Jak uratować wybity ząb? Stomatolog wyjaśnia na czym polega reimplantacja

Wybiłeś sobie ząb? Bez paniki! Jeśli zachowasz zimną krew i będziesz postępować zgodnie z zasadami, ząb z powrotem trafi na swoje miejsce. Magia? Niekoniecznie. Pozwala na to zabieg reimplantacji, stosunkowy prosty, a pozwalający zachować to, co najcenniejsze – naturalny ząb.

wybielanie-zębów

Utracony ząb może zyskać drugie życie

Nie zawsze tracimy zęby w wyniku zaniedbań czy też komplikacji związanych z próchnicą lub paradontozą. Równie częstą sytuacją jest utrata zęba w nieszczęśliwych okolicznościach np. na skutek upadku lub urazu. Czy w takiej sytuacji jesteśmy bezsilni? Okazuje się, że ratunkiem dla wybitych zębów jest zabieg reimplantacji, którego dokonuje stomatolog w gabinecie. Co to takiego?

– Reimplantacja to najprościej mówiąc, ponowne umieszczenie zęba w jamie ustnej, a konkretnie w zębodole. Jeśli korzeń zęba jest nienaruszony to można połączyć go z kością. Występują dwa wskazania do tego rodzaju zabiegu: pierwsze, gdy ząb tracimy w wyniku mechanicznego urazu, drugi z kolei to tzw. reimplantacja zamierzona. Może być ona alternatywą postępowania po nieskutecznym leczeniu kanałowym, gdy dochodzi np. do rozwoju ropnia lub niepowodzeniu resekcji wierzchołka korzenia. Zabiegi reimplantacji wykonuje chirurg stomatolog.  Przy wybiciu zęba, kluczowy jest jednak odpowiedni czas i działania, które decydują o powodzeniu zabiegu – mówi lek. stom. Przemysław Stankowski, specjalista z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz autor poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Jak uratować wybity ząb? – Jak postępować tuż po zdarzeniu?

Nie każdy uraz kończy się całkowitą utratą zęba. W przypadku np. jego ułamania wystarczające może okazać się kosmetyczne jego uzupełnienie lub leczenie kanałowe. Jeśli jednak ząb został wybity z korzeniem, zabieg reimplantacji należy wykonać natychmiast po jego utracie. Największe szanse na sukces zabiegu mamy do 30-60 minut od wydarzenia. Jak się zachować w takim przypadku?

 • Podnieś ostrożnie ząb lub jego fragment, ale chwytając za białą jego część, czyli koronę. Nie dotykaj korzenia, może to spowodować obumarcie komórek niezbędnych do jego ponownego wstawienia
 • Gdy ząb jest przybrudzony, wypłucz go w pojemniku z letnią, czystą wodą lub umieść w szklance mleka. Nie przecieraj zęba szmatkami, koszulką, ani żadnymi innymi kawałkami materiału, bo możesz nieodwracalnie uszkodzić ząb
 • Ząb możesz przetransportować do gabinetu dość nietypowo – w jamie ustnej pomiędzy policzkiem a trzonowcami, ale ta metoda nie dotyczy dzieci, gdyż istnieje ryzyko połknięcia lub zadławienia
 • Ważne, aby ząb przechowywać w wilgoci. Jego wyschnięcie skutkuje obumarciem żywych tkanek pozwalających na tego typu zabieg oraz finalnie – niepowodzeniem reimplantacji
 • Jak najszybciej udaj się z zabezpieczonym zębem do stomatologa, który dokona zabiegu
 • Pamiętaj! Jedynie zęby stałe mogą być ponownie wszczepione, mleczaki nie podlegają tego typu zabiegom.

Postępowanie zgodnie z wytycznymi uprawdopodobni ostateczne „przyjęcie się” zęba. Czas jest bardzo istotny, warto więc udać się do stomatologa tak szybko, jak to tylko możliwe.

– Szanse na uratowanie zęba są najwyższe w przypadku małych dzieci, jednak u dorosłych także z powodzeniem stosuje się tę metodę. Zabieg na ogół jest prosty, komplikacje następują w przypadku, gdy ząb lub kość jest złamana. Stomatolog szynuje, czyli unieruchamia wybitego zęba za pomocą miękkiego drutu i kompozytu stomatologicznego. Tak unieruchomionego zęba pozostawiamy na jakiś czas, to stomatolog kontroluje stan jamy ustnej i decyduje, kiedy zdejmujemy szynę. W przypadku, gdy kość okalająca zęba nie jest złamana, korzeń może się zrosnąć z zębodołem w ciągu 3-4 tygodni. Gdy uszkodzenia są rozleglejsze, okres regeneracji może potrwać 6-8 tygodni – mówi dr Stankowski.

Zeby mleczne

Jeśli nie reimplantacja to… most, proteza lub implant

Przy braku objawów zakażenia rokowania są pomyślne. Kolejne lata ostatecznie decydują, czy reimplantacja zakończy się 100 proc. powodzeniem. Pomocniczo stomatolog może zlecić dodatkowe badania radiologiczne, które pozwolą wykryć możliwe niepokojące zmiany, np. źródło ewentualnych dolegliwości bólowych czy monitorować resorpcję korzenia.

– Dobry stomatolog na pierwszym miejscu stawia dobro pacjenta. Jeśli tylko to możliwe, podejmujemy każdy wysiłek, by pacjent zachował własne, naturalne zęby, które są unikalne. Zawsze pozostaje możliwość uzupełnienia braków zębowych za pomocą mostów, protez lub implantów, które bardzo dobrze zastępują prawdziwe zęby. Uzupełnienie ubytku czy to naszym zębem, czy implantem jest niezbędne, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Pojedynczy ubytek to liczne komplikacje: upośledzenie narządu żucia, choroba okluzyjna, przemieszczanie się pozostałych zębów, wady zgryzu, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Wybity lub złamany ząb to także czynnik ryzyka bólów głowy, kręgosłupa, zaburzeń mowy i układu trawiennego – ostrzega stomatolog.

***

Dorota i Przemysław Stankowscy to dentyści z wieloletnim stażem, członkowie m.in. Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej i American Academy of Periodontology. W Poznaniu prowadzą swoją własną praktykę dentystyczną specjalizującą się m.in. w leczeniu implantologicznym i estetycznym.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (171 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martus2833  25 lutego 2016 08:14

  To jeden z moich najgorszych scenariuszy – przewracam się i wybijam sobie ząb. Najgorzej jedynkę albo dwójkę 🙂 Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak reimplantacja. Mogę spać trochę spokojniej 😀 Pozostaje mój drugi koszmar: łamię sobie ząb jedząc coś twardego…
  A tak na poważnie; z zębami nie ma żartów! Od dziecka spędziłam wiele godzin w gabinetach stomatologicznych i ortodontycznych. Bardzo się cieszę, że w tej dziedzinie medycyny wiele się zmienia: zarówno w zakresie leczenia jak i protetyki.

  Odpowiedz
  • scrabble  27 lutego 2016 14:29

   Oj, moja znajoma wybiła sobie jedynkę! Co za koszmar, wystarczyło zwykłe potknięcie i pechowe uderzenie. O reimplantacji chyba nikt jej nie poinformował 😉 Na szczęście stomatolog bardzo dobrze sobie z tym poradził i nawy ząb wygląda jak naturalny.

   Odpowiedz
 2. Agata Ciecka  25 lutego 2016 08:40

  Nie wyobrażam sobie wybicia wybicia któregoś z przednich zębów 😮 a ze chcę mieć moje zęby jak najdłużej w razie takiego wypadku (oby nie, oby nie) skorzystam z zabiegu reimplantacji 😀

  Odpowiedz
 3. passa  25 lutego 2016 09:16

  Aż dreszcz mnie przeszedł. Wiadomo, różne przypadki chodzą po ludziach, ale utrata zęba… dla mnie byłoby cholernie traumatyczne. Tym bardziej, że od dziecka wpajano mi do głowy jak ważne jest zdrowie zębów i jak istotna jest ich higiena. Bratu całkiem niedawno usuwano mesiodens (nadprogramowy ząb)… w dziąśle. Stresowałam się bardziej od niego :/

  Odpowiedz
 4. Melrose  25 lutego 2016 09:33

  Świetny artykuł, przydatne porady, które mam nadzieję, nigdy nie będą mi potrzebne. Jednak warto wiedzieć jak się zachować, ponieważ , jak to się mówi- wypadki chodzą po ludziach 😉

  Odpowiedz
 5. AnnaKwasniak  25 lutego 2016 09:56

  Osobiście obawiam się, że jakby coś takiego mi się przytrafiło w mig zapomniałabym o wszystkich zasadach, instrukcjach itd. Nie potrafię w takich chwilach się opanować i zachować zimną krew

  Odpowiedz
 6. Żanett  25 lutego 2016 10:00

  Bardzo przydatny tekst. Nigdy nie wiadomo, jak długo możemy cieszyć się zębami (wszystkimi) 🙂 Dobrze wiedzieć, co robić w takiej sytuacji i gdzie szukać pomocy.

  Odpowiedz
  • scrabble  27 lutego 2016 14:31

   Nie wyobrażam sobie żeby w Naszych warunkach taka reimplantacja była możliwa, chyba że ma się kogoś zaprzyjaźnionego w gabinecie stomatologicznym, bo nawet dostanie się na wizytę prywatnie, trwa do kilku dni.

   Odpowiedz
 7. Aneta  25 lutego 2016 13:10

  Dobrze wiedzieć, że w razie czego jest dla naszego zęba jakiś ratunek 🙂

  Odpowiedz
 8. lilkawodna  25 lutego 2016 17:22

  Dobrze wiedzieć takie rzeczy. Nigdy nie wiadomo co nas spotka a utrata zęba to nie byle co. Wstawienie jedynki to ogromny wydatek więc lepiej opłaca się ratować swoją. Słyszałam kiedyś aby taki ząb wrzucić do szklanki mleka, o pozostałych sposobach nie słyszałam.

  Odpowiedz
 9. bbo  25 lutego 2016 17:47

  Most, proteza lub implant! To ja bym postawiła na reimplantację. Warto walczyć o każdy skrawek swojego ciała… nawet jeśli jest to tylko kawałek zęba 😀

  Odpowiedz
 10. Aromer0209  25 lutego 2016 18:11

  Przydatne informacje, ale w stresie czasem trudno by było sobie o tym przypomnieć. Czas jest ważny, ale chyba trudno by było szybko znaleźć dentystę który wykonuje taki zabieg

  Odpowiedz
 11. magda6915  26 lutego 2016 19:02

  dobrze wiedzieć w razie czego ale od samego czytania mam wrażenie jakby mnie coś bolało

  Odpowiedz
 12. efffciaa  8 marca 2016 15:56

  Na szczęście mi się nigdy coś takiego nie przytrafiło i mam nadzieję , że nigdy się nie zdarzy , ale takie artykuły są o tyle dobre , że można się ciekawych rzeczy dowiedzieć .

  Odpowiedz
 13. Patriszia  31 marca 2016 23:07

  Niestety ja straciłam dwójkę, szkoda że wtedy nie miałam pojęcia o reimplantacji. Dentystka wstawiła mi zęba, ale to tylko na kilka lat. Czuję że życie tego zęba się kończy więc nie wiem co później będzie.

  Odpowiedz
 14. Eminati  28 listopada 2016 09:40

  Nie jestem dentystą, ale myślę, że konieczne jest sprawdzenie stanu uzębienia. Może się okazać, że wstawienie implantów nie będzie jedynym rozwiązaniem. Przy częściowych ubytakch większość stomatologów radzi leczenie protetyczne, czyli nanoszenie koronek w miejsce utraconych tkanek. Lepiej chyba mieć swoje zęby, niż sztuczne. Ja miałam podobny problem i znalazłam odpowiednią klinike Martomedica, dzięki której odzyskałam mojego zęba. Miła obsługa i atrakcyjne ceny.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany