Jak urządzić baby shower? „Zalej” przyszłą mamę prysznicem miłości i dobrych rad!

Kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie upragnione kreski, w życiu kobiety zaczyna się niesamowita podróż. Każdy trymestr to inne doznania i doświadczenia, które dzień po dniu przygotowują przyszłą mamę na wielkie wydarzenie – narodziny dziecka. To cudowny czas oczekiwania na nowego członka rodziny, który wart jest upamiętnienia. W jaki sposób to zrobić?

Jednym ze sposobów jest sesja ciążowa, która stanowi fotograficzny zapis tego niezwykłego stanu. Profesjonalne zdjęcia w specjalnie zaaranżowanej scenerii stanowią dla rodziców piękną pamiątkę na lata. Niektóre panie decydują się na tatuaż tatuaż mehendi, wykonany na ciążowym brzuszku. Ma on za zadanie doprowadzić ją do pomyślnego porodu.  Szczególnym sposobem na wyrażenie radości z powodu zbliżającego się terminu porodu jest baby shower. Wydarzenie popularne w krajach anglosaskich,  coraz częściej gości w polskich domach.  Nie jest to jednak chwilowa moda, bowiem już w XVIII wieku panie spotykały się, by zalewać – stąd nazwa, oznaczająca dosłownie „dziecięcy prysznic” – kobietę będącą w ciąży prezentami i miłością. Podczas takiego spotkania rozmawiały z przyszłą mamą, przekazując jej swoje doświadczenia. Jeśli podoba Ci się taki zwyczaj, dowiedz się jak urządzić baby shower – o tym w dalszej części artykułu!Jak urządzić baby shower?

Źródło: unsplash.com

Jak urządzić baby shower? „Zalej” przyszłą mamę prysznicem miłości i dobrych rad!

W Polsce znacznie popularniejszy jest zwyczaj organizowania przyjęcia już po narodzinach dziecka. Młodzi rodzice chcą w ten sposób przedstawić nowego potomka rodzinie i przyjaciołom. Wynika to również z przesądów, które nie pozwalają gromadzić rzeczy związanych z niemowlęciem przed rozwiązaniem – oznacza to bowiem złą wróżbę. Jednak z roku na rok baby shower staje się coraz bardziej popularny. Wydarzenie zyskało nawet swoją polską nazwę – bociankowe.

bociankowe

Źródło: www.pixabay.com

Kto zajmuje się organizacją baby shower?

Organizacją spotkania zajmują się zazwyczaj najbliższe kobiety z kręgu znajomych i rodziny przyszłej mamy. Dlatego odpowiedzialność spada na mamę, teściową, siostrę lub przyjaciółkę. Chodzi przede wszystkim o to, żeby kobieta w ciąży czuła się wyjątkowo i nie kłopotała się kwestiami organizacyjnymi. Bardzo często baby shower jest niespodzianką, mimo wszystko jednak należy uwzględnić indywidualne okoliczności oraz preferencje i upewnić się,  że nie sprowokujemy niezręcznej sytuacji.

Kiedy zorganizować bociankowe

Bociankowe organizuje się przed porodem, kiedy ciąża jest stabilna. Dlatego imprezę dla przyszłej mamy najlepiej zaplanować na trzeci trymestr.  Dobrze, gdyby data spotkania przypadała na weekendowe popołudnie, kiedy wszystkie zaproszone osoby dysponują odpowiednią ilością. To ważne, żeby sama impreza nie trwała zbyt długo, aby nie przemęczyć przyszłej mamy.

 

Zaproszenia

Wydarzenie takie jak baby shower wymaga oczywiście specjalnej oprawy, dlatego do gości wysyłamy stosowne zaproszenie informując o celu, czasie i miejscu imprezy. Możemy zdecydować się na fikuśne, oryginalne kartki w kształcie dziecięcego body lub wózka. Można wykorzystać roślinne akcenty bądź nawiązujące w jakiś sposób do małego dziecka. Jeśli bociankowe ma motyw przewodni, to po prostu wykorzystaj go wybierając zaproszenia lub tworząc je samemu.

 

Dekoracje

Warto podkreślić uroczysty, a jednocześnie radosny charakter spotkania odpowiednią aranżacją wnętrza. Wykorzystaj takie gadżety, jak balony, girlandy, banery czy kwiaty. Kolorystyka dowolna. Tradycyjnie wybiera się różową dla dziewczynki, a niebieską dla chłopca (o ile znana jest płeć), ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać bardziej neutralne kolory. Oprócz oczywistych ozdób możesz też ożywić pomieszczenie kwiatami czy podświetlanymi napisami, które nawiązują do tematu spotkania, na przykład: „To chłopiec!” czy „Dziecko”.

 

Przekąski

Warto wziąć pod uwagę, że oprócz dziecka, które niebawem przyjdzie na świat bohaterką bociankowego jest również sama mama. A jak wiadomo ciężarne muszą odżywiać się zdrowo i racjonalnie. Z całą pewnością sprawdzą się różnego rodzaju lekkie przekąski. Nie może zabraknąć czegoś do chrupania (pokrojone w paski marchewki czy ogórki) czy zastrzyku witamin w formie półmiska pełnego owoców. Uroczym akcentem będą ciastka przypominające dziecięcy wózek czy grzechotkę. Wizualnie spójną całość stworzą apetyczne koreczki, delikatne wrapy czy sycące ślimaki z ciasta francuskiego.

https://www.instagram.com/p/B7LFivYIhXy/ https://www.instagram.com/p/B2KXDBCgKYZ/

 

Prezenty

Zanim cokolwiek kupimy warto się zainteresować jakie są preferencje przyszłej mamy. Zwyczajowo kupuje się produkty niezbędne do codziennej pielęgnacji niemowlęcia. Tworzy się z nich ozdobny kosz lub tort. Nie róbmy zakupów według własnego widzimisię, niech będzie to coś, co naprawdę się przyda mamie i jej dziecku. Nie muszą to być też wyłącznie prezenty dla dziecka, można też sprawić bohaterce dnia upominki, które przydadzą jej się w szpitalu w dniu porodu bądź podczas pierwszych miesięcy po narodzinach dziecka.

 

Jeśli szukasz pomysłów na prezent możesz również zerknąć na inspirującą listę naszej redakcji.

Najlepsze prezenty na baby shower – dla dzieci i ich mam!

Najlepsze prezenty na baby shower – dla dzieci i ich mam!

Tradycja urządzania baby shower staje się coraz bardziej popularna wśród młodych polskich mam. Niestety jako goście często nie mamy pomysłu, jaki prezent przynieść ze sobą na to prywatne święto, by zapewnić radość mamie i dać

 

Zabawy na baby shower

Bransoletka szczęścia

jak urządzić baby shower

Źródło: www.pixabay.com

Uczestniczki spotkania przynoszą ze sobą po koraliku. Możesz też wcześniej przygotować odpowiednią ilość. Każda z pań nawleka paciorek, wypowiadając przy tym życzenia dla mamy i jej maleństwa. Tak utworzoną bransoletkę mama nosi aż do porodu, stanowi ona swego rodzaju amulet i chroni przed ewentualnymi powikłaniami.

 

Kapsuła czasu

jak urządzić baby shower

Źródło: www.pixabay.com

Razem z przyszłą mamą stwórzcie swego rodzaju wehikuł czasu dla malucha, który otworzy, gdy będzie kończył 18 lat. Do środka włóżcie pamiątki (na przykład wycinek z gazety, monety, płytę z hitami bieżącego roku), a także wspólnie napisany list.

 

Wspomnienia z dzieciństwa

zdjęcia

Źródło: www.pixabay.com

Poproś uczestniczki spotkania, by każda z nich przyniosła swoje zdjęcie z dzieciństwa. Rozwieś je na sznurku i spróbujcie odgadnąć kto jest na fotografii. Zabawa może stać się pretekstem do podzielenia się swoimi wspomnieniami.

 

Odlew brzucha

jak urządzić baby shower

Źródło: www.pixabay.com

Wykonanie odlewu ciążowego brzucha to niezbędny element większości tego typu spotkań. Gotowy gipsowy model można pomalować jeszcze farbami, w ten sposób przyszła mama zyskuje oryginalną pamiątkę swojego błogosławionego stanu.

 

Co myślisz o takim zwyczaju? Czy sprawdzi się w naszych warunkach? Z przyjemnością poznamy Twoją opinię!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (95 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  16 stycznia 2020 21:26

    absolutnie ten zwyczaj nie przypadł mi do gustu

    Odpowiedz
  2. Jaworka  17 stycznia 2020 16:40

    Najpierw przed urodzeniem potem po urodzeniu chrzciny jak dla mnie to zbyt dużo tych imprez

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany