Jak walczyć z grzybicą stóp?

Jest bardzo nieprzyjemna, nieestetyczna i niełatwo pokonać ją na dobre…Jak skutecznie walczyć z grzybicą stóp – przeczytaj

Jest bardzo nieprzyjemna, nieestetyczna i niełatwo pokonać ją na dobre… Grzybica stóp to często spotykana choroba, którą możemy zarazić się na basenie, siłowni czy w saunie. Jak skutecznie walczyć z tym przykrym schorzeniem?

 

Szybka reakcja kluczem do sukcesu

Najważniejsza jest błyskawiczna reakcja – to właśnie dzięki niej będziemy mogli uporać się z grzybicąstosunkowo szybko. Dlatego kiedy tylko zauważymy jakieś niepokojące objawy, natychmiast wybierzmy się do lekarza. Zaniepokoić powinno nas swędzenie między palcami. Skóra staje się zaczerwieniona, pojawiają się pękające pęcherzyki, łuszczenie i rogowacenie. Następnie choroba rozprzestrzenia się na podeszwy i krawędzie stóp, pięty stają się popękane oraz bolesne. Grzybicy towarzyszy też charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Zajęte mogą być również paznokcie oraz inne części ciała. Leczenie w mniej poważnych przypadkach polega na stosowaniu zewnętrznych preparatów przeciwgrzybiczych. W bardziej zaawansowanych stadiach sięgamy po leki doustne.

Uwaga na buty!

Często podczas leczenia grzybicy stóp skupiamy się na używaniu kremów czy przyjmowaniu leków, a zapominamy o odpowiednim odkażeniu butów, w których chodziliśmy w trakcie choroby. Tymczasem, ponownie założone, mogą one stać się przyczyną nawrotu przykrych dolegliwości. Możemy odkazić obuwie za pomocą dostępnych bez recepty substancji, na przykład roztworu formaliny czy tabletki chinoksyzolu, a następnie porządnie wywietrzyć. Nie zapomnijmy też o wyrzuceniu używanych w tym czasie skarpetek czy rajstop.

Lepiej zapobiegać

Grzybica ma niestety tendencję do częstego powracania, dlatego warto szczególną wagę przywiązywać do higieny stóp. Zwłaszcza latem, kiedy łatwo się pocimy, używajmy specjalnych dezodorantów, kremów odświeżających czy zasypek – pomagają one skutecznie zapobiegać grzybicy stóp, na przykład produkty obecnej od wielu lat na rynku marki Scholl. Pozwolą one utrzymać stopę suchą oraz zminimalizują ryzyko zakażenia. Ostrożność musimy zachować także chodząc na basen, siłownię czy fitness. Zrezygnujmy z chodzenia w takich miejscach bez klapek, a także z używania ręcznika wspólnie z innymi osobami. Kolejną strefą zagrożenia są salony kosmetyczne – wybierajmy jedynie te sprawdzone, ponieważ przyrządy do pielęgnacji stóp i paznokci mogą stać się źródłem zakażenia grzybicą.

Dzięki nowoczesnym lekom grzybicę można wyleczyć stosunkowo szybko. Musimy jednak odpowiednio wcześnie rozpoznać objawy, zgłosić się do lekarza oraz rozpocząć skuteczną terapię.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (89 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  22 maja 2014 20:10

  Preparaty Scholl są bardzo skuteczne.

  Odpowiedz
 2. maranta  23 września 2014 12:25

  Jak się zaraziłam na wiosnę na basenie, to przez długi czas nie mogłam sobie poradzić. Dopiero jak lekarz mi przepisał doustny trioxal, to grzybica zaczęła odpuszczać i paznokcie powoli wracaja do normalnego wyglądu.

  Odpowiedz
 3. haida  8 czerwca 2015 09:24

  Ja stosuję serum nail care w celu zapobiegania (produkt udało mi się dostać
  za darmo, ale wiem że jest niedrogi – 10zł :)). Na pewno będę stosowała dalej.

  Odpowiedz
 4. Adel  27 lipca 2015 21:05

  ja stosowałam terapie pulsową, żeby się skutecznie pozbyć problemu. Myślę, że podczas leczenia trzeba naprawdę zachować wszelkie możliwe sposoby ostrożności i higieny bo nie dość że to zaraźliwa choroba to jeszcze lubi wracać. Generalnie najlepiej zgłosić się do lekarza i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

  Odpowiedz
 5. Nati  28 lipca 2015 17:01

  Adel, masz zupełną rację. Mąż borykał się z grzybicą. Parę razy, przez totalne roztargnienie, wytarłam stopy jego ręcznikiem. I za kilka dni widzę wykwit na swoim paznokciu. Ależ byłam wściekłą na siebie :/ Wtedy razem przeszliśmy na pulsy właśnie trioxalem. Lek okazał się skuteczny, a każde z nas miało oddzielny ręcznik, mydło. Udało się przegonić to cholerstwo.

  Odpowiedz
 6. Raptorka  18 września 2015 21:08

  Cieszę się, że nareszcie ten upał zelżał. Może uda mi się pokonać to paskudztwo :/ Przeszłam przez talki, maście, aż wreszcie dojechałam do doustnych leków. Moją nadzieją są właśnie te pulsy, ściągnęłam przypominajkę na koma z leczpaznokcie, dzięki czemu nie ominę żadnego tabsu.

  Odpowiedz
 7. Adel  24 listopada 2015 15:37

  Reporterka, ja również, korzystałam z tej strony i aplikacji na telefon. To jest bardzo pomocna rzecz.

  Odpowiedz
 8. Raptorka  26 listopada 2015 22:00

  @Adel – Super, że pomogło 😉 Technika i apki w służbie człowiekowi 😀 Udało się do końca wyleczyć?

  Odpowiedz
 9. Adel  18 lipca 2016 12:22

  Dopiero odczytałam. Tak, mam już spokój i zero nawrotów choroby. Leczenie się sprawdziło i teraz mam piękne i zadbane paznokcie, które mogę spokojnie malować we wszystkie kolory tęczy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany