Jak urządzić małe mieszkanie

O tym, że „małe jest piękne” wszyscy wiemy, jednak urządzenie małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Na wymarzonym, często niewielkim metrażu musimy zmieścić wiele niezbędnych w naszym codziennym życiu mebli i przedmiotów. Jednocześnie nie chcemy utracić wolnej przestrzeni. Jak to zrobić? Zdradzamy kilka prostych zasad, jak urządzić małe wnętrze tak, by było funkcjonalne i sprawiało wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

małe mieszkanie

Przy urządzaniu własnych czterech kątów bardzo istotne są decyzje podjęte już na etapie planowania przestrzeni, niezależnie od tego czy mieszkanie jest nowe i urządzamy je od podstaw czy też właśnie przystępujemy do gruntownego remontu.

 

Jasne barwy i gładkie powierzchnie

W przypadku małych przestrzeni zawsze doskonale sprawdzają się jasne kolory. Warto mieć to na uwadze nie tylko przy doborze kolorów ścian, zasada ta sprawdza się także kiedy wybieramy wykończenie podłóg. – Jasne i jednobarwne, z jak najmniej widocznymi łączeniami i słojami, dzięki efektowi gładkiej tafli podłogi optycznie powiększą każde pomieszczenie. Zasada ta dotyczy także miejsc, w których układany będzie gres lub innego rodzaju posadzka ceramiczna. W tym przypadku warto zdecydować się na płyty rektyfikowane. Układajmy je bezfugowo bądź z zastosowaniem wąskiej spoiny tak, by osiągnąć efekt gładkiej powierzchni.

Równie istotny jest dobór koloru ścian. Jak już wspomnieliśmy, jasne barwy optycznie powiększają wnętrze, jeśli jednak mamy ochotę na odrobinę szaleństwa i zastosowanie w swoim mieszkaniu intensywnego, ciemniejszego koloru, najlepiej pomalować nim tylko jedną ścianę. W ten sposób zyskamy ciekawy akcent, który znacząco nie wpłynie optycznie na wielkość pomieszczenia, a jednocześnie nada wnętrzu zamierzony oryginalny charakter.

Jasne nie znaczy nudne. Nie znaczy też bezbarwne. Tym bardziej, że wkrótce dojdziemy do etapu, w którym wyobraźnia i indywidualizm wysuną się na pierwsze miejsce.

 

Drzwi na miarę potrzeb

To detal, o którym często zapominamy planując przestrzeń. W niewielkich mieszkaniach doskonale sprawdzają się drzwi przesuwne. – Wizualnie zajmują mniej miejsca niż zwykłe skrzydła, dzięki czemu wnętrze wygląda na przestronniejsze. Na rynku są dostępne dwa rodzaje systemów drzwi przesuwnych: naścienne i wewnątrzścienne.

Czynnikiem doboru drzwi w małych pomieszczeniach bywa także ograniczona dostępność światła. Często jest go mniej niż w mieszkaniach bardziej przestrzennych. Dlatego wybierając skrzydła drzwi, warto wziąć pod uwagę te z dużą ilością przeszkleń. Po pierwsze zapewnią one odpowiednie doświetlenie, po drugie – będą sprawiać wrażenie lżejszych i mniejszych. Drugim interesującym wariantem, który wesprze nasze optyczne sztuczki będą drzwi z lustrami, które odbijając widok, jednocześnie stworzą złudzenie większej niż w rzeczywistości przestrzeni.

W przypadku drzwi, podobnie jak przy wyborze kolorów podłóg i ścian, lepiej postawić na barwy jasne, naturalne, dobrze wpasowujące się do aranżacji wnętrza. W tym sezonie zdecydowanie królują drzwi w kolorze bieli, więc przy okazji znajdziemy się na bezwzględnym designersko-modowym „topie”!

O wyborze tych a nie innych drzwi najczęściej decyduje ich estetyka oraz dopasowanie do pozostałych elementów wnętrza. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku rozwiązania odpowiadają naszym konkretnym potrzebom oraz funkcjom pomieszczeń. Dlatego wspólnie ze sprzedawcą warto rozważyć wszystkie „za i przeciw”, by w ograniczonej metrażem przestrzeni dla własnego komfortu wybrać optymalne rozwiązanie.

Meble w małym mieszkaniu

Ostatnim etapem urządzania naszych czterech kątów jest wybór i zakup mebli. I w tym zakresie nasze potrzeby powinniśmy rozsądnie skonfrontować z metrażem pomieszczeń.

Jeśli na co dzień mieszkamy we dwoje, a gości przyjmujemy raczej okazjonalnie i nie organizujemy dużych przyjęć, nie ma potrzeby, aby w naszym salonie znalazło się aż sześć krzeseł i wielki stół. Warto rozejrzeć się za niezwykle praktycznymi meblami rozkładanymi – dotyczy to zarówno stołów, jak i krzeseł, które na co dzień można składać i przechowywać na przykład za szafą lub powieszone na ścianie, co dodatkowo doda charakter naszemu wnętrzu.

Kupując meble, wybierajmy te wyposażone w dodatkowe schowki, ukryte na przykład w pufach. Meble przeznaczone do małych pomieszczeń nie mogą być zbyt masywne i rozbudowane. Zdecydowanie lepiej postawić na prostotę i minimalizm. Wrażenia lekkości i optycznego powiększenia dodadzą również przeszklenia, połyskujące laminaty i lustra. – Zdecydowanie nie warto się ich bać.

Efektowne dodatki, byle nie w nadmiarze

Aby małe wnętrze sprawiało wrażenie przestronnego, bezwzględnie musimy zadbać w nim o porządek przestrzeni. Zdecydowanie odradzamy gromadzenie dużej ilości bibelotów czy ekspozycji innych niepotrzebnych przedmiotów. Możemy je przecież ukryć wewnątrz mebli lub w praktycznych schowkach. Warto zagospodarować każdą możliwą przestrzeń w mieszkaniu i rozejrzeć się za dodatkowymi miejscami do przechowywania.

Jeśli urządziliśmy wnętrze w jasnych i stonowanych barwach, właśnie dzięki ciekawym dodatkom możemy nadać mu indywidualny charakter. Na tym etapie organizowania naszej wymarzonej, choć małej przestrzeni nie musimy już obawiać się ani wzorów ani kolorów. Czas popuścić wodze naszej fantazji i zbudować nasz własny niepowtarzalny klimat.

Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland – Malwina Sarnowska

Wszystkie produkty zaprezentowane na zdjęciach pochodzą z najnowszych kolekcji drzwi Porta KMI Poland.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (198 głosów, średnia: 4,78 z 5)
loading... zapisuję głos...