Jak walczyć z grzybicą stóp?

Jest bardzo nieprzyjemna, nieestetyczna i niełatwo pokonać ją na dobre…Jak skutecznie walczyć z grzybicą stóp – przeczytaj

Jest bardzo nieprzyjemna, nieestetyczna i niełatwo pokonać ją na dobre… Grzybica stóp to często spotykana choroba, którą możemy zarazić się na basenie, siłowni czy w saunie. Jak skutecznie walczyć z tym przykrym schorzeniem?

 

Szybka reakcja kluczem do sukcesu

Najważniejsza jest błyskawiczna reakcja – to właśnie dzięki niej będziemy mogli uporać się z grzybicąstosunkowo szybko. Dlatego kiedy tylko zauważymy jakieś niepokojące objawy, natychmiast wybierzmy się do lekarza. Zaniepokoić powinno nas swędzenie między palcami. Skóra staje się zaczerwieniona, pojawiają się pękające pęcherzyki, łuszczenie i rogowacenie. Następnie choroba rozprzestrzenia się na podeszwy i krawędzie stóp, pięty stają się popękane oraz bolesne. Grzybicy towarzyszy też charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Zajęte mogą być również paznokcie oraz inne części ciała. Leczenie w mniej poważnych przypadkach polega na stosowaniu zewnętrznych preparatów przeciwgrzybiczych. W bardziej zaawansowanych stadiach sięgamy po leki doustne.

Uwaga na buty!

Często podczas leczenia grzybicy stóp skupiamy się na używaniu kremów czy przyjmowaniu leków, a zapominamy o odpowiednim odkażeniu butów, w których chodziliśmy w trakcie choroby. Tymczasem, ponownie założone, mogą one stać się przyczyną nawrotu przykrych dolegliwości. Możemy odkazić obuwie za pomocą dostępnych bez recepty substancji, na przykład roztworu formaliny czy tabletki chinoksyzolu, a następnie porządnie wywietrzyć. Nie zapomnijmy też o wyrzuceniu używanych w tym czasie skarpetek czy rajstop.

Lepiej zapobiegać

Grzybica ma niestety tendencję do częstego powracania, dlatego warto szczególną wagę przywiązywać do higieny stóp. Zwłaszcza latem, kiedy łatwo się pocimy, używajmy specjalnych dezodorantów, kremów odświeżających czy zasypek – pomagają one skutecznie zapobiegać grzybicy stóp, na przykład produkty obecnej od wielu lat na rynku marki Scholl. Pozwolą one utrzymać stopę suchą oraz zminimalizują ryzyko zakażenia. Ostrożność musimy zachować także chodząc na basen, siłownię czy fitness. Zrezygnujmy z chodzenia w takich miejscach bez klapek, a także z używania ręcznika wspólnie z innymi osobami. Kolejną strefą zagrożenia są salony kosmetyczne – wybierajmy jedynie te sprawdzone, ponieważ przyrządy do pielęgnacji stóp i paznokci mogą stać się źródłem zakażenia grzybicą.

Dzięki nowoczesnym lekom grzybicę można wyleczyć stosunkowo szybko. Musimy jednak odpowiednio wcześnie rozpoznać objawy, zgłosić się do lekarza oraz rozpocząć skuteczną terapię.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (90 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...