Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim?

Japonia dla większości Europejczyków nadal jest kierunkiem egzotycznym. Kraj kwitnącej wiśni kojarzymy z długą i barwną tradycją, ale także nowoczesnością. Z pewnością jest miejscem ciekawego skrzyżowania kultur Azji, w którym powstała oryginalna estetyka. Zainteresuje ona z jednej strony zwolenników Zen, z drugiej młodych i dynamicznych, których pociąga japoński minimalizm.

Wnetrze w stylu japonskim (2)

Kraj Kwitnącej Wiśni jest światem pełnym sprzeczności. Cesarska Japonia to przede wszystkim głęboko zakorzeniona tradycja, religijność, poszanowanie autorytetów i surowość. Japonia na przestrzeni lat bardzo się zmieniła, nigdy jednak nie odeszła od swojej pierwotnej tradycji. Przykładem buntu wobec „starej szkoły” są choćby „manga” i „anime”, które zainspirowały styl życia wielu młodych Japończyków. Ciemne kimona kontra kolorowe współczesne stroje – to obraz dzisiejszej japońskiej ulicy. Łącznikiem ciągle pozostaje filozofia Zen, uznawana i szanowana przez ludzi z każdego kręgu i pokolenia. Doskonale oddaje ona delikatność i harmonijność kultury japońskiej.

Wnetrze w stylu japonskim (4)

Atmosfera azylu i przestrzennej równowagi

Mieszkania Japończyków w szczególny sposób spełniają rolę azylu, miejsca wyciszenia. Ma to swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz. Najważniejszym elementem w każdym pomieszczeniu jest przestrzeń. – W myśl chińskiej z pochodzenia filozofii Feng Shui układ mebli, okien i drzwi powinien zapewniać najbardziej optymalny przepływ powietrza i energii. Japończycy wierzą, że ma to ogromny wpływ na całe życie człowieka, nie tylko jego funkcjonowanie w domu, ale i poza nim. Wolna przestrzeń w mieszkaniu jest ponadto częścią aranżacji. Meblując każde pomieszczenie, nie powinno zapominać się o tym niezwykle istotnym dla stylu japońskiego elemencie.

Wnetrze w stylu japonskim (3)

Meble powinny być możliwe proste w formie. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z oszczędności, dlatego zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność przedmiotów. Zazwyczaj unikają zbędnych ozdób czy niepraktycznych dodatków. Charakterystycznymi dla stylu japońskiego meblami są między innymi, łóżko na krótkich nóżkach z wygodnym futonem (japońskim materacem) czy siedziska podłogowe.

Atmosferę pomieszczenia dopełnia odpowiednio dobrana kolorystyka. Najbardziej charakterystycze dla stylu japońskiego są barwy monochromatyczne. Wybór jest dowolny, może to być zarówno kolor pastelowy, jak i intensywnie zielony. Napotkać można także kontrastowe połączenie bieli i czerni albo czerwieni.

Wnetrze w stylu japonskim (1)

Dodatki i dobór drzwi

Aranżacja w stylu japońskim wcale nie musi opierać się na pamiątkach przywiezionych z podróży. W Polsce można już bez problemu zakupić oryginalne dodatki i ozdoby z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ważne jest, by nie przesadzić z ich ilością i zachować czystość przestrzeni, którą dopełnią oryginalne drzwi typu Fusuma (drzwi rozsuwane, zdobione malowidłami), ruchome ścianki zrobione z drewnianej ramki wypełnionej japońskim papierem washi – shoji oraz tatami (maty do zakrywania podłogi, na których można również spać).

ALFA System (Porta)

Niezwykle ważnym elementem architektury japońskiej są drzwi. Stworzyła ona kilka ich rodzajów. Przy aranżacji wnętrza warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych. Systemy drzwi przesuwnych ALU, Alfa i Beta stworzyła Porta. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań w japońskie wnętrze doskonale wkomponują się ascetyczne w formie drzwi z kolekcji Natura Koncept.

Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland.

Produkty zaprezentowane na zdjęciach pochodzą z najnowszych kolekcji drzwi Porta KMI Poland.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (167 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  14 października 2013 09:35

  Od zawsze podobał mi się styl japoński,jednak nie aż tak bardzo jak mojej przyjaciółce,która nie dość,że się nim wręcz zachwyca,to na dodatek ma co prawda na razie jeden pokój urządzony w japońskim klimacie.

  Odpowiedz
 2. bbo  14 października 2013 21:12

  Rozumiem urządzenie jednego pokoju wg własnego gustu i widzi-mi-się. Ale kiedy ma się rodzinę trzeba podejść do urządzenia mieszkania bardziej praktycznie i z myślą o komforcie i wygodzie bliskich.

  Odpowiedz
 3. efffciaa  4 kwietnia 2016 13:53

  Bardzo mi się podobają wnętrza urządzone w japońskim stylu . Wbrew pozorom Japończycy urządzają bardzo praktycznie swoje wnętrza , choć nieco minimalistycznie .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany