Jak usypiać dziecko? Sprawdzone sposoby wieloletnich niań!

Nauka usypiania to wbrew pozorom bardzo trudna sprawa. Metody opisywane w książkach i poradnikach nie zawsze pomagają – tę umiejętność zdobywa się poprzez doświadczenie! Dziś swoje sekrety zdradzają nam wieloletnie nianie.

Jak usypiać dziecko? Sprawdzone sposoby

Rytuały

Maluchy można nauczyć, że już czas spać – dzięki temu nie marudzą, gdy nadchodzi wieczór. Aby jednak same chciały już się położyć, trzeba je przyzwyczaić do pewnych rytuałów.

Kasia, niania z Warszawy, w zawodzie od 5 lat:

Dla dobrego snu dziecka niezwykle ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Wprowadzając w jego życie rytuały przed położeniem się spać, wprowadzamy też stabilność.

Standardowy zestaw rytuałów składa się zazwyczaj z kąpieli, mycia zębów, czesania włosów. Zawsze na końcu całego procesu jest rytuał najważniejszy dla malucha – samo usypianie.

Bajka do snu

Jednym z końcowych rytuałów może być czytanie bajek. Czytanie na dobranoc uspokaja dzieci niezależnie od wieku – i kilkumiesięczne maluchy, i kilkuletnie smyki.

Jagoda, niania ze Szczecina, odchowała dwoje swoich dzieci, opiekunka od 7 lat:

Maluchy niekoniecznie muszą rozumieć nawet treść czytanej opowieści, jednak już sam dźwięk znajomego głosu je uspokaja i pozwala na odprężenie.

Czytaniu może towarzyszyć wyciszająca muzyka lub kołysanki. Gdy zobaczysz, że Twój maluch już usypia, odczekaj 10 minut, przycisz nieco odtwarzacz. Po kolejnych 5 minutach możesz wyłączyć muzykę i wyjść z pokoju dziecka.

Ciepłe mleko

Najmłodsze dzieci (niemowlęta) często usypiają w trakcie wieczornego karmienia. Jeśli chcesz, by tak było, pamiętaj żeby układać malucha ma boku, aby zapobiec zakrztuszeniu. Butelkę z mlekiem lub kaszką trzymaj tak długo, aż dziecko uśnie.

Daria, niania z Poznania, zawodowa opiekunka do dzieci od 8 lat:

Widzisz, że maluszek już usnął? Nie wyciągaj smoczka od razu z jego buzi – odczekaj chwilkę. Jeśli dziecko się przebudzi w trakcie odkładania butelki, szybko mu ją oddaj i ponów całą próbę usypiania.

Metodę „na mleczko” można wykonywać na dwa sposoby: albo odłożywszy malucha do łóżeczka, albo nosząc go na rękach. Ta druga opcja zazwyczaj jest skuteczniejsza – jednak także dużo bardziej męcząca dla naszych rąk.

Opieka nad dzieckiem często jest trudna, zwłaszcza dla młodych rodziców. Potrzebujesz wsparcia niani? A może chcesz wrócić do pracy zawodowej? Idealnej opiekunki dla swojego maluszka szukaj na www.niania.pl.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  27 marca 2017 17:27

  Gdyby mi tak ktoś bajkę poczytał….

  Odpowiedz
 2. Jaworka  29 marca 2017 08:04

  Dobry artykuł dla przyszłych mam i zgadzam się że dla dziecka to poczucie bezpieczeństwa i rytuały do których sie przyzwyczaja a wtedy łatwiej i szybciej zasypia

  Odpowiedz
 3. Aneta  10 kwietnia 2017 14:10

  Kiedyś z pewnością mi się przydadzą takie rady, dzisiaj jeszcze to nie dla mnie 😉

  Odpowiedz
 4. Maria Nyska  17 września 2017 09:55

  u nas sprawdza się po prostu delikatne huśtanie w wózku i śpiewanie. jeszcze pozytywki, bo to zawsze zainteresuje malucha i go uspokoi. miś obok i spanie gwarantowane 🙂 fajne pluszaczki mają w misiedwa, takie mięciutkie. mój Krzyś ma ich kilka, ma też swojego ulubieńca misia i jak ma jego, to już mu więcej nie trzeba 🙂 poczucie bezpieczństwa jest podstawą 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany