Jak uniknąć uzależnienia finansowego od innych osób?

Przemoc ekonomiczna to poważny problem społeczny. Dotyczy ona przede wszystkim kobiet, osób z niepełnosprawnościami i starszych. Chociaż walka z nią bywa trudna, to nie oznacza, że jest niemożliwa i skazana na niepowodzenie. Istnieją sposoby, które pozwalają na odzyskanie kontroli nad własnym życiem i uniezależnienie się od oprawcy. Na czym dokładnie polegają?

Buduj własną niezależność finansową

Przemoc ekonomiczna polega na ograniczaniu dostępu do zasobów finansowych, co skutkuje uzależnieniem jednej osoby od drugiej. To skomplikowany mechanizm, wykorzystywany do kontroli, manipulacji i utrzymania dominacji nad ofiarą. Niestety, w Polsce stanowi ogromny problem społeczny, który wydaje się lekceważony przez przedstawicieli władzy oraz rządu.

Aby przełamać pułapkę przemocy ekonomicznej, należy budować własną niezależność finansową od wtedy, gdy staje się to możliwe do wykonania. Posiadanie własnych źródeł dochodu i pracowanie nad umiejętnością skutecznego zarządzania budżetem daje autonomię. To więc efektywna metoda zabezpieczenia się przed potencjalnym oprawcą.

Aby rozpocząć ten proces, trzeba założyć własne konto osobiste, do którego dostęp będzie mieć wyłącznie sam właściciel. Warto zrobić to jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia. Wiele instytucji finansowych, działających na terenie Polski, pozwala podjąć takie kroki. Dokładny spis ofert tego typu znajduje się pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/konto-dla-mlodych. Co ważne, nauka samodzielnego obsługiwania ROR w latach młodości pozwala wytworzyć pozytywny nawyk bycia odrębną jednostką pod względem ekonomicznym.

Inwestuj w swoje wykształcenie i rozwój zawodowy

Inwestowanie w swoje umiejętności i rozwój kariery to sposób na zwiększenie swoich dochodów, a także stworzenie stabilnego źródła finansowego. Znalezienie dobrze płatnej pracy niweluje szansę na stanie się ofiarą przemocy ekonomicznej. Jednocześnie trzeba zauważyć, że to proces długoterminowy, który rozpoczyna się już w szkole – nie oznacza to jednak, że nie można przystąpić do jego realizacji już w trakcie dorosłego życia.

Skąd wziąć środki pozwalające na własny rozwój? Dobrym pomysłem okazuje się zdobycie pracy tymczasowej, z której przychód zostanie przeznaczony na różnego rodzaju kursy, a nawet opłacenie szkoły przeznaczonej dla osób dorosłych. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, warto zdecydować się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Zdobyte w ten sposób pieniądze posłużą do inwestycji w samego siebie.

Zadłużenie nie powinno być zbyt duże, w innym przypadku spowoduje efekt odwrotny od zamierzonego – stanie się początkiem kolejnych problemów ekonomicznych. O tym, jak znaleźć ofertę, która będzie atrakcyjna, przeczytać można pod adresem internetowym https://kobietamag.pl/jak-znalezc-najlepsza-oferte-kredytu-gotowkowego-i-obliczyc-jego-koszt/. To ryzykowne zagranie, ale czasami konieczne jest postawienie wszystkiego na jedną kartę – zwłaszcza wtedy, gdy brak prognoz na poprawę własnej sytuacji w inny sposób.

Oszczędzaj systematycznie i mądrze

Systematyczne i rozważne oszczędzanie pomaga zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi wydatkami, realizować marzenia i osiągnąć stabilność. Dużą różnicę może stanowić nawet kwota 100 zł miesięcznie. Po roku będzie to już 1200 zł, co pozwoli np. na opłacenie semestru studiów w niektórych uczelniach wyższych. 

Na początek trzeba zastanowić się nad celem oszczędzania. Zakup samochodu, mieszkania, a nawet chęć założenia firmy – nie ma złych odpowiedzi. Określenie zamysłu ułatwi zmotywowanie się, a przy okazji pozwoli na sprawdzanie etapów realizacji pomysłu. Wizja nadchodzącej zmiany na lepsze działa pobudzająco i dodaje potrzebnej siły psychicznej.

Kluczowa jest regularność. Eksperci zalecają, aby zdefiniować stałą część dochodów przeznaczonych do oszczędzania, a następnie traktować to jako obowiązek, który trzeba opłacać każdego miesiąca. Nawet niewielki, powolny, ale stabilny wzrost kapitału będzie korzystniejszy od żadnego. 

Zaplanuj awaryjny fundusz

Każdy plan działania dla osoby uzależnionej powinien obejmować stworzenie funduszu awaryjnego. Musi on pokryć koszty życia codziennego przez okres od 3 do 6 miesięcy. Da to poczucie bezpieczeństwa i będzie stanowić wystarczającą pomóc w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych wydarzeń, takich jak utrata pracy czy nagły wydatek.

Zasada ta będzie fundamentalna nawet dla tych, którzy utrzymują się całkowicie samodzielnie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co przyniesie następny dzień. Warto być przygotowanym na każdy scenariusz – nawet jeżeli okaże się, że ten najczarniejszy nigdy nie nadejdzie, to pieniądze te będzie można kiedyś zainwestować np. w bezpieczną przyszłość dla swojego potomstwa.

Zarządzaj długami z rozwagą

Produkty bankowe, zarządzane odpowiedzialnie, są użytecznymi narzędziami finansowymi i pomagają w osiągnięciu życiowych celów. Jednakże nadmierne zadłużenie i niewłaściwe zarządzanie długami prowadzi do trudności oraz poważnych problemów ekonomicznych. Jak uniknąć pułapek związanych z zaciąganiem kredytów konsumpcyjnych?

Ważna będzie prawidłowa ocena własnej zdolności kredytowej i możliwości spłaty. Zobowiązania da się podzielić na krótkoterminowe (karty kredytowe, zakupy ratalne) i długoterminowe (kredyty hipoteczne, edukacyjne). Każdy ich rodzaj ma inny wpływ na sytuację finansową, a tym samym wymaga innego podejścia.

Spłata długów musi być zorganizowana i ukierunkowana. Plan spłaty powinien obejmować wszystkie zobowiązania finansowe, również te będące kosztami życia codziennego np. spowodowanych wymogiem kupna żywności. Skoncentrować należy się przede wszystkim na spłacie kredytów z wysokimi odsetkami, ponieważ pozwoli to zminimalizować potencjalne obciążenie.

Podsumowując, aby uwolnić się od przemocy ekonomicznej (lub jej uniknąć), konieczne będą:

  • budowa niezależności finansowej;
  • inwestycja w rozwój i naukę;
  • regularne oszczędzanie;
  • poduszka bezpieczeństwa;
  • zdobycie wiedzy na temat odpowiedzialnego zarządzania długami.

Na sam koniec warto udać się także do wykwalifikowanego specjalisty po pomoc psychiczną. Jego rady pozwolą odbudować pewność siebie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (17 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...