5 rad jak utrzymać porządek w łazience na dłużej

Łazienka jest jednym z bardziej kłopotliwych miejsc do utrzymania czystości, podobnie jak kuchnia. Ze względu na to, że jest miejscem, w którym dbamy o higienę osobistą, pielęgnację, a także makijaż i w fryzurę czystość w niej jest trudna w utrzymaniu. Toczysz syzyfową walkę z zaciekami od wody, plamami z mydła, osadzającym się kamieniem, nieprzyjemnymi zapachami dobywającymi się z toalety? Radzimy jak utrzymać porządek w łazience na dłużej . 

 łazienka

Błyszczące kafelki, lśniąca armatura bez nieestetycznych osadów i zacieków oraz świeży zapach świadczący, że w łazience jest czysto i higienicznie. Wbrew pozorom osiągniecie tego efektu nie musi być ani trudne, ani czasochłonne. Wystarczy tylko kilka sprawdzonych sposobów.

 

 1. Walka z kurzem. Gdy chcesz, aby łazienka była czysta dłużej, przecieraj półki i armaturę raz dziennie. Wykorzystuj do tego jednorazowy ręczniczek nasączony spray’em do mebli typu multisurface. Tę czynność wykonuj najlepiej tuż po porannej toalecie, zbierając w ten sposób cały, nowo nagromadzony kurz. Gwarantujemy, że nie poświęcisz na to więcej niż 3-4 minuty.
 2. Zacieki na bateriach. Chromowane baterie łazienkowe są wyjątkowo podane na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, szczególnie zacieki od wody. Gdy powstaną, trudno je usunąć, nie ryzykując uszkodzenia delikatnej powłoki baterii. Dlatego najprostszym sposobem jest przecieranie tych elementów bezpośrednio po kąpieli, gdy są jeszcze mokre. Woda nie zaschnie, zacieki nie powstaną, a baterie będą błyszczące i schludne. To praca na dosłownie kilka sekund.
 3. Osad na ceramice. Mydlany nalot w umywalce czy wannie nie powstanie, gdy każdorazowo po użyciu wytrzesz je do sucha. Niestety to czasochłonna czynność, którą rzadko kto ma ochotę wykonywać. Sposobem na walkę z nalotami może więc być mieszanka octu z wodą nakładana na zanieczyszczone powierzchnie za pomocą miękkiej gąbki. Gdy osady są wyjątkowo oporne, możesz skorzystać ze specjalnego odkamieniacza, spryskując nim brudną powierzchnię. Preparat zmywasz po ok. 20 minutach od aplikacji. Plamy schodzą bez konieczności szorowania.
 4. Niehigieniczna toaleta. Toaleta to największe skupisko chorobotwórczych bakterii oraz zarazków. By nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania się, koniecznie opuszczaj deskę klozetową jeszcze przed spłukaniem wody. W ten sposób zapobiegniesz wydostawaniu się tzw. chmury bakteryjnej, która osadzając się na różnych powierzchniach (np. na szczoteczkach do zębów) może stanowić źródło zachorowań. Warto też pamiętać o stosowaniu kostek do WC. Chronią muszlę klozetową przed osadami, na których występują największe skupiska bakterii.
 5. Świeży zapach. Piękny zapach w łazience to dowód, że jest ona czysta i higieniczna. O długotrwale pachnącą atmosferę zadbasz, stosując automatyczne odświeżacze powietrza lub tańszą alternatywę w postaci patyczków zapachowych umieszczanych w dekoracyjnych wazonikach. Świeżość i czystość zapewnią także kostki toaletowe, które będą uwalniać zapach przy każdym spłukaniu toalety.

Jak widać, sprzątanie łazienki nie musi być ani trudne, ani obciążające czasowo. Wystarczy znać podstawowe zasady oraz przede wszystkim – być systematycznym. Dzięki temu nasza łazienka będzie lśnić blaskiem i pięknie pachnieć nie tylko tuż po generalnych porządkach.


Brait_Kostka do WC_Flowers_40gO czystą i pachnącą toaletę zadbasz z nowymi, jednofazowymi kostkami do WC, Brait XTRA POWER. To cztery warianty – Lemon, Flowers, Pine i Oceanic, gwarantujące długotrwały i intensywny zapach do 60 spłukań. To także wysokie właściwości czyszczące oraz ochrona toalety przed uporczywymi osadami. Kostka do WC od Brait kosztuje ok. 2,10 zł (zestaw z koszyczkiem), za sam zapas (40 g) zapłacimy ok. 1,20 zł. Produkty można dostać w znanych sieciach handlowych, sklepach oraz drogeriach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (205 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  29 lipca 2015 07:01

  Wbrew pozorom utrzymanie czystości w toalecie nie jest takie trudne.

  Odpowiedz
 2. Patriszia  29 lipca 2015 09:36

  Świetne rady. Wystarczy trochę czasu i systematyczności, a nasza łazienka będzie zawsze czysta 🙂

  Odpowiedz
  • Żanett  29 lipca 2015 10:33

   Zgadzam się. Lepiej sprzątać na bieżąco, bo łatwiej jest utrzymać czystość.

   Odpowiedz
 3. bbo  29 lipca 2015 11:15

  Niestety, łazienkę trzeba sprzątać codziennie…

  Odpowiedz
 4. lilka  29 lipca 2015 14:31

  Mnie najbardziej denerwuja zacieki na kafelkach przy prysznicu i przy zlewie-musze codziennie wycierac ;p

  Odpowiedz
 5. martucha180  29 lipca 2015 15:29

  Coś numeracja wysiadła 😉 Jak widać każdy brud w łazience jest numerem 1 🙂

  Odpowiedz
 6. martus2833  29 lipca 2015 18:22

  Ja co pewien czas przecieram krany octem, dzięki temu zawsze pięknie lśnią.
  Co do kostek do WC, ciężko znaleźć taką naprawdę intensywnie pachnącą.

  Odpowiedz
 7. Wusia  29 lipca 2015 20:32

  Stosuje się do większości tych rad.Kabinę wycieram po każdej kąpieli włącznie z kafelkami.Najważniejsza jest systematyczność.Bardzo pomocne są szmatki do czyszczenia f-my ACT ,które nie wymagają użycia żadnych detergentów.

  Odpowiedz
 8. macierzanka  29 lipca 2015 20:51

  Ważne jest codzienne sprzątanie łazienki.

  Odpowiedz
 9. Aneta  30 lipca 2015 16:30

  Większość tych rad stosuję 🙂

  Odpowiedz
 10. Gocha  30 lipca 2015 21:57

  Ja niestety nie sprzątam codziennie łazienki ;/ Irytują mnie zacieki na kabinie prysznicowej

  Odpowiedz
 11. mrowka  2 sierpnia 2015 21:45

  Jak dla mnie codzienne oczyszczanie łazienki jest koniecznością 🙂

  Odpowiedz
 12. gusia.  3 sierpnia 2015 09:46

  Wiadomo chce się czysto,trzeba sprzątać 😉

  Odpowiedz
 13. Anita  24 sierpnia 2015 16:45

  my czyścimy wannę i baterię po każdym myciu 🙂

  Odpowiedz
 14. Madziulka444  20 września 2015 16:52

  Porady przydatne dla każdego.

  Odpowiedz
 15. Agnieszka  2 listopada 2015 13:53

  Dzięki!

  Odpowiedz
 16. Ewcia  8 czerwca 2016 08:42

  Świetne porady. Faktycznie łazienka jest kłopotliwym miejscem do utrzymania czystości. Zacieki na armaturze robią się nagminnie. Jest to ciągła walka z wiatrakami. Faktycznie można je przecierać zaraz i nie będzie widocznych śladów 😀 Czas działać!

  Odpowiedz
 17. blogujemytestujemy  25 grudnia 2016 19:53

  Niestety mnie nie cchce się sprzątać codziennie łazienki,ale chyba muszę to koniecznie zmienić.Mam na wannie żółty zaciek od spływającej wody,czy ktoś zna dobry sposób na jego usunięcie? Szorowanie różnymi środkami nie przynosi rezultatu

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany