Jak urządzić pokój dla ucznia? Podpowiada pedagog i projektantka wnętrz

Twoja pociecha w tym roku po raz pierwszy idzie do szkoły? To wązny czas dla Ciebie i dziecka. Wiele zmian, inna organizacja dnia, nowe obowiązki i duże wymagania. Szkolna wyprawka jednak nie ogranicza się jedynie do zawartości plecaka i stroju na zajęcia wychowania fizycznego. Trzeba również zadbać o odpowiedni kącik do nauki i odpoczynku. Pytamy projektantkę wnętrz i pedagoga jak urządzić pokój dla ucznia w niedrogi i prosty sposób. Zapraszamy!

Bez względu na wielkość pokoju dla przyszłego ucznia powinniśmy pamiętać o funkcjonalnej i ponadczasowej przestrzeni, która pozwoli czerpać korzyści z aranżacji przez długie lata. Co ważne, pokój powinien pasować do osobowości dziecka i jego zainteresowań. Zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie i meble, dopasowane do wieku ucznia. Pokój dla pierwszoklasisty będzie urządzony inaczej niż ten dla gimnazjalisty.

Jak urządzić pokój dla ucznia?  – Pierwszoklasista a bajkowy świat

Jak urządzić pokój dla ucznia (1)

Zdjęcia: Komandor

Pamiętajmy, że dziecko, które dopiero co skończyło 6 lat, nie przestanie być tak z dnia na dzień dzieckiem, które przede wszystkim żyło w świecie bajek, lalek czy klocków. Oczywiście dojdą nowe nieznane mu dotąd obowiązki, ale będzie też miało mnóstwo czasu na zabawę – wyjaśnia Katarzyna Lachowska pedagog szkolny.Dlatego też planując pokój dla nowego ucznia, pamiętajmy, by pozostawić mu sporą przestań na bajkowy świat. Natomiast, w przypadku pokoju nastolatka, często zbuntowanego, spróbujmy stworzyć mu wnętrze, w którym jego samopoczucie będzie lepsze, ale również poprawi się jego motywacja do nauki – dodaje pedagog.

Aby wszystko ze sobą współgrało, musimy pamiętać o podziale strefowym na miejsce do: nauki, wypoczynku, ale także zabawy. – W osiągnięciu tego celu może pomóc odpowiedni dobór mebli i ich ustawienie, ale także dobrze dobrany kolor ścian. Chodzi o to, aby zaaranżować przestrzeń, w której dziecko będzie dobrze się czuć zarówno w momencie, kiedy będzie musiało się skupić na nauce, ale także wtedy, kiedy czas poświęci zabawie – dodaje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Jak urządzić pokój dla ucznia (2)

Zdjęcia: Komandor

Wybierając odpowiednie meble do pokoju dziecięcego, powinniśmy kierować się praktycznymi rozwiązaniami.  W ofertach producentów pojawiają się tzw. meble modułowe, które są w stanie pełnić swoje funkcje przez wiele lat. – Pokój dziecięcy czy młodzieżowy to wyzwanie dla każdego rodzica. Zachowanie porządku przy dużej ilości ubrań, drobiazgów czy książek to niełatwe zadanie. W zorganizowaniu chaosu z pewnością pomoże  pojemna i dobrze zaprojektowana szafa.  To nie tylko wygoda z punktu widzenia rodzica, który ma większą szansę zapanować nad czystością i ładem, ale także dla dziecka, które w prosty sposób uczy się dbać o swoje rzeczy. Taki nawyk warto wypracować od najmłodszych lat – podpowiada Anna Wróbel projektant mebli z firmy Komandor

W pokoju dla dziecka ważne jest również oświetlenie. Warto pomyśleć o strefowym rozłożeniu światła. Powinniśmy pamiętać również o jasnym oświetleniu sufitowym, które towarzyszyć będzie nauce i zabawie, ale i o lampie biurkowej oraz lampce nocnej.

Jak urządzić pokój dla ucznia?  – Kącik do nauki

Najważniejsze w pokoju ucznia jest biurko – solidne i ergonomiczne, natomiast krzesło powinno być z regulowaną wysokością. Niewłaściwa pozycja przy biurku to jedna z głównych przyczyn wad postawy i wzroku u dzieci w wieku szkolnym. Dlatego projektując kącik do nauki zwróćmy uwagę na biurka i krzesła z regulowaną wysokością.

Uczniowie w pierwszej klasie mają dużo zajęć manualnych – wycinają, tworzą, wyklejają, kolorują. Dlatego też należy odpowiednio zadbać o strefę wokół biurka, w której powinny się znaleźć różne pudełka, pojemniki i wszelkiego rodzaju przybory szkolne. Warto też przygotować miejsce np. wygodne szuflady, do których maluch będzie mógł schować swoje najcenniejsze prace i skarby.

Jak urządzić pokój dla ucznia?  – Ład i prządek

Dużym udogodnieniem może być szafa z drzwiami przesuwnymi z podziałem modułowym, która daje przede wszystkim możliwość dobrego i funkcjonalnego zorganizowania. W poszczególnych częściach szafy można przechowywać ubrania, inne wykorzystać na zabawki, pomoce edukacyjne oraz niezbędne w wychowaniu dziecka przedmioty, które można ukryć przed oczami gości.

Jak urządzić pokój dla ucznia (4)

Zdjęcia: Komandor

– Zanim podejmiemy decyzję o wyborze zabudowy do pokoju dziecięcego, warto przyjrzeć się jakie rzeczy znajdują się w pomieszczeniu. Ile miejsca potrzebujemy na odzież, a ile zajmują rzeczy szkolne lub zabawki. W wygodnej organizacji ubrań pomoże system drążków ubraniowych, proste systemy półek oraz szuflad i koszy. Nie zapominajmy, że szafa to zakup na kilka lat, powinna wybiegać w przyszłość, mówiąc inaczej – rosnąć razem z dzieckiem. Przy projektowaniu warto pomyśleć o dłuższych półkach lub pionowych  schowkach, w których będzie można schować np. narty, rolki  lub deskę snowboardową.  Aby szafa zawsze była dobrze zamknięta,  polecam  drzwi Heliodor  z mechanizmem naciśnij i otwórz. To nowatorski system, który spodoba się młodzieży, a przy okazji zadba o ciche domykanie drzwi, nawet wtedy, gdy będą się złościć.  – dodaje Anna Wróbel projektant mebli z firmy Komandor. Szuflady w tej sytuacji możemy wykorzystać jako schowki na bieliznę, czapki oraz inne ubraniowe dodatki. Zmieszczą się w nich również zabawki. Porządek wprowadzą też plastikowe, transparentne pojemniki, w których widać zawartość. Umieszczone w najniższych lokalizacjach pomogą maluchom mieć kontrolę nad organizacją ich rzeczy i nauczą dbania o porządek.

W przypadku młodszych dzieci warto podzielić szafę tak, by stworzyć segment ubraniowy oraz  obszar z półkami porządkującymi zabawki. Kiedy maluch podrośnie strefa na zabawki będzie mogła zostać przekształcona na moduł ubraniowy – komentuje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor. W pokoju dziecięcym sprawdzą się również panele wykonywane z płyt MDF. Płyty te są łatwe w pielęgnacji, a przede wszystkim antystatyczne.

Jak urządzić pokój dla ucznia?  – Nadruki i dodatki

Jak urządzić pokój dla ucznia (3)

Zdjęcia: Komandor

Odpowiedniego charakteru pokojowi może nadać nadruk na szafie. Wybór odpowiedniej kolorystyki i motywu może pomóc w uniknięciu obecności zbyt dużej liczby dodatków: zdjęć, obrazów czy zbędnych gadżetów. – W zależności od technik i maszyn, które posiada dana firma meblarska, nadruki mogą być wykonywane na frontach z płyty laminowanej, na szkle czy na tradycyjnych foliach PCV. W przypadku tych ostatnich, po nadrukowaniu grafiki łączy się ją z bezbarwnym szkłem – dodaje Monika Szczęsny. Taka forma dekoracji jest trwała i odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

O tym jaką różnicę czynią szczegóły nie trzeba nikogo przekonywać. Poduszki, dywaniki i inne elementy wyposażenia można dobrać do charakteru dziecka, przykładowo nawiązując do postaci z ulubionych bajek. Istotne jest również miejsce, w którym maluch będzie miał szanse zaprezentować rzeczy dla niego ważne – pochwalić się dokonaniami plastycznymi, czy zdjęciami. W tym zakresie pomocne będą korkowe tablice, lub specjalne farby do ścian, dzięki którym, za pomocą magnesów, będziemy mogli zawiesić cenne dla malucha informacje unikając przy tym stosowania pinezek, kleju i taśm.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (243 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...