Jak używać hydrolatów? Te kwiatowo-ziołowe hity są lepsze od toników!

Do niedawna hydrolaty traktowano jako produkt uboczny powstający przy wytwarzaniu olejków eterycznych. Były to w końcu jedynie wodne wyciągi z kwiatów i ziół, wyprodukowane w procesie destylacji parą wodną. Gdy jednak kosmetolodzy odkryli, że mają one wielki pielęgnacyjny potencjał, hydrolaty szybko stały się prawdziwym hitem. Teraz, dzień po dniu wypierają z drogerii tradycyjne toniki, od których są w większości lepsze i delikatniejsze. Jak używać hydrolatów? Które z nich są lepsze na zmarszczki, a które niwelują trądzik? Czy to kosmetyki wielofunkcyjne? Wyjaśniamy!

jak używać hydrolatów

źródło: www.unsplash.com, Adrian Motroc

Jak używać hydrolatów? Te kwiatowo-ziołowe hity są lepsze od toników!

Hydrolaty to wodne roztwory soków z roślin o dobroczynnym działaniu. Nic dziwnego, że coraz więcej blogerek beauty i dermatologów opowiada się za ich stosowaniem. To prawdziwe skarbnice witamin, mikroelementów i przeciwutleniaczy. Co więcej, w przeciwieństwie do toników i czystych olejków eterycznych, rzadko wywołują podrażnienia skóry. Mają też znacznie bardziej subtelny zapach, choć jest on wystarczająco wyczuwalny, by można było mówić o połączeniu pielęgnacji z aromaterapią.

Kolejna dobra wiadomość? Wiele hydrolatów służy do stosowania nie tylko na twarz, ale też do pielęgnacji ciała i włosów. Można używać ich solo (na przykład do tonizowania twarzy), ale też dodawać je do kremów czy balsamów albo łączyć ich stosowanie w dwuetapowej pielęgnacji. Jedyny warunek to odpowiednie dopasowanie hydrolatu do potrzeb skóry bądź włosów. Podpowiadamy, jak to zrobić!

 

Pomarańcza dla zmęczonej cery

jak używać hydrolatów

www.unsplash.com, Victoria Priessnitz

Masz zmęczoną, poszarzałą cerę bez blasku i energii? Sięgnij po hydrolat z kwiatu gorzkiej pomarańczy. Nawilży on i rozświetli Twoją skórę, poprawiając jej ukrwienie oraz koloryt. Regularnie stosowany, pomoże skórze odzyskać młodzieńczy wygląd i doda jej jędrności. Jak używać hydrolatów z kwiatów gorzkiej pomarańczy do produkcji domowych kosmetyków? Wystarczy, że dodasz kilka jego kropli do zielonej albo białej glinki bądź sproszkowanych alg, a otrzymasz świetną oczyszczająco-odżywiającą maseczkę bankietową!

 

Róża na zmarszczki i pękające naczynka

jak używać hydrolatów

www.unsplash.com, Logan Weaver

Właścicielkom cery naczynkowej, ze skłonnością do zaczerwienień polecamy wypróbować hydrolat z róży. Różany hydrolat w naturalny sposób uszczelnia naczynka, chroniąc skórę przed powstawaniem nieestetycznych pajączków czy rumieni. Dodatkowo, koi podrażnienia i intensywnie nawilża skórę, a zawarte w nim olejki eteryczne zwalczają wolne rodniki. W efekcie procesy starzenia ulegają spowolnieniu, a zmarszczki delikatnie się wygładzają. Tuż po użyciu cera jest odświeżona i naprężona. Jak używać hydrolatów z róży? Najlepiej sprawdzają się w charakterze toniku, ale mogą też służyć jako mgiełka do twarzy i całego ciała. Jeśli zaś nasączymy preparatem waciki (lub materiałowe krążki) i położymy na powiekach na około 10 minut, hydrolat rozjaśni cienie pod oczami.

 

Lawenda na trądzik i zaskórniki

lawenda

www.unsplash.com, Valeria Cerbu

Urocze fioletowe kwiaty, za które kochamy Prowansję, przyniosą harmonię twarzy o cerze mieszanej lub tłustej, ze skłonnością do łojotoku, zaskórników i rozszerzonych, zatkanych porów. W postaci wyciągu potrafią bowiem regulować pracę gruczołów łojowych i redukować wydzielanie się sebum. Stosowany regularnie, hydrolat z lawendy zmniejszy widoczność skaz i delikatnie oczyści cerę. Jak używać hydrolatów z lawendy wielofunkcyjnie? Spryskuj nimi skórę skalpu po każdym myciu głowy, a zmniejszysz przetłuszczanie się włosów. Jeśli natomiast cierpisz na bezsenność lub migreny, spryskuj lawendowym hydrolatem swoje poduszki. Ten zapach Cię zrelaksuje i ułatwi zasypianie.

 

Ważne!

Pamiętaj, że hydrolaty mają stosunkowo krótki termin użycia. Przechowuj je w buteleczkach z ciemnego szkła, w zacienionym i chłodnym miejscu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...