Jak usunąć skórki z paznokci?

Jak usunąć skórki z paznokci dokładnie i nie ryzykując skaleczeń i trwałych uszkodzeń? Potrzebujemy do tego dobrego sprzętu, specyfików zmiękczających i… dużo skupienia. Oto poradnik, jak w domowym zaciszu wykonać zabieg usuwania skórek z paznokci.

Spis treści:

Skórki narastające na płytkę paznokcia to zmora niejednej kobiety. Jeżeli są zbyt długie lub zbyt wyschnięte, często pękają, powodując ból i dyskomfort przy codziennych czynnościach. Poza tym nie wyglądają zbyt estetycznie. Po ich odepchnięciu lub usunięciu paznokcie wyglądają na dłuższe i prezentują się bardziej szykownie. Jak usunąć skórki z paznokci skutecznie i nie robiąc sobie krzywdy? Co robić by Twój manicure na paznokciach prezentował się elegancko?

Jak usunąć skórki z paznokci?

 

Jak usunąć skórki z paznokci – przygotowanie

1. Przygotuj odpowiedni sprzęt

 

odpowiedni sprzęt do usuwania skórek w paznokciach

Jakiegokolwiek sprzętu zdecydujesz się użyć, najważniejsze, by był ostry. Inaczej możesz bardzo się pokaleczyć, a nawet jeśli się nie zranisz, efekt na pewno będzie daleki od ideału. Jeżeli nie planujesz wycinania skórek, a jedynie ich odepchnięcie, wystarczy kosmetyczna szpatułka o ściętych brzegach. Jeżeli natomiast wolisz pozbyć się skórek na dobre, przygotuj ostre cążki, radełko lub frezarkę do paznokci.

2. Zadbaj o zmiękczenie skórek

Nie próbuj pozbywać się sztywnych, przesuszonych skórek – nie zrobisz tego dokładnie, a możesz zafundować sobie wiele skaleczeń. A warto wiedzieć, że nieumiejętne usuwanie skórek potrafi wprowadzić zmiany w macierzy paznokci, które mogą stać się kruche i zniekształcone na dłuższy czas! Przygotuj więc kąpiel dla skórek. Do miski nalej ciepłej wody – nie powinna być za gorąca ani za zimna. Dodaj do niej kilka kropel olejku, np. jojoba albo olejku z pestek winogron. Mocz ręce w wodzie przynajmniej przez 5 minut. Możesz też spróbować odsunąć skórki bezpośrednio po ciepłej kąpieli.

Jak usunąć skórki z paznokci – co robić krok po kroku

3. Zacznij od odsuwania

Paznokcie osusz ręcznikiem i wmasuj w skórki tłusty krem, wazelinę lub specjalną odżywkę do skórek. Te specyfiki dodatkowo zmiękczą i natłuszczą skórki. Po wmasowaniu możesz przystąpić do usuwania skórek.
Jeżeli skórki nie narastają na płytkę paznokcia, nie ma sensu ich usuwać – lepiej po prostu odepchnąć je szpatułką. Jest to znacznie bezpieczniejsze. Jeżeli skórki nie chcą poddać się przesuwaniu, po prostu pomocz je kilka minut dłużej.

Jeżeli Twoje skórki dalej wyglądają nieestetycznie, wytnij je. Pamiętaj, żeby robić to umiejętnie. Skórki osłaniają macierz paznokcia i chronią przez przeniknięciem bakterii pod płytkę. A poza tym jeżeli się przy tym skaleczysz, będzie to naprawdę bolało! Skaleczenia na dłoniach są wyjątkowo uciążliwe.
Przygotuj ostre cążki. Wsuń ostrze delikatnie pod skórkę i delikatnie wycinaj ją od lewej do prawej. Nie ciągnij do góry i nie szarp. Jeżeli musisz to robić, to znak, że masz zbyt tępe narzędzie. Jeżeli skórki dalej wydają Ci się za twarde, dodaj kremu lub odżywki.

Skórki możesz też usunąć radełkiem z kopytkiem. W tym przypadku używa się jego ostrej końcówki. Można też użyć nożyczek do wycinania skórek albo po prostu spiłować je frezarką, która wykruszy je równo i bez szarpania. Ten ostatni sposób wymaga jednak bardzo dużej wprawy.

Jak usunąć skórki z paznokci – co robić po usunięciu

4. Po zabiegu usuwania

Po skończonym zabiegu wymocz ręce w ciepłej wodzie, spłukując resztki skórek i kosmetyków nawilżających. Możesz pomóc sobie wacikiem. Następnie posmaruj skórki oliwką lub innym preparatem, który je odżywi i poprawi ich stan (sposób zaczerpnięty z manicure japońskiego).
Zabieg przeprowadzaj regularnie, np. co tydzień. Dbaj też o skórki – suche i popękane są nie tylko nieestetyczne i często bolesne, ale też mogą wywoływać infekcje. Mogą się także zadzierać, a „zadziory” sprawiają wyjątkowo przykre odczucia i są trudne do całkowitego usunięcia.

Jak dbać o skórki?

Przede wszystkim uważaj, by ich nie przesuszyć. Nie używaj zmywacza z acetonem, używaj za to dużo kremu do rąk. Najlepszy będzie taki krem, który zawiera witaminy A i E. Na rynku dostępne są też maści i odżywki do skórek i paznokci, zawierające te witaminy. Witaminę A warto też włączyć do diety. Jej doskonałym źródłem jest chociażby sok z marchwi. Kolejnym suplementem, który z pewnością pozytywnie wpłynie na stan paznokci i skórek, jest skrzyp polny.
Stan paznokci i skórek z pewnością poprawi też olejowanie – naturalne olejki mają właściwości odżywcze i zmiękczające. Paznokciom i skórkom dobrze zrobi nacieranie olejkiem jojoba lub z pestek winogron, które są dostępne nawet w formie pisaka, a także mleczkiem pszczelim. Zimą warto mieć też przy sobie wazelinę kosmetyczną, którą w razie potrzeby będzie można natrzeć skórki.

Twoje skórki są twarde i rosną wyjątkowo szybko, zachodząc na paznokcie? Możesz wypróbować jeden z dostępnych na rynku preparatów do usuwania skórek. Takie preparaty, zazwyczaj dostępne w formie żelu, zmiękczają skórki i rozpuszczają część z nich.

Warto także uważać podczas prac domowych – detergenty bardzo przesuszają paznokcie i skórki. Mają też drażniący wpływ na skórę naszych dłoni. Dlatego podczas zmywania czy mycia kafelków ściennych warto mieć na sobie gumowe rękawiczki.

A jak Wy dbacie o skórki paznokci? Usuwacie je, czy może wolicie mniej radykalne metody?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (233 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...