Jak urządzić pokój dla ucznia? Podpowiada pedagog i projektantka wnętrz

Twoja pociecha w tym roku po raz pierwszy idzie do szkoły? To wązny czas dla Ciebie i dziecka. Wiele zmian, inna organizacja dnia, nowe obowiązki i duże wymagania. Szkolna wyprawka jednak nie ogranicza się jedynie do zawartości plecaka i stroju na zajęcia wychowania fizycznego. Trzeba również zadbać o odpowiedni kącik do nauki i odpoczynku. Pytamy projektantkę wnętrz i pedagoga jak urządzić pokój dla ucznia w niedrogi i prosty sposób. Zapraszamy!

Bez względu na wielkość pokoju dla przyszłego ucznia powinniśmy pamiętać o funkcjonalnej i ponadczasowej przestrzeni, która pozwoli czerpać korzyści z aranżacji przez długie lata. Co ważne, pokój powinien pasować do osobowości dziecka i jego zainteresowań. Zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie i meble, dopasowane do wieku ucznia. Pokój dla pierwszoklasisty będzie urządzony inaczej niż ten dla gimnazjalisty.

Jak urządzić pokój dla ucznia?  – Pierwszoklasista a bajkowy świat

Jak urządzić pokój dla ucznia (1)

Zdjęcia: Komandor

Pamiętajmy, że dziecko, które dopiero co skończyło 6 lat, nie przestanie być tak z dnia na dzień dzieckiem, które przede wszystkim żyło w świecie bajek, lalek czy klocków. Oczywiście dojdą nowe nieznane mu dotąd obowiązki, ale będzie też miało mnóstwo czasu na zabawę – wyjaśnia Katarzyna Lachowska pedagog szkolny.Dlatego też planując pokój dla nowego ucznia, pamiętajmy, by pozostawić mu sporą przestań na bajkowy świat. Natomiast, w przypadku pokoju nastolatka, często zbuntowanego, spróbujmy stworzyć mu wnętrze, w którym jego samopoczucie będzie lepsze, ale również poprawi się jego motywacja do nauki – dodaje pedagog.

Aby wszystko ze sobą współgrało, musimy pamiętać o podziale strefowym na miejsce do: nauki, wypoczynku, ale także zabawy. – W osiągnięciu tego celu może pomóc odpowiedni dobór mebli i ich ustawienie, ale także dobrze dobrany kolor ścian. Chodzi o to, aby zaaranżować przestrzeń, w której dziecko będzie dobrze się czuć zarówno w momencie, kiedy będzie musiało się skupić na nauce, ale także wtedy, kiedy czas poświęci zabawie – dodaje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Jak urządzić pokój dla ucznia (2)

Zdjęcia: Komandor

Wybierając odpowiednie meble do pokoju dziecięcego, powinniśmy kierować się praktycznymi rozwiązaniami.  W ofertach producentów pojawiają się tzw. meble modułowe, które są w stanie pełnić swoje funkcje przez wiele lat. – Pokój dziecięcy czy młodzieżowy to wyzwanie dla każdego rodzica. Zachowanie porządku przy dużej ilości ubrań, drobiazgów czy książek to niełatwe zadanie. W zorganizowaniu chaosu z pewnością pomoże  pojemna i dobrze zaprojektowana szafa.  To nie tylko wygoda z punktu widzenia rodzica, który ma większą szansę zapanować nad czystością i ładem, ale także dla dziecka, które w prosty sposób uczy się dbać o swoje rzeczy. Taki nawyk warto wypracować od najmłodszych lat – podpowiada Anna Wróbel projektant mebli z firmy Komandor

W pokoju dla dziecka ważne jest również oświetlenie. Warto pomyśleć o strefowym rozłożeniu światła. Powinniśmy pamiętać również o jasnym oświetleniu sufitowym, które towarzyszyć będzie nauce i zabawie, ale i o lampie biurkowej oraz lampce nocnej.

Jak urządzić pokój dla ucznia?  – Kącik do nauki

Najważniejsze w pokoju ucznia jest biurko – solidne i ergonomiczne, natomiast krzesło powinno być z regulowaną wysokością. Niewłaściwa pozycja przy biurku to jedna z głównych przyczyn wad postawy i wzroku u dzieci w wieku szkolnym. Dlatego projektując kącik do nauki zwróćmy uwagę na biurka i krzesła z regulowaną wysokością.

Uczniowie w pierwszej klasie mają dużo zajęć manualnych – wycinają, tworzą, wyklejają, kolorują. Dlatego też należy odpowiednio zadbać o strefę wokół biurka, w której powinny się znaleźć różne pudełka, pojemniki i wszelkiego rodzaju przybory szkolne. Warto też przygotować miejsce np. wygodne szuflady, do których maluch będzie mógł schować swoje najcenniejsze prace i skarby.

Jak urządzić pokój dla ucznia?  – Ład i prządek

Dużym udogodnieniem może być szafa z drzwiami przesuwnymi z podziałem modułowym, która daje przede wszystkim możliwość dobrego i funkcjonalnego zorganizowania. W poszczególnych częściach szafy można przechowywać ubrania, inne wykorzystać na zabawki, pomoce edukacyjne oraz niezbędne w wychowaniu dziecka przedmioty, które można ukryć przed oczami gości.

Jak urządzić pokój dla ucznia (4)

Zdjęcia: Komandor

– Zanim podejmiemy decyzję o wyborze zabudowy do pokoju dziecięcego, warto przyjrzeć się jakie rzeczy znajdują się w pomieszczeniu. Ile miejsca potrzebujemy na odzież, a ile zajmują rzeczy szkolne lub zabawki. W wygodnej organizacji ubrań pomoże system drążków ubraniowych, proste systemy półek oraz szuflad i koszy. Nie zapominajmy, że szafa to zakup na kilka lat, powinna wybiegać w przyszłość, mówiąc inaczej – rosnąć razem z dzieckiem. Przy projektowaniu warto pomyśleć o dłuższych półkach lub pionowych  schowkach, w których będzie można schować np. narty, rolki  lub deskę snowboardową.  Aby szafa zawsze była dobrze zamknięta,  polecam  drzwi Heliodor  z mechanizmem naciśnij i otwórz. To nowatorski system, który spodoba się młodzieży, a przy okazji zadba o ciche domykanie drzwi, nawet wtedy, gdy będą się złościć.  – dodaje Anna Wróbel projektant mebli z firmy Komandor. Szuflady w tej sytuacji możemy wykorzystać jako schowki na bieliznę, czapki oraz inne ubraniowe dodatki. Zmieszczą się w nich również zabawki. Porządek wprowadzą też plastikowe, transparentne pojemniki, w których widać zawartość. Umieszczone w najniższych lokalizacjach pomogą maluchom mieć kontrolę nad organizacją ich rzeczy i nauczą dbania o porządek.

W przypadku młodszych dzieci warto podzielić szafę tak, by stworzyć segment ubraniowy oraz  obszar z półkami porządkującymi zabawki. Kiedy maluch podrośnie strefa na zabawki będzie mogła zostać przekształcona na moduł ubraniowy – komentuje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor. W pokoju dziecięcym sprawdzą się również panele wykonywane z płyt MDF. Płyty te są łatwe w pielęgnacji, a przede wszystkim antystatyczne.

Jak urządzić pokój dla ucznia?  – Nadruki i dodatki

Jak urządzić pokój dla ucznia (3)

Zdjęcia: Komandor

Odpowiedniego charakteru pokojowi może nadać nadruk na szafie. Wybór odpowiedniej kolorystyki i motywu może pomóc w uniknięciu obecności zbyt dużej liczby dodatków: zdjęć, obrazów czy zbędnych gadżetów. – W zależności od technik i maszyn, które posiada dana firma meblarska, nadruki mogą być wykonywane na frontach z płyty laminowanej, na szkle czy na tradycyjnych foliach PCV. W przypadku tych ostatnich, po nadrukowaniu grafiki łączy się ją z bezbarwnym szkłem – dodaje Monika Szczęsny. Taka forma dekoracji jest trwała i odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

O tym jaką różnicę czynią szczegóły nie trzeba nikogo przekonywać. Poduszki, dywaniki i inne elementy wyposażenia można dobrać do charakteru dziecka, przykładowo nawiązując do postaci z ulubionych bajek. Istotne jest również miejsce, w którym maluch będzie miał szanse zaprezentować rzeczy dla niego ważne – pochwalić się dokonaniami plastycznymi, czy zdjęciami. W tym zakresie pomocne będą korkowe tablice, lub specjalne farby do ścian, dzięki którym, za pomocą magnesów, będziemy mogli zawiesić cenne dla malucha informacje unikając przy tym stosowania pinezek, kleju i taśm.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (239 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martus2833  24 sierpnia 2015 10:10

  Bardzo praktyczne porady.

  Odpowiedz
 2. scrabble  24 sierpnia 2015 10:32

  Podoba mi się pierwsza aranżacja.

  Odpowiedz
 3. Żanett  24 sierpnia 2015 10:38

  U mnie sprawdzają się naklejki ścienne – bardzo dobre rozwiązanie, aby zagospodarować pustą ścianę.

  Odpowiedz
 4. Aneta  24 sierpnia 2015 12:01

  Fajne wnętrza, aż sama żałuję, że już nie jestem dzieckiem 😉

  Odpowiedz
 5. martucha180  24 sierpnia 2015 12:57

  Znów chce się być dzieckiem, by w takim pokoju się uczyć.

  Odpowiedz
 6. macierzanka  24 sierpnia 2015 13:10

  Podobają mi się te wnętrza ,a szczególnie aranżacja pierwsza i druga.

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  24 sierpnia 2015 14:12

  Dobre i przydatne rady.

  Odpowiedz
 8. Gocha  24 sierpnia 2015 19:44

  Super pomysły

  Odpowiedz
 9. ewka  24 sierpnia 2015 21:14

  wszystko fajnie, bo pokoje są spore. Pokażcie jak takie przestrzenie zrobić w pokoju 2m na 3,5 m. Mały i do tego nieustawny pokój to jest wyzwanie. Duże pokoje urządzić fajnie to żadna sztuka, trzeba mieć tylko kasę.

  Odpowiedz
 10. Emotikonka  24 sierpnia 2015 21:26

  Ostatnio sporo porad o wystroju wnętrz, bardzo fajne artykuły 🙂

  Odpowiedz
 11. bbo  25 sierpnia 2015 10:02

  Zgadzam się z tym, że zbyt duża ilość bibelotów tylko rozprasza podczas odrabiania lekcji.

  Odpowiedz
 12. marczella  25 sierpnia 2015 10:20

  Bardzo fajne aranżacje

  Odpowiedz
 13. Patriszia  25 sierpnia 2015 22:01

  Bardzo ładne wnętrza. Przytulne 🙂

  Odpowiedz
 14. Ewelina  27 sierpnia 2015 08:58

  Wszystkie pomysły bardzo ciekawe 🙂

  Odpowiedz
 15. Hidari11  1 września 2015 06:55

  Pokój z czarnym kozłem na szafie mi się najbardziej podoba. Ma dużo wolnej przestrzeni, jest jasny, ma ciekawie zrobione łóżko. Jak kiedyś będę mieć dzieci, to wezmę pod uwagę taką alternatywę na ich pokój.

  Odpowiedz
 16. sylwiawes  4 września 2015 22:18

  Pierwszy pokój bardzo mi się podoba 🙂

  Odpowiedz
 17. efffciaa  10 maja 2016 20:15

  Pokój piłkarski jest świetny 🙂 Natomiast w trzeciej propozycji bardzo mi się spodobało łóżko – domek – kapitalne oraz bardzo niecodzienne rozwiązanie łóżka 🙂 Super .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany