Jak usunąć rysy z okularów? 4 domowe sposoby na zarysowania

Porysowane okulary to problem, który dotknął z pewnością niejedną z nas. Korekcyjne czy przeciwsłoneczne, początkowo wydają się trwałe i niepodatne na uszkodzenia. W miarę upływu czasu przestajemy jednak tak bardzo zważać na to, jak je traktujemy. Zamiast do futerału, wrzucamy luzem do torebki. Zaczepiamy na dekolcie koszulki albo nosimy na głowie, aż nagle zauważamy na soczewkach nieestetyczne rysy, za którymi wszystko wydaje się chować za mgłą. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy 4 proste triki!

Gdy zauważamy, że doszło do zarysowania szkieł naszych ulubionych okularów, zwykle uznajemy, iż jedynym rozwiązaniem będzie wymiana ich na nowe. Z uwagi na cenę, czas i wysiłek, jaki musimy podjąć, po raz kolejny udając się na wizytę do optometrysty, potrafimy jednak przeciągać to zadanie w nieskończoność. Tymczasem jakość obrazu oglądanego przez porysowane szkło odbiera nam radość z oglądania filmów, czytania książek, a nawet przyglądania się twarzom znajomych. Zanim więc spiszemy swoje szkła na straty lub wygospodarujemy czas na pójście do optyka, warto spróbować naprawić soczewki. Przynajmniej na jakiś czas. Oto 4 sprawdzone sposoby na to, jak usunąć rysy z okularów!

jak usunąć rysy z okularów

źródło: www.pixabay.com

Jak usunąć rysy z okularów? 4 domowe sposoby na zarysowania

 

Użyj wosku do polerowania samochodu

źródło: www.pixabay.com

Rysy na karoserii auta to bardzo powszechny problem, dlatego producenci wosków i specjalnych markerów przeznaczonych do pielęgnacji samochodowych masek opracowują receptury, pomagające przynajmniej częściowo ukryć nieestetyczne zarysowania. Możesz wykorzystać stworzone przez nich formuły do podratowania ulubionych okularów, które niefortunnie odrapały się na dnie torebki! Wystarczy nałożyć odrobinę pasty na miękką ściereczkę z mikrofibry i delikatnie wcierać ją w wyczyszczone uprzednio szkła, wykonując okrężne ruchy. Proces polerowania trzeba powtarzać raz w tygodniu.

Uwaga: jeśli nie posiadasz samochodu, możesz spróbować użyć środka do polerowania mebli, który zawiera w składzie wosk.

 

Wyjmij sodę oczyszczoną z kuchennej szuflady

źródło: www.pixabay.com

Z zarysowaniem soczewek świetnie radzi sobie także soda oczyszczona. Ma ona stopień ścieralności wynoszący jedynie 7 RDa, dzięki czemu nie uszkadza szkieł, a jedynie bezpiecznie je poleruje. Wystarczy, że do małej miski wlejemy wodę i wsypiemy dwie łyżeczki sody. Następnie należy zanurzyć w miseczce okulary i przecierać je miękką ściereczką z mikrofibry. Na końcu należy wypłukać szkła i pozostawić je do wyschnięcia.

 

Nałóż na szkła pastę do zębów

źródło: www.pixabay.com

Innym, delikatnie ścierającym rysy środkiem czyszczącym, który znajdziesz w swoim domu, jest… pasta do zębów. Zanim jej użyjesz, sprawdź opis na etykiecie – pasta nie powinna zawierać silnych środków wybielających, a jej stopień ścieralności musi wynosić mniej niż 70 RDA. Gdy już wybierzesz odpowiednią pastę, nałóż niewielką jej ilość na soczewki po obu ich stronach i powoli poleruj rysy miękką ściereczką. Rób to przez 2-3 minuty, a następnie spłucz pastę zimną wodą i pozwól okularom wyschnąć (nie wycieraj szkieł).

 

Wypróbuj proszek do pieczenia

źródło: www.pixabay.com

Ostatni trik polega na wykorzystaniu proszku do pieczenia. Ma on działanie podobne do sody, jednak bardziej opiera się ono na dokładnym oczyszczeniu szkła z brudu i odświeżeniu szklanej powierzchni. By użyć proszku do usunięcia rys na szkłach, należy wytworzyć z niego gęstą pastę poprzez dodanie kilku kropli wody. Tak przygotowaną pastę trzeba następnie rozprowadzić po obu stronach soczewek okrężnymi ruchami i wypolerować suchą, miękką ściereczką. Rezultat Cię zaskoczy!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (174 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...