Jak urządzić szary salon? – inspirujące dodatki

Na ścianach salonu zawsze dobrze wyglądają biele, beże i stonowane odcienie brązu. Coraz częściej jednak odchodzi się od bezpiecznych zestawów i decyduje na kolory odważniejsze, takie jak fiolety, turkusy lub szarości. Ostatnia z tych barw daje duże pole do manewru w zakresie aranżacji wnętrz – odpowiednio wykorzystany potencjał w tym przypadku to szary salon, z którego nie chce się wychodzić. Tylko jak uzyskać ten efekt? Postaw na dodatki!

Spis treści:

Salon – przestrzeń, która łączy

Salon to pomieszczenie, które w wielu domach zajmuje czołówkę najczęściej i najchętniej odwiedzanych. Często stanowi przedłużenie kuchni i jadalni lub zastępuje niektóre z ich funkcji. Odbywają się tam wspólne spotkania rodzinne, dyskusje i seanse filmowe. Z chęcią wybieramy to miejsce, aby usiąść na wygodnej kanapie i doczytać ostatnie strony książki lub, z filiżanką w ręku, łapiemy chwilę oddechu między obowiązkami. Nic więc dziwnego, że wkładamy sporo wysiłku w to, aby zadbać o wystrój tego pomieszczenia i wypełniać je ulubionymi kolorami. Coraz częściej wykazujemy się w tym aspekcie odwagą i sięgamy po mniej klasyczne barwy. W efekcie tego, w naszych domach pojawia się szary salon. Nie zawsze jednak wiemy, jak go udekorować.

Dekoracje i dodatki – nadaj indywidualny charakter pomieszczeniu

Odpowiednio dobrane dekoracje w salonie to jak postawienie kropki nad i. Najczęściej to one stanowią o ostatecznym charakterze pomieszczenia. Ponieważ od nich zależy, jak będziesz się czuć w tym miejscu, warto poświęcić nieco więcej czasu, by dokonać właściwych wyborów.

Często widywane na ścianach dekoracje to plakaty lub różnego rodzaju grafiki oprawione w drewniane ramy. Istnieją takie motywy graficzne, które wywołują w nas radość i chcielibyśmy móc się nimi otaczać. Podczas urządzania pomieszczeń, musimy jednak brać pod uwagę powierzchnię, którą dysponujemy. W tej sytuacji ważne stają się również walory użytkowe posiadanych przedmiotów. Przykładem rozwiązania odpowiadającego na potrzeby w tym zakresie jest tablica na magnesy z nadrukiem. Widoczne na niej motywy graficzne są realistyczne i mają świetną jakość – na długo zachowają więc swoje oryginalne kolory. Możesz mieć nie tylko kontrastujący z szarością ścian obraz, ale i funkcjonalną powierzchnię użytkową do przywieszania na niej magnesami listy zakupów, wybranych zdjęć i najważniejszych informacji.

Sprawdź także: Obrazy na szkle

Do dodatków często wybieranych w celu ocieplenia wnętrza należą również różnego rodzaju tekstylia. Od poduszek, przez obrusy, aż do zasłon. Wielobarwne, grube narzuty lub włochate koce z powodzeniem przykryją nasze kanapy, a nas samych ochronią przed wieczornym chłodem. W szarych pomieszczeniach, ciekawie prezentują się tkaniny w kontrastujących kolorach. Przytłumione barwy z pewnością będą sprzyjać wyciszaniu. Na przykład przygaszony róż na zasłonach nie będzie angażował naszej uwagi i świetnie będzie prezentować się w towarzystwie szarości na ścianach.

Estetycznym, ale i użytecznym dodatkiem każdego wnętrza są kwiaty. Oczyszczają powietrze, a ich widok działa uspokajająco. Jest ich tak dużo, że bez trudu znajdziesz rodzaj odpowiedni dla warunków, które panują w Twoim salonie. Ciemne i o jasno wybarwionych liściach – wszystkie świetnie będą prezentować się na popielatym lub grafitowym tle. Dobierz do nich doniczki, które wzmocnią wypracowany już charakter pomieszczenia.

Urokliwe lampy w pomieszczeniu to nie byle detale – to sprawa wysokiej rangi. Niezależnie od tego, czy będzie to żyrandol, nowoczesne oświetlenie, świece w świecznikach lub lampiony – zadbaj, żeby w salonie nie zabrakło tego rodzaju światła, które pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Czego unikać w aranżacji szarego salonu?

Nie ma jednej złotej zasady odnośnie tego, czego należy się wystrzegać podczas aranżacji salonu swoich marzeń. Ponieważ ma to być pomieszczenie, w którym chcą przebywać konkretne osoby, warto, aby wszelkie decyzje podejmowane były w oparciu o ich preferencje. Sugeruje się jednak unikać zbyt ciemnych odcieni szarości, gdyż w nadmiarze mogą działać przygnębiająco. Odpowiednio dobrany odcień szarego to podstawa i baza robiących wrażenie aranżacji z wykorzystaniem tego koloru.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (30 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...