Ekspert radzi: Jak walczyć z cieniami pod oczami

Chcesz odzyskać promienny wygląd, ale przeszkadzają Ci w tym worki pod oczami lub cienie? Zmęczony wygląd, na który nie pomaga wysypianie się i kremy z drogerii? Przyczyn ich występowania jest duża, niektóre niestety mogą sygnalizować zły stan zdrowia. Wspólnie z naszym ekspertem dr Robertem Chmielewskim z rClinic radzimy jak walczyć z cieniami pod oczami.

ocz

Skóra wokół oczu jest niezwykle wrażliwa i cieńsza w porównaniu ze skórą w innych miejscach. W związku z tym, żyły i naczynia krwionośne w tych obszarach są lepiej widoczne. To właśnie one są głównym winowajcą cieni pod oczami. Choć krew jest czerwona, skóra przepuszcza jedynie niebieskawo-fioletowe fale światła i dlatego wydaje się, jakby była niebieska. Z tego też powodu skóra pod oczami jest zaciemniona, a nie zaczerwieniona. Jednak nie u wszystkich naczynia krwionośne są widoczne z taką samą intensywnością. Wiele zależy również od innych czynników, które mogą intensyfikować lub minimalizować widoczność cieni. Wyróżniamy cztery główne typy cieni pod oczami.

Jak walczyć z cieniami pod oczami – Niebieskie cienie

Niebiesko-siny odcień cieni to najczęściej występujący typ, ponieważ jest spowodowany stresem i brakiem snu. Z powodu nieprawidłowej mikrocyrkulacji, krew w żyłach jest gorzej dotleniona, a przez to jej odcień jest ciemniejszy. Ciemniejszy jest również niebieskawy odcień naczyń krwionośnych wokół oczu, co sprawia, że cienie są dużo bardziej widoczne. Zwykle wystarcza dobry sen, aby skóra wokół oczu odżyła, jednak długotrwały stres będzie wymagał dłuższego okresu regeneracji. Jeżeli chcemy go przyspieszyć, możemy zastosować krem, który reguluje mikrocyrkulację – najlepiej sprawdzi się taki, na bazie kwasu hialuronowego. Równie skuteczna będzie terapia odżywczymi kosmetykami, w skład których wchodzą peptydy i witaminy stymulujące syntezę kolagenu – radzi dr Robert Chmielewski, rClinic. Zabieg Eye Rescue Micro Zone wykorzystuje drenaż limfatyczny okolic oczu, który minimalizuje opuchliznę  i pobudza skórę do lepszej absorpcji substancji aktywnych, zawartych w kosmetykach. Dzięki zastosowaniu takiej terapii skóra pod oczami wróci do równowagi, pobudzona zostanie produkcja kolagenu, co wpłynie pozytywnie na wzrost napięcia i jędrności skóry, a ponadto zminimalizuje zmarszczki.

Jak walczyć z cieniami pod oczami – Brązowe cienie

Brązowo-ciemna oprawa oka jest zależna od genetyki. Genetyczna predyspozycja do występowania cieni pod oczami nie oznacza jednak, że jest się skazanym na wiecznie zmęczony wygląd. Ważne jest jednak, aby nie zaniedbywać odpowiedniej pielęgnacji i nie pogarszać wyglądu skóry. Ludzie bez skłonności do tworzenia się cieni również nie powinni zaniedbywać delikatnych obszarów, jakimi jest skóra wokół oczu. Jednak w przypadku występowania skłonności do cieni powinno się dbać o te obszary skóry z wyjątkową uwagą. Genetycznie powstałe cienie są najtrudniejsze do zniwelowania. W tym przypadku najlepiej sprawdza się codzienna pielęgnacja wzbogacona dodatkowo o zabiegi, które przywrócą witalność delikatnej skóry wokół oczu – najlepiej takie, które pobudzą skórę do autonaprawy – tłumaczy dr Chmielewski. Intensywną dawkę składników aktywnych, które pobudzą głęboką regenerację zapewni m.in. zabieg Ultimate Eye Corrector. Zabieg poprawi jędrność i elastyczność skóry wokół oczu dodatkowo rozjaśni ją, dzięki czemu będzie sprawiać wrażenie odmłodzonej i zdrowszej. Brązowo-ciemne zaciemnienia mogą być również skutkiem nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych i to niezależnie od genetycznych predyspozycji. Należy również pamiętać, że promienie słoneczne przyczyniają się do starzenia się skóry i tworzenia  niechcianych zmarszczek wokół oczu. Kosmetolodzy zalecają stosowanie kremów z filtrem również zimą, szczególnie w okolicy oczu.

Jak walczyć z cieniami pod oczami – Ciemno-szare cienie

Z wiekiem skóra staje się mniej sprężysta i szarzeje. Pojawiają się też szare cienie pod oczami, których główną przyczyną jest mniejsza jędrność i elastyczność skóry. Kremy nie poradzą sobie zbyt dobrze ze zmianami spowodowanymi dojrzałym wiekiem, jednak istnieją gabinetowe sposoby ich redukcji. Ciemna, szara skóra pod oczami spowodowana jest zmniejszeniem tkanki tłuszczowej w okolicach oczu i policzków. Uniesienie opadających miejsc zniweluje efekty grawitacyjnego starzenia się skóry – wyjaśnia dr Chmielewski. Dobrze sprawdzą się wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego lub tzw. „zimny lifting bez skalpela” – Criolift. Zabieg wykorzystuje pozytywne działanie niskiej temperatury, od -10 do -18 C i jest całkowicie bezbolesny. Po jednym zabiegu widać wyraźnie zredukowane sińce i worki pod oczami, skóra jest dotleniona i odżywiona. Zabieg ma też silne działanie liftingujące. Najlepszy efekt terapeutyczny uzyskujemy po wykonaniu serii 6 zabiegów, 2 razy w tygodniu.

Jak walczyć z cieniami pod oczami – Fioletowo-czerwone cienie

Cienie pod oczami mogą być również objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych. Warto zwracać na nie szczególną uwagę jeżeli nie występują skłonności do ich powstawania i przesypia się odpowiednią ilość godzin. Fioletowo-czerwona oprawa oczu może świadczyć o alergii, natomiast ciemnobrązowa może wskazywać na niewydolność wątroby. Drugi objaw jest szczególnie poważny, ponieważ nieleczona niewydolność wątroby może prowadzić do śmierci. Jednak zamiast panikować, należy pamiętać, że w przypadku chorób występują również inne objawy, a cienie pod oczami to najczęściej problem typowo kosmetyczny i istnieje wiele sposobów pozbycia się go.

Najnowszą i najskuteczniejszą obecnie metodą na cienie pod oczami jest terapia łączona z wykorzystaniem oligopeptydów biomimetycznych. Osobiście polecam zabieg z użyciem Dark Circle Solution, RSS HA Eyes lub Teosyal Redencity II podane w formie mezoterapii. Dodatkowo przy głębokich dolinach łez polecam uzupełnienie objętości kwasem hialuronowym z koktajlem regeneracyjno-rozświetlającym – mówi dr Chmielewski.

Worki i cienie to dwie różne rzeczy!

 Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tzw. worki i cienie pod oczami to zupełnie dwa oddzielne zaburzenia. Nazwa worki pod oczami pochodzi od angielskiego słowa eye bag, oznaczającego opuchliznę pod oczami. Natomiast cienie to under eye dark circle, czyli ciemne doliny łez bez podpuchnięcia. Przyczyną worków pod oczami, poza zaburzeniem odpływu limfatycznego, czyli zatrzymywaniem wody w organizmie, może być choroba tarczycy albo choroba oczu. Jednak najczęstszym powodem ich pojawienia jest genetyczna predyspozycja i budowa oczodołu oraz powięzi oczodołowej, która powoduje powstanie przepukliny tłuszczowej podoczodołowej (tłuszcz jest wypychany spod gałki tworząc tak jakby poduszkę tłuszczową pod okiem). Do tej pory jedynym rozwiązaniem była operacja, natomiast w ostatnim czasie pojawił się preparat bazujący na oligopeptydach – Eyebag Solution, który podaje się w formie mezoterapii. Zabieg z jego użyciem skutecznie niweluje worki pod oczami, zwiększa napięcie powięzi oczodołowej oraz zmniejsza obrzęk dolnej powieki, zmniejszając objętość worków. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, zatem w codziennej pielęgnacji trzeba o nią szczególnie dbać. Z cieniami i workami najlepiej udać się do specjalisty, który oceni jaki będzie najlepszy sposób na ich zniwelowanie.

A Wy jak radzicie sobie z cieniami pod oczami na co dzień? Zdecydowałybyście się na zabiegi w salonie kosmetycznym, by pozbyć się ich na trwałe?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (175 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...