Jak używać perfum, by zapach na skórze był trwały? Sprawdź, gdzie i w jaki sposób najlepiej je aplikować!
Piękne zapachy to coś, co uwielbiają wszyscy bez wyjątku. Dodają nam atrakcyjności i pewności siebie, przywołują wspomnienia, a niekiedy nawet pomagają grać osobę, którą chcielibyśmy być. Wiele z nas nie umie jednak posługiwać się nimi w odpowiedni sposób, aplikując perfumy tak, by nie uleciały ze skóry wraz z pierwszym podmuchem wiatru. Jeśli i Ty masz wrażenie, że używany przez Ciebie zapach rozpływa się w powietrzu w kilka chwil, sprawdź, jak używać perfum prawidłowo! Otul się delikatną aromatyczną mgiełką na całe popołudnie albo wieczór i przekonaj, jak intensywnie działa ona na zmysły!
Jak używać perfum, by zapach na skórze był trwały? Sprawdź, gdzie i w jaki sposób najlepiej je aplikować!
Po pierwsze: nie rozcieraj!
Jak zaznaczają doświadczeni perfumiarze, większość z nas popełnia błąd w aplikowaniu zapachów już na etapie ich wybierania w drogerii. Chodzi o to, że spryskujemy nimi nadgarstki, a później odruchowo rozcieramy rękami płyn zamiast pozwolić mu po prostu stopić się ze skórą. Takie działanie powoduje wydzielenie się naturalnych enzymów produkowanych przez skórę, a co za tym idzie zmianę przebiegu procesu utleniania zapachu. W efekcie kompozycja aromatów traci na wyrazistości i już po chwili pachnie nieco inaczej niż ta zamknięta we flakoniku. Podobną reakcję może wywołać spryskiwanie perfumami przesuszonej skóry. By jej uniknąć, lepiej uprzednio posmarować ciało bezwonnym olejkiem lub balsamem.
Po drugie: spryskuj ciepłe partie skóry
Utarło się, że perfumami spryskujemy głównie nadgarstki. To dobry wybór, ale zapachy możemy rozpylać także w innych partiach ciała, wybierając szczególnie te, w których krew krąży najszybciej. Doskonałe będą okolice szyi tuż poniżej płatków uszu, zgięcia łokci, skóra pod kolanami, a także okolice dekoltu. Jeżeli perfumy nie zawierają alkoholu, możemy także spryskiwać nimi szczotkę do włosów, by przenieść je w ten sposób na kosmyki. Pamiętajmy, że rozprowadzone w różnych partiach ciała jednocześnie perfumy utrzymają się dłużej niż te, którymi spryskamy obficie tylko niewielki obszar.
Dodatkowo warto zachować odstęp około 20 centymetrów pomiędzy atomizerem a skórą. Taka aplikacja jest bezpieczniejsza i bardziej efektywna, gdyż pozwala rozwinąć szerszą gamę nut zawartych w kompozycji.
Po trzecie: męskie perfumy aplikuj na ciało
Perfumy męskie są z reguły bardziej intensywne i cięższe od kobiecych. Z tego względu należy stosować je z umiarem, spryskując wyłącznie ciało, bez jednoczesnego aplikowania ich na ubranie. U mężczyzn najlepiej sprawdza się spryskiwanie wodą kolońską lub toaletową szyi, zgięć łokci i torsu. Jeżeli jednak po męską kompozycję zapragnie sięgnąć kobieta, polecamy dopasować ją do wieczorowej stylizacji, która z zasady powinna być bardziej wyrazista od casualowej.
Po czwarte: przechowuj z dala od światła
Flakoniki perfum potrafią mieć tak dekoracyjną i kuszącą formę, że z trudem przychodzi nam powstrzymywanie się od eksponowania ich na toaletce czy łazienkowych półkach. Dla dobra zapachu i przedłużenia wyrazistości całej kompozycji powinnyśmy jednak chronić je przed światłem i wahaniami temperatury. Otwarty flakonik najlepiej więc trzymać w oryginalnym kartonowym opakowaniu – szczególnie, jeśli zamknięty jest w przezroczystej buteleczce. Pamiętajcie też o tym, że wody perfumowane w szkle nie mają szans przetrwać dłużej niż 3 lata. Nie porywajcie się na zakup dużych, kosztownych flakoników, jeśli nie zamierzacie spryskiwać się perfumami codziennie.