Jak szybko wyleczyć słoneczne oparzenie? 8 kroków do ulgi
Wszystkie doświadczyłyśmy tego DOSŁOWNIE na własnej skórze. Wsmarowany w ciało balsam o zbyt niskim filtrze lub jego brak, przyjemna drzemka na ciepłej, skąpanej w słońcu plaży, a wieczorem pieczenie, ból, odchodząca płatami skóra w kolorze kraba z morskiej kreskówki, dyskomfort podczas leżenia, a nawet w trakcie noszenia ulubionych ubrań… Latem trudno uchronić się przed poparzeniem, szczególnie w tropikalnych krajach, gdzie promienie słońca są dużo ostrzejsze niż u nas. Jeżeli i Ciebie spotkały przykre konsekwencje długiej słonecznej kąpieli, sprawdź, jak szybko przynieść ulgę swojej skórze i wyleczyć słoneczne oparzenie, stosując 8 prostych kroków!
Jak szybko wyleczyć słoneczne oparzenie? 8 kroków do ulgi
Krok 1: Natychmiast ochłodź skórę
Gdy zorientujesz się, że przesadziłaś z opalaniem, jak najszybciej zejdź ze słońca i weź zimny prysznic. Podobnie jak w przypadku poparzenia gorącą wodą lub parą, pomoże to odprowadzić część nagromadzonego w skórze ciepła na zewnątrz, a tym samym przywróci Twojej skórze równowagę.
Krok 2: Użyj lodu
Niewiele z nas wie, że po schłodzeniu ciała zimną wodą, powinno się kontynuować schładzanie jeszcze przez kilka minut i powtarzać ten proces parę razy dziennie. W tym celu należy wyciągnąć z zamrażarki woreczek z kostkami lodu, owinąć go ręcznikiem i przyłożyć do spieczonej skóry na około 5 minut. Chłodzenie powtarzać kilka razy dziennie.
Krok 3: Użyj kremu, aloesu lub pianki
Na schłodzoną skórę zaaplikuj panthenol w piance lub kojący balsam po opalaniu. Aplikację powtarzaj co 3 godziny. W charakterze lekarstwa świetnie sprawdzi się także naturalny aloes, w postaci własnoręcznie wyciętych z doniczki listków. Listki sparz i przetnij w poprzek, a następnie wyciśnij z nich sok i rozsmaruj go po oparzonym miejscu. Czynność powtarzaj 4 do 6 razy dziennie, aż poczujesz wyraźną ulgę. Sok z aloesu działa przeciwbólowo, chłodząco i bakteriobójczo, co czyni z niego prawdziwe naturalne remedium na oparzenia.
Zajrzyj również: Na co zwracać uwagę przy wyborze kremu do opalania
Krok 4: Odstaw pielęgnacyjne kosmetyki, których używasz na co dzień
Uszkodzona przez słońce skóra jest niezwykle wrażliwa na składniki zawarte w kosmetykach, takich jak maseczki przeciwtrądzikowe, kremu przeciwstarzeniowe, środki złuszczające, a także kosmetyki z lidokainą i benzokainą. Na poparzoną skórę twarzy pod żadnym pozorem nie nakładaj też makijażu! Nie chcesz chyba jeszcze bardziej podrażnić naruszonego naskórka i rozognić oparzenia?
Jedynymi kosmetykami, które zaleca się używać w takiej sytuacji (nie licząc oczywiście specjalistycznych balsamów na oparzenia) są delikatne środki czyszczące i kremy nawilżające przeznaczone do wrażliwej skóry.
Krok 5: Pij dużo wody
Przebywanie na słońcu i w ogóle w gorącym klimacie, przyczynia się do szybkiej utraty wody, również przez skórę. Uszkodzone komórki naskórka mogą odprowadzać ją dużo szybciej niż zdrowe, co spowoduje, że oparzona słońcem skóra wysuszy się jeszcze bardziej. Dlatego musisz stale nawadniać się od wewnątrz. Dla lepszych efektów, powinnaś też zrezygnować z alkoholu.
Krok 6: Weź tabletkę
Poparzenia słoneczne to nic innego jak stan zapalny skóry. Aby go zmniejszyć i jednocześnie przyspieszyć regenerację naskórka, warto w ciągu pierwszych kilku godzin od poparzenia przyjąć tabletkę z paracetamolem lub ibuprofenem. Po około 4-6 godzinach od ustąpienia bólu należy przyjąć lekarstwo ponownie.
Krok 7: Załóż wygodne ubranie
Nie ma nic gorszego niż podrażnianie naruszonej przez słońce skóry ciasną bluzką, paseczkami stanika lub mocno przylegającym, szorstkim materiałem, który ociera ciało podczas poruszania się. Poparzoną skórę powinno się więc ubrać w luźne, nieprzyklejające się do ciała tkaniny, takie jak syntetyczne mieszanki poliestru i nylonu.
Krok 8: Utrzymuj plastry w suchości i odklejaj je na noc
Jeżeli oparzenie, którego doznałaś jest na tyle dotkliwe, że zdecydujesz się zastosować specjalny hydrożelowy plaster, pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie wolno manipulować opatrunkiem. Nie baw się nim, nie drap i nie odklejaj w zamyśleniu. Zadbaj o to, by był suchy i czysty, a na noc, ściągaj go, by pozwolić skórze oddychać i swobodnie się regenerować.
A jakie Wy macie sposoby na oparzenia słoneczne? Podzielcie się nimi w komentarzach!