Jak stosować serum do twarzy?
Spis treści:
Oczyszczanie, nawilżanie i fotoprotekcja to podstawowe kroki w codziennej pielęgnacji. Czasami jednak skóra staje się bardziej wymagająca, potrzebując intensywniejszego nawilżenia czy głębszego oczyszczenia. Zdarza się również, że skóra boryka się z problemami w postaci zmarszczek, zaskórników, przebarwień czy rozszerzonych naczynek. Wtedy do pielęgnacji warto włączyć serum, czyli kosmetyk przeznaczony do bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Jak stosować serum do twarzy? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł.
Serum do twarzy – kosmetyk do zadań specjalnych wycelowany w problem
Serum to rodzaj kosmetyku o skoncentrowanej formule. Charakteryzuje się zwykle znacznie wyższym stężeniem składników aktywnych w porównaniu do klasycznych produktów, dzięki czemu działa szybciej, skuteczniej odpowiadając na specyficzne potrzeby skóry lub redukując problemy skórne, takie jak odwodnienie, podrażnienie, wypryski, zaskórniki, przebarwienia, rozszerzone naczynka czy zmarszczki. Zwykle serum posiada lekką formułę, dzięki czemu jest łatwe i przyjemne w aplikacji i nie obciąża skóry.
Jakie składniki powinno zawierać serum?
Skład serum jest ściśle uzależniony od konkretnego kosmetyku i celu, w jakim jest stosowany. Przykładowo serum ujędrniające prawdopodobnie będzie zawierało retinol i peptydy. Serum mające spowolnić proces starzenia i redukcję drobnych zmarszczek będzie wypełnione antyoksydantami, takimi jak witamina A, C i E czy koenzym Q10.
Ciekawym przykładem może być tutaj antyoksydacyjne zaawansowane serum Age Proteom™ od Institut Esthederm, które zawiera opatentowaną biotechnologię Age Proteom™ o działaniu antyoksydacyjnym znacznie lepszym od tego zapewnianego przez powszechnie stosowane przeciwutleniacze, ponieważ zapobiega karbonylacji – nieodwracalnej formie utleniania białek. Opatentowana biotechnologia Age Proteom™ chroni również białka fizycznie poprzez działanie białek opiekuńczych (chaperon-like).
Serum intensywnie nawilżające w swoim składzie będzie mieć np. kwas hialuronowy, mocznik, kwas mlekowy czy skwalan. Z kolei w serach złuszczających najczęściej znajdziesz kwasy AHA, BHA czy PHA. Częstym składnikiem serów są wyciągi z roślin oraz oleje roślinne.
W jaki sposób i jak często aplikować serum do twarzy?
Serum występuje w postaci żelu, olejku lub emulsji. Do produktu często dołączony jest specjalny aplikator, ułatwiający nanoszenie serum na skórę. Popularnym rozwiązaniem są również jednorazowe ampułki, zawierające precyzyjną ilość kosmetyku na jedną aplikację.
Jak nakładać serum do twarzy? Tego rodzaju kosmetyk należy delikatnie wklepać w skórę. Aplikuj serum na oczyszczoną skórę przed nałożeniem kremu. Prawidłowa kolejność powinna więc wyglądać jak poniżej.
- Oczyszczanie – produkt(y) do demakijażu i mycia twarzy – oczyszczają skórę z makijażu i zanieczyszczeń zgromadzonych w ciągu całego dnia i przygotowują ją na kolejne kroki pielęgnacji.
- Wzmocnienie – produkt kojący, wspierający barierę ochronną skóry.
- Antyoksydacja – serum – skupia się na aktualnych potrzebach skóry, dostarczając jej optymalną dawkę składników aktywnych.
- Pielęgnacja – np. krem na dzień lub na noc – nawilża i odżywia skórę, a także stanowi warstwę pokrywającą serum. W wersji na dzień powinien zawierać filtry UV.
Jak często używać serum? Zwykle wystarczy aplikacja raz dziennie. Co ważne, nie każde serum można stosować bez przerwy. Na rynku kosmetycznym istnieją zarówno produkty do używania na co dzień, jak i kosmetyki stanowiące kilkutygodniową kurację. Przede wszystkim warto kierować się zaleceniami producenta kosmetyku.
Materiał partnera