Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym?

Minimalizm to styl, który charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością detali. Na aranżację wnętrza składają się przede wszystkim bryły elementarne, stonowane barwy, kanciaste formy i dobrze oświetlone powierzchnie. To styl, który stawia na przestronność, spokój i harmonię. Jeszcze kilka lat temu był popularny wyłącznie w krajach skandynawskich. Dziś minimalizm jest uważany za wiodący trend zarówno w designie, jak i architekturze.

 

Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym?

Jak zbudować odpowiedni klimat?

Podstawą aranżacji w stylu minimalistycznym jest harmonia. Ważne jest więc, aby wszystkie elementy, tj. meble, oświetlenie, dodatki, drzwi, a nawet okna, były doskonale do siebie dopasowane. Częstym zabiegiem wykorzystywanym przez architektów wnętrz jest łączenie prostych form geometrycznych, wykonanych ze szkła czy stali z materiałami naturalnymi bądź delikatnymi akcentami kolorystycznymi. Sam klimat wnętrza tworzą przede wszystkim meble, w których zazwyczaj nie ma powierzchni odkrytych, tak, by stworzyć przestrzeń wolną od bibelotów i zbędnych dekoracji.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym (5)

Mieszkanie w stylu minimalistycznym (2)

Pamiętaj o oświetleniu

Odpowiednie nasłonecznienie wnętrz to jeden z zabiegów stosowanych w projektowaniu form minimalistycznych. Dzięki niemu możliwym staje się wyeksponowanie wolnej przestrzeni, a także praktyczne wykorzystanie powierzchni mieszkania. Ascetyczne wręcz formy, zestawione z elementami ocieplającymi, tworzą jasne i świeże pomieszczenia, które wbrew pozorom surowości mają wiele przytulnej atmosfery.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym (4)

Mieszkanie w stylu minimalistycznym (3)

Drzwi w stylu minimalistycznym

Istotnym elementem aranżacji w stylu minimalistycznym są oczywiście drzwi. Powinny one wpasowywać się w klimat pomieszczenia, a zatem być proste w formie. Nie znaczy to jednak, że nie można ich podkreślić jakimś delikatnym detalem. Ważne, by współgrał on z resztą kompozycji.

Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym?

Autorka tekstu, Malwina Sarnowska, jest projektantem w Porta KMI Poland.

Produkty zaprezentowane na zdjęciach pochodzą z najnowszych kolekcji drzwi Porta KMI Poland (poza zdjęciem pierwszym i ostatnim).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (158 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...