bakterii potencjalnie chorobotwórczych. Dlatego w miarę możliwości należy unikać sytuacji stresowych. Jak wiadomo jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego trzeba nauczyć się z nim lepiej radzić, tak aby nie miał dużego wpływu na organizm.

Branie probiotyków i prebiotyków

W sezonie jesienno-zimowym, kiedy organizm może potrzebować dodatkowego wsparcia, jak również wspomagająco w przypadku niezbilansowanej diety lub przewlekłego stresu, warto sięgnąć po probiotyk dla dorosłych. Dostarcza on żywych kultur bakterii, odbudowując przewód pokarmowy i wspomagając zachowanie prawidłowej flory jelitowej.

Szczególnie polecane jest połączenie probiotyku z prebiotykiem, czyli synbiotyk, ponieważ prebiotyk dodatkowo stymuluje wzrost lub aktywność bakterii bytujących w organizmie. Multilac kapsułki to synbiotyk z unikalnym 9-szczepowym składem, który dostarcza bakterie do jelita w biologicznie aktywnej postaci. Twój mikrobiom potrzebuje dodatkowego wsparcia? W takim razie sięgnij po Multilac synbiotyk.

Jedzenie naturalnych probiotyków

Mikrobiom jelitowy można wesprzeć, włączając do swojej diety naturalne probiotyki. Bo trzeba wiedzieć, że niektóre produkty żywnościowe są pełne żywych kultur dobroczynnych bakterii. Mowa tutaj zwłaszcza o kefirze, maślance, jogurcie, zsiadłym mleku i kiszonych warzywach. Jedząc wskazane produkty regularnie, można naturalnie wzmocnić swój mikrobiom.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  24 lutego 2023 21:33

  kefir i maślanka 🙂

  Odpowiedz
 2. luna341  25 lutego 2023 21:53

  Kiszonki najlepsze.

  Odpowiedz
 3. Hidari11  26 lutego 2023 07:58

  Kefiry, jogurty, kapusta kiszona- źródła bakterii kwasu mlekowego, które wspierają trawienie oraz zapobiegają kolonizacji jelit przez „złe” bakterie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany