Jak starzeje się skóra wokół oczu?
Oczy – zwierciadła duszy i pierwsze elementy twarzy, na które zwracamy uwagę, poznając nową osobę. Wypoczęte, ładne spojrzenie sprawia, że człowiek wygląda młodo i zdrowo. Niestety, skóra wokół oczu starzeje się dwa razy szybciej niż w innych partiach twarzy – głównie ze względu na to, że jest znacznie cieńsza. Jak starzeje się skóra wokół oczu? Poznaj 5 etapów starzenia się okolicy oczu (cienie, podpuchnięcia czy worki pod oczami) oraz nowoczesne metody medycyny estetycznej, które pozwolą Ci jak najdłużej cieszyć się pięknym spojrzeniem.
Jak starzeje się skóra wokół oczu? – Etap 1: cienie
Ponieważ skóra wokół oczu ma jedynie około 0,5 mm grubości (podczas, gdy w innych miejscach twarzy nawet 2 mm), jej okolica starzeje się najszybciej. Pierwszym symptomem staje się prześwitywanie naczyń krwionośnych, które rzucają cienie na powiekę dolną. Dodatkowo, niektóre osoby mają już taką anatomię twarzy, że wystający policzek może również rzucać cień w te miejsca, co tylko potęguje nieestetyczny efekt.
– Jeśli chodzi o likwidowanie cieni pod oczami, medycyna estetyczna dysponuje kilkoma rozwiązaniami – mówi dr Urszula Brumer, ekspert medycyny estetycznej i właścicielka warszawskiej kliniki „Medycyna Młodości”. – W przypadku prześwitywania naczyń krwionośnych, możemy posłużyć się peelingami, mezoterapią lub założeniem nici liftingujących. Czasami powstawanie cieni może też występować na skutek produktów przemiany materii, czyli hemosyderyny. Wtedy pomaga mezoterapia Dark Circle. Po około 2 zabiegach skóra staje się dużo jaśniejsza i promienna. Jeśli zaś oczekujemy szybszego efektu, polecam nici. Wszystko zależy od pacjenta i od stopnia problemu, z jakim się zmaga.
Jak starzeje się skóra wokół oczu? – Etap 2: obrzęki
Zdaniem dr Brumer obrzęki pod oczami są trudnym tematem, ponieważ często ich występowanie związane jest z patofizjologią, chorobami nerek lub z nadmiernym spożyciem produktów mlecznych przy diecie wysokobiałkowej. W zależności od zdiagnozowanej przyczyny problemu, stosuje się inne metody, jednak najbardziej popularne z nich to mezoterapia lub karboksyterapia, które poprawiają cyrkulację krwi i limfy.
Karbokysterapia jest terapią bodźcową, czyli pod wpływem dwutlenku węgla dochodzi do stymulacji procesów naprawczych i regeneracyjnych w tkankach oraz szybkiej eliminacji zalegających w skórze toksyn. Skóra po zabiegu staje się wyraźnie odżywiona i zregenerowana. Skutecznie odmładza okolicę oczu, ponieważ ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Jeśli jednak obrzęki związane są z przepukliną tłuszczową, wtedy należy poprosić o pomoc chirurga.
Jak starzeje się skóra wokół oczu? – Etap 3: kurze łapki
Kurze łapki to inaczej pierwsze zmarszczki, które zauważamy w okolicy oczu. Pojawiają się na skutek nadmiernej mimiki twarzy, ale także palenia papierosów, braku odpowiedniej ilości snu czy nadmiaru promieniowania słonecznego. Tych zmarszczek nie da się uniknąć, ale można opóźnić ich występowanie lub wygładzić zmiany skórne już istniejące. Często stosowaną do tego metodą jest zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A.
Innym symptomem starzenia się skóry pod oczami są zmarszczki poprzeczne na powiece dolnej. W takich przypadkach stosowane są specjalne peelingi medyczne dedykowane na tę delikatną okolicę, które poprawiają jakość skóry i wyraźnie ją obkurczają. Można też zastosować wygładzające nici liftingujące – idealne dla osób chcących uzyskać natychmiastowy efekt.
Jak starzeje się skóra wokół oczu? – Etap 4 i 5: marszczenie się i zwiększenie ilości skóry na powiekach
Z wiekiem obserwujemy pojawiający się na powiekach nadmiar skóry. Co można wtedy zrobić? Zdaniem doktor Urszuli Brumer, najważniejsza jest poprawa jakości skóry. Regularne stosowanie peelingów medycznych sprawia, że jest ona bardziej napięta i rozjaśniona. Natomiast nici liftingujące skutecznie podtrzymują opadanie wiotczejącej skóry, która z biegiem lat zwiększa swoją objętość. Dodatkowo, niekiedy po czterdziestce obserwujemy pojawienie się tzw. „fałdu mongolskiego” powyżej brwi, czyli inaczej wałka tłuszczu. Aby go usunąć, znów mogą pomóc nici liftingujące założone na czoło, które pomagają w wizualnym „otworzeniu oka”.
Jak więc widać, problemów występujących w okolicach oczu jest wiele. Ich pojawianiu się sprzyja nie tylko upływający czas, ale i okres zimowy. Wtedy suche powietrze w pomieszczeniach jest jednym z powodów pojawiania się m.in. obrzęków. Aby doraźnie temu zapobiec, warto robić sobie regularne okłady z czarnej herbaty, zmniejszyć czas wpatrywania się w ekran komputera, a także zredukować ilości picia czerwonego wina. Warto też nie zwlekać i najpóźniej w okolicy 35. roku życia udać się do lekarza specjalisty, aby zaplanować własną, indywidualną kurację piękności.
————————————
Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer, fot. Anna Ciupryk
Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki regenerujące i macierzyste pacjenta w odmładzaniu. Szkoleniowiec w Aesthetic Medicine Educational Center Youvena www.youvena.com
Oczy uważa się potocznie za zwierciadło duszy to znaczy, że to właśnie one najwięcej komunikują innym o naszej kondycji psychicznej, stanie ducha, czy wreszcie informują o naszej osobowości. Musimy o nie dbać, ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa. Ja używam dobrej jakości krem oraz od czasu do czasu robię kompresy. Polecam 🙂
Z tych wszystkich artykułów wynika, że na procesy starzenia nie ma rady, a pomóc może jedynie medycyna estetyczna…
I wiecie co? Mają rację niestety…
Nic, tylko zbierać kasę na remonty… 😉
Niestety zegar tyka dla każdego.Niektóre symptomy już mnie dotyczą, a z cieniami walczę od zawsze i wiadomo bezskutecznie, bo taka moja uroda i geny.Jak do tej pory były to metody bezinwazyjne – kremy, okłady, masaże i chyba na tym poprzestanę.
Kremów pod oczy zaczęłam używać dość wcześnie – około 20 roku życia. Niestety teraz, po 30. „dorobiłam” się już kilku zmarszczek. Specjalnie się nimi nie przejmuję…chyba tak już musi być 🙂
„mlodosc nie wiecznosc” 🙁
Ja się zawsze zapieralam , ze zabiegi medycyny estwtycznsj to nie dla mnie., ze ja nigdy ale z wiekiem zaczynam zmieniać zdanie. Po 30 tce mam problemy właśnie ze skórą wokół oczu. Do tego dochodzi niewyspanie za sprawą małego dziecka i wyglądam niestety na starszą niż jestem.
O skórę wokół oczu trzeba szczególnie dbać, ponieważ jest bardzo cienka i delikatna. Mi bardzo przeszkadzają moje cienie, chociaż nie są one tak widoczne jak u niektórych kobiet.
Jak starzeje się skóra wokół oczu? Szybko 🙂 To chyba pierwsza moja myśl na ten temat. O tę część twarzy dbam najbardziej, a i tak z kondycją skóry wokół oczu u mnie bywa różnie. Owszem, kremy, sera, żele i odpowiednie produkty do demakijażu pomagają w pielęgnacji, ale i tak pierwsze oznaki starzenia widoczne są właśnie w tych miejscach.
Moja pierwsza myśl również była taka 🙂
Nawet bardzo szybko, niestety. Ja skupiam się teraz na kremach z retinolem, podobno działają długofalowo. No zobaczymy… Kremy, sera, żele, tak jak piszesz, gama kosmetyków jest ogromna ale wydaje się mało skuteczna.
Prawda to, że po oczach i ich okolicach łatwo dostrzec upływający czas. Cienie pod oczami, obrzęki, zmarszczki… Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, stąd trzeba dbać o nią wyjątkowo.
Cienie można jeszcze kamuflować, gorzej z obrzękami. To moja zmora. Ciekawa jestem tej diety wysokobiałkowej, czy to może być powód? Chyba trzeba to sprawdzić.
Czas nie stoi w miejscu….
Mam problem z większością produktów służących do pielęgnacji okolic oczy. Podrażniają je, wywołują pieczenie i łzawienie. Niewiele marek nadaje się do bezpiecznego stosowania.
ja tak samo, o dziwo krem pod oczy z Isany mi pasuje bo nie ma w ogóle zapachu:) a tak na marginesie to widzę już od 21 roku życia że mam lekki problem z cieniami pod oczami i nasila mi się to w czasie okresu :/
Mi odpowiadają Iwostin i Clinique, na nie zawsze mogę liczyć. Większość marek jest jednak nie dla mnie….
Cienie rozumiem, to również moja zmora 🙂
cienie dosyć często widzę nawet u młodych osób 😉
pewych rzeczy i tak nei da się zatrzymać 😉
Też juz próbowałam wiele kremów pod oczy ale jak słusznie zauważyła bbo jeszcze nie spotkałam takiego który by nie podraznial oczu mniej lub więcej ale zawsze jest taki dyskomfort, ale mogę sie tylko cieszyć że nie mam cieni pod oczami
Czasu nie da się zatrzymać,każdego dopadną zmarszczki i trzeba je polubić.Póki co stawiam na kremy,serum itp.