Jak uniknąć niedyspozycji intymnych z pomocą bakterii?
Swędzenie i pieczenie okolic intymnych to jedne z najczęstszych objawów infekcji pochwy. U wielu kobiet dolegliwości te pojawiają się na skutek działania szkodliwych bakterii, w związku z czym drobnoustroje uchodzą za wroga zdrowia intymnego. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie bakterie są zagrożeniem dla układu moczowo-płciowego – szczepy bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus) nie tylko nie szkodzą kobietom, ale wręcz chronią je przed niedyspozycjami intymnymi.
Równowaga mikrobiologiczna na wagę złota
Obecność odpowiedniej liczby pałeczek kwasu mlekowego w pochwie to ważny czynnik zmniejszający ryzyko wystąpienia dolegliwości intymnych, ponieważ bakterie probiotyczne zapewniają kwaśny odczyn pochwy i hamują namnażanie się patogenów odpowiedzialnych za rozwój infekcji. Niestety, liczba bakterii Lactobacillus może ulec zmniejszeniu, na przykład w wyniku zmian hormonalnych, stosowania zwykłego mydła zamiast płynu do higieny intymnej, lub odbywania stosunków płciowych bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy (sperma ma odczyn zasadowy). Gdy naturalna flora bakteryjna organizmu kobiety jest zaburzona, a prawidłowe, niskie pH pochwy zaczyna rosnąć, liczba szkodliwych bakterii i grzybów niepokojąco się zwiększa. Stan ten sprzyja pojawieniu się niedyspozycji intymnych i obniżeniu jakości życia kobiety.
Główne objawy infekcji pochwy
Kobieta u której doszło do naruszenia równowagi mikrobiologicznej organizmu, może doświadczać różnych symptomów – od podrażnienia okolic intymnych po przykry zapach. W przebiegu infekcji najczęściej pojawia się pieczenie i świąd pochwy, a także nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych.
Wystąpienie dolegliwości intymnych jest często impulsem do zmiany nawyków higienicznych – głównie do nasilenia działań pielęgnacyjnych. Niestety, nadgorliwość w kwestii higieny intymnej zwykle przynosi skutek odwrotny do zamierzonego, ponieważ częste mycie okolic narządów płciowych i stosowanie dezodorantów intymnych lub wkładek pochłaniających wilgoć zaburza równowagę mikrobiologiczną organizmu i może podrażniać delikatną śluzówkę pochwy.
Zdrowie intymne krok po kroku
Jak dbać o okolice intymne, by zapewnić sobie skuteczną ochronę przed kobiecymi problemami?
- Myj okolice narządów płciowych rano i wieczorem, używając do tego celu łagodnego płynu do higieny intymnej i ciepłej (nie gorącej!) wody. Częstotliwość zabiegów myjących zwiększaj w trakcie miesiączki – jeśli jesteś cały dzień poza domem, stosuj specjalne chusteczki odświeżające o niskim pH i odpowiednio często zmieniaj podpaski.
- Po kąpieli delikatnie osuszaj okolice intymne ręcznikiem i nie pocieraj skóry, by nie doprowadzić do wystąpienia podrażnień.
- Noś bawełnianą bieliznę i unikaj obcisłych spodni ze sztucznych tkanin – w okolicach intymnych znajduje się więcej gruczołów potowych niż pod pachami, co oznacza, że na skórze wokół narządów płciowych może gromadzić się wilgoć (wysoka temperatura sprawia, że jest to idealne środowisko do namnażania się grzybów wywołujących infekcje pochwy).
- Jeśli doświadczasz objawów suchości pochwy, takich jak ból podczas stosunku, stosuj żele nawilżające okolice intymne (np. prOVag żel), które jednocześnie łagodzą ewentualne podrażnienia błon śluzowych pochwy.
- Ogranicz ilość słodyczy w swojej diecie – słodkie desery zawierają duże ilości węglowodanów prostych, które są pożywką dla grzybów odpowiedzialnych za niedyspozycje intymne.
- Wzmacniaj florę bakteryjną organizmu, stosując doustne probiotyki (np. prOVag), które zawierają pałeczki kwasu mlekowego i tym samym wspomagają uzyskanie prawidłowego pH pochwy. Ochrona probiotyczna jest szczególnie ważna podczas antybiotykoterapii, w okresie ciąży i menopauzy.
Codzienna troska o zdrowie intymne to najlepszy sposób na uniknięcie przykrych dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, dlatego warto zadbać o florę bakteryjną organizmu z pomocą dobrych nawyków i sprawdzonych preparatów probiotycznych.