Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia

Rodzinna Wigilia i kolejne dwa świąteczne dni wymagają specjalnej oprawy. Oczywiście punktem centralnym jest choinka, którą podziwiają jak domownicy, jak i goście. Coraz częściej ubieramy choinkę w określonych kolorach czy nawet tematycznie (aniołki, bajkowe figurki etc.) . Kolejnym ważnym elementem staje się świąteczny stół. Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia, by stał się on także świąteczną ozdobą? Oto pomysły i inspiracje, które powstały na bazie dekoracji z sklepu home&you. Nie zapominajmy także o udekorowanych ciastach i potrawach a także własnoręcznie wykonanych ozdobach na święta, które także możemy postawić na stół i wzbogacić nimi dekorację, nadając w ten sposób oryginalny charakter wystrojowi.

Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia – znaczenie nakrycia

Czy wiecie, co znaczą niektóre z elementów dekoracji stołu? Oto znaczenie 6 najbardziej znanych symboli:

  • 12 potraw symbolizuj szczęście przez cały kolejny rok
  • Sianko pod obrusem – symbolizuje żłóbek, gdzie na świat dzieciątko Jezus 
  • Zostawianie pustego nakrycia –  to miejsce dla zbłąkanego przybysza, który nie powinien w ten wyjątkowy dzień pozostawać samotnie.
  • Opłatek wigilijny – samo słowo opłatek pochodzi z języka łacińskiego – „oblatum” i oznacza „dar ofiarny”. Symbolizuje on ochotę pojednania się i pogodzenia z ewentualnymi wrogami i nieprzyjaciółmi. Po to dzielimy przed wieczerzą, by usiąść do niej w zgodzie ze wszystkimi
  • Mak – to symbol dobrobytu
  • Pierniczki świąteczne z miodem – mają za zadanie ochronić nas przed złymi wydarzeniami.

Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia – świąteczny savoir-vivre

Zadbajmy o to, by wszystko było kolorystycznie dobrane: obrus, serwetki i dekoracje. Tradycyjne zestawienie barw to zieleń i czerwień, ale możemy pokusić się o inne barwy: pastelowe, biele i szarości. Całości dopełni zawieszona nad stołem jemioła, którą także możemy subtelnie przyozdobić. Dobrym pomysłem jest także udekorowanie krzeseł. Na przykład na oparciu każdego z nich można umieścić ozdobny wianek.

Jak ułożyć prawidłowo nakrycia? Po prawej stronie talerza ułóż nóż z ostrzem skierowanym w lewą stronę i łyżkę, po lewej widelec. – Nad talerzem widelczyk i łyżeczkę do deserów, a na tej samej wysokości, po prawej stronie stawiamy kieliszek do wody. Dobrym zwyczajem jest również, aby każdy z naszych gości otrzymał chociaż drobny upominek, dlatego przy każdym nakryciu możemy postawić figurkę anioła lub ozdobną bombkę oraz łuskę karpia na małej gałązce igliwia – podpowiada Hanna Maruta, stylistka marki home&you.

Zapraszamy do galerii: Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia – inspiracje od home&you

Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia

Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia

Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia

Jak udekorować stół na Święta Bożego Narodzenia

Wszystkie zdjęcia pochodzą z home&you. Więcej propozycji świątecznych aranżacji stołu można znaleźć na stronie: www.home-you.com.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (230 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...