Jak suszyć jabłka? Poznaj sprawdzone sposoby
Stanowią świetną przegryzkę np. podczas filmowych wieczorów i zdecydowanie są zdrowszą alternatywą dla popularnych chipsów. Niskokaloryczne, smaczne, a do tego bogate w witaminy jabłka można suszyć. To świetny pomysł na samodzielne przygotowanie zdrowej przekąski, za którą w sklepie zapłacilibyśmy dużo więcej. Zobacz zatem jak suszyć jabłka domowym sposobem, żeby nie pozbyć się z nich wartości odżywczych i zachować pełnię ich wyśmienitego smaku!
Spis treści:
Które jabłka nadają się do suszenia?
Zanim poznamy sposoby na to jak suszyć jabłka warto wiedzieć jakie ich odmiany nadają się do tego najlepiej. W tego rodzaju procesowi przetwarzania owoców najlepiej nadają się takie owoce, które są dość twarde i soczyste. Ich miąższ powinien być zwarty. Jabłka, które są miękkie i o małej ilości soków nadają się jako produkt to dżemów, konfitur czy jako składnik ciast. Do suszenia polecane są natomiast takie odmiany jak: jonagold, szara reneta, gala czy antonówka. Sam proces pozbawia ich wody, ale nie składników odżywczych. Otrzymujesz więc wysokoenergetyczny produkt idealny
Ciekawi Cię dlaczego suszone owoce są tak cenne? Koniecznie zajrzyj do poniższego artykułu i dowiedz się jakie drzemią w nich właściwości:
Jak przygotować jabłka do suszenia?
Domowe suszenie jabłek to proces, który nie wymaga wiele przygotowań. Ważne jest jednak trzymanie się kilku podstawowych zasad, dzięki którym uzyskasz finalny produkt.
- Upewnij się, że owoce nie mają skaz czy oznak zepsucia.
- Umyj jabłka jeszcze przed pokrojeniem w plasterki i dokładnie je osusz.
- Jeśli chcesz usuń z nich skórę (w czasie suszenia twardnieje, więc nie każdy będzie w stanie ją dobrze pogryźć). Pamiętaj jednak, aby nie kroić jej zbyt grubo, bo tuż pod nią znajduje się najwięcej wartości odżywczych.
- Pozbądź się z wnętrza owoców gniazd nasiennych.
- Pokrój jabłka w plasterki o grubości ok. 3-5 minimetrów.
- Jeśli chcesz aby nie ściemniały możesz je skropić sokiem z cytryny.
Metody suszenia jabłek
Istnieje kilka metod suszenia jabłek. Różnią się one od siebie przede wszystkim czasem w jakim uzyskamy gotowy do spożycia produkt. Jak zatem można uzyskać pyszne owocowe chipsy idealne na przekąskę? Oto kilka niezawodnych sposobów.
Jak suszyć jabłka w piekarniku?
Suszenie jabłek w piekarniku z termoobiegiem to jedna z popularniejszych i bardzo skutecznych metod na uzyskania chrupiących plasterków owoców w krótkim czasie. W ten sposób ulubioną zdrową przekąskę możemy przygotować np. tego samego dnia i to na szereg różnych sposobów. Ich smak możesz wzbogacić np. posypując owoce cynamonem czy kardamonem, dzięki czemu będą jeszcze bardziej aromatyczne. Przygotowane wcześniej plasterki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i nastaw piekarnik na 100 stopni. Piecz około 1 h. Uwaga: jeśli chcesz uzyskać mniej chrupiącą wersję możesz wydłużyć czas pieczenia i nastawić mniejszą temperaturę. Jabłuszkowe chipsy w bardziej miękkiej wersji przygotujesz nastawiając piekarnik na 50 stopni i zapiekając je do 3 godzin.
Miękkie odmiany jabłek warto użyć np. do zapiekanki. Pomysł na przygotowanie takiego dania znajdziesz poniżej:
Suszenie jabłek na słońcu
W czasie lata taki patent na suszenie jabłek wykorzystuje wiele osób. Plusem takiego rozwiązania są przede wszystkim względy ekologiczne i ekonomiczne, bo proces jest całkowicie darmowy. W tym przypadku owoce nie układasz na płaskiej powierzchni, a jedynie umieszczasz je w powietrzu. Wystarczy np. że zawiesisz je na nitce w dobrze nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Pamiętaj o zachowaniu odstępu między nimi, aby promienie słońca mogły równomiernie docierać owoców z każdej strony. Alternatywnie możesz też ponadziewać je na długie patyczki od szaszłyków. Jeśli pogoda dopisze już po 5 dniach uzyskasz produkt gotowy do spożycia… całkowicie bezkosztowo!
Jak suszyć jabłka na kaloryferze?
Jeśli chcesz wykorzystać do suszenia ciepło jakie daje kaloryfer w sezonie grzewczym i przygotować zapasy na jesień czy zimę nie ma nic prostszego. Wystarczy, że potniesz owoce na cienkie plasterki i ułożysz je jeden obok drugiego na folii aluminiowej położonej na grzejniku. W ten sposób kaloryfer będzie stopniowo pozbawiał miąższ wody, aż do uzyskania pysznych jabłuszkowych chipsów. Aby nie ryzykować, że owoce pokryje kurz możesz je przykryć lekką bawełnianą ściereczką.
Suszenie jabłek w suszarce elektrycznej
To kolejny sposób na uzyskanie gotowego produktu jeśli zależy nam na czasie. Suszarki elektryczne dostępne na rynku różnią się zarówno ceną, mocą jak i pojemnością (ilością i powierzchnią tacek w środku), więc decydując się na zakup konkretnego urządzenia koniecznie zwróć uwagę na interesujące Cię parametry. Zakres temperatury w tego rodzaju gadżetach kuchennych to zwykle ok. 40-80 stopni. Czas suszenia potrzebny do uzyskania pożądanej chrupkości zaś to w zależności od mocy urządzenia od 3 do 5 godzin. Wystarczy, że umieścisz pokrojone w plasterki owoce na specjalnych sitkach i włączysz urządzenie by wytworzone w jego wnętrzu ciepło wykonało za Ciebie resztę roboty. Pamiętaj, aby ułożyć jabłka niezbyt ściśle, bo stykając się ze sobą nie będą miały równomiernego dostępu temperatury przez co cały proces może się nieco wydłużyć.
Właściwości suszonych jabłek
Jabłka to owoce, które są bogate w błonnik. Nie tylko więc zapewniają uczucie sytości, ale także wpływają na dobrą pracę jelit oczyszczając je z resztek pokarmowych oraz wspomagają lepszą przemianę materii. To czyni je świetną przekąską dla osób odchudzających się i tych, którzy dbają o sylwetkę. Do tego zawierają one w swoim składzie także witaminę B i C oraz są cennym źródłem potasu. Natomiast dzięki obecności w nich antyutleniaczy zwalczają szkodliwe dla organizmu toksyny i likwidują wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia. Ponadto jedzenie ich pozwala także obniżyć poziom cholesterolu, wspomaga odporność oraz wspiera pracę serca i układu nerwowego.
Dlaczego warto suszyć jabłka?
Suszenie jabłek jest jednym ze sposobów na ich konserwację. Uzyskany w ten sposób produkt można w późniejszym czasie wykorzystywać nie tylko jako przekąskę zamiast chipsów podczas oglądania telewizji, ale także użyć jako składnik musli czy ciast. Można je także dodać do lemoniad czy herbaty wzbogacając ich smak. Dzieciom warto je włożyć do szkolnego lunchboxa. Świeże jabłka zamknięte w pojemniku szybko czernieją i nie smakują tak dobrze, więc ich suszony odpowiednik jest trafnym pomysłem na zdrową przekąskę dla pociechy. Ile można ich spożywać? Rekomendowana ilość do spożycia suszonych jabłek to ok. 40 g dziennie. Wprowadzenie ich na stałe do diety wyjdzie tylko na zdrowie redukując jednocześnie ochotę na podjadanie słodyczy czy słonych przekąsek.
Jak przechowywać suszone jabłka?
Suszone jabłka należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Dostęp do nich powietrza będzie bowiem skutkował tym, że z czasem utracą swoją chrupkość i część składników odżywczych. Niestety może także pojawić się na nich pleśń. Odpadają więc płócienne worki czy papierowe, które nie zdadzą tu egzaminu. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się szczelne szklane lub plastikowe pojemniki. Dobrym rozwiązaniem będą też worki z zamknięciem suwakowym, które również skutecznie zabezpieczą produkt przed utratą świeżości. W ten sposób możesz je przechowywać nawet do roku czasu trzymając je w suchym i zaciemnionym miejscu np. mało używanej szafce w kuchni.
Już pod koniec sierpnia obchodzony jest Dzień Polskiej Żywności. Zobacz także dlaczego warto jeść jabłka w tym artykule: